Velká zámecká expozice

Velká zámecká expozice

Prohlídky probíhají každou hodinu

Podobně jako u labyrintů v zámeckém parku, spatřili i zámeckou expozici její první návštěvníci v magickém datu 7. 7. 2007. Všichni, kdo zámeckou expozici připravili a dále ji zdokonalují, věří, že neobyčejně silná konstelace sedmiček v tomto datu i kdykoli později okouzlí Vaše smysly a že si ze zámku Loučeň, podobně jako ze zámeckého parku, odnesete jedinečný zážitek. Prohlídky probíhají většinou každou hodinu, v případě potřeby přidáváme prohlídky v půl. První prohlídka začíná hodinu po otevírací době a je možné provést rezervaci na tel.čísle 325 585 228.

Prohlídka zámku začíná v reprezentativní schodišťové hale, kde se nad velkým obrazem zámku Duino, vystavěném na mořském útesu nedaleko italského Terstu, seznámíte s původem rodu Thurn - Taxisů, dlouholetých majitelů zámku. Po vystoupání schodiště do prvního patra pochopíte, jak klíčové jsou první exponáty na prohlídkové trase - poštovní saně, obraz poštovního dostavníku, historické poštovní známky a poštovní schránka. Thurn - Taxisové, zámečtí páni, totiž zbohatli především provozováním poštovních služeb, na něž získali postupně monopol v podstatě v celé Itálii a střední a západní Evropě.

Hned vzápětí se ocitnete u slavnostně prostřené tabule jídelny, která je největší místností na zámku. Tady spatříte nádherný porcelánový servis, který dostal poslední majitel zámku Alexander Thurn - Taxis jako svatební dar. Tento porcelánový servis čítá neuvěřitelných 600 kusů, ze kterých vystavujeme ty nejvýznamější části.

Se jménem Alexandra Thurn - Taxise se budete setkávat během prohlídky ze všech jmen nejčastěji. Už proto, že současný stav zámeckých interiérů vychází z podoby, jakou měly za tohoto posledního majitele, jenž zemřel v roce 1939. Ve studovně knížete poznáte Alexandrovy velké vášně - především k cestování a chovu koní, jak to dokládají vystavené zvířecí suvenýry, nebo fotografie knížete skákajícího v už pokročilém věku přes proslulý pardubický Taxisův příkop. Ložnice knížete, její předpokoj, koupelna či pokoj komorníka nechávají nahlédnout do ještě intimnějšího soukromí knížete. V podkroví je zase tajné království Alexandrovy choti, kněžny Marie von Hohenlohe - múzická žena oplývající výtvarným talentem, který dokazují mnohé její obrázky rozmístěné hned v několika zámeckých komnatách, měla v podkroví svůj ateliér.

Vztah knížecího páru k umění a vzdělanosti dokumentuje hudební salon, v němž koncertoval i rodinný přítel Bedřich Smetana, který přímo pro knížecí pár zkomponoval skladbu Z domoviny, nebo knihovna, jejíž styl se šťastně vzhlédl v anglických vzorech. Po prohlídce křídla obývaného dříve kněžnou (ložnice kněžny, komnata kněžky a šatna) budete moci vstoupit i do světa knížecích princů - do dětského pokoje a sousedící učebny. Z oratoře můžete nahlédnout i do interiéru zámeckého kostela Nanebevzetí Panny Marie, stavby slavného barokního architekta Františka Maxmiliána Kaňky.

Autentičnost vstupu do soukromí šlechtické rodiny podtrhuje množství dobových rodinných fotografií. Atmosféru oblíbených večerních prohlídek pak umocňují desítky hořících svíček.


Velká zámecká expozice - fotogalerie

Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací