Pohádky kněžny Marie

Pohádky kněžny Marie

Publikováno: 08.05.2019
Pohádky kněžny Marie

Kněžna Marie Thurn Taxisová milovala tvorbu pro děti. Psala pohádkové knihy. Některé i sama ilustrovala a v zámecké knihovně si je můžete prohlédnout. A jaký byl život italské kněžny na českém zámečku?

Marie Alžběta Karolína Anna Leopoldina Polyxena Kateřina Tereza Raimonde von Thurn und Taxis zu Hohenlohe - Waldenburg Schullingsfürst se narodila v Benátkách v roce 1855. Po seznámení s Alexandrem Janem Vincencem z loučeňského zámku se rozhodla stát se jeho ženou a přestěhovala se z italského zámku Duino v severní Itálii do české vesničky jménem Loučeň. 

Do zdejšího regionu přinesla hlavně svoji lásku k umění. Malovala obrazy, vytvářela knižní ilustrace, pořádala kulturní a vzdělávací akce, psala pohádky, povídky i vzpomínkové knihy, na zámku často hostila tehdejší uměleckou, politickou a společenskou smetánku.

Na zámku Loučeň se věnovala trochu tajuplné činnosti - v orientálním salónku pořádala spiritistické seance pro své přítelkyně. Mnoho času strávila i dopisováním a osobními rozhovory s německy píšícím básníkem Rainerem Maria Rilkem. Toho štědře sponzorovala jako jeho mecenáška a po jeho smrti o něm vydala i velmi ceněnou knihu Vzpomínky na Rilkeho (vyšlo též jako Rainer Marie Rilke v mých vzpomínkách, nebo jako Princezna a básník).

Její velkou láskou byly děti. Pro své syny i svá vnoučata psala knihy. Italským vnukům například napsala pohádku Čajový dýchánek u slečny Luny, ovšem ne v rodném italském jazyce, ale anglicky, aby formou pohádky přiměla malé prince ke studiu anglického jazyka. Marie sama byla polyglot, hovořila sedmi jazyky.

Ve schodišťové hale, v zámecké knihovně a na několika dalších místech na zámku Loučeň můžete Mariino dílo vidět. Děti jsou samozřejmě nejzvědavější na ony krásné pohádkové knihy. Jsou vystaveny v knihovně a ukazují Mariinu preciznost a velké pochopení pro grafiku určenou dětem, a také unikátní rukopis - vlastně spíš ukázku písmomalířství - kterým knihy napsala.

Kněžna Marie Thurn Taxisová zemřela v roce 1934.

Při dnešních prohlídkách loučeňského zámku kněžnu Marii zpravidla ztvárňuje naše oblíbená průvodkyně Hana Šubrtová a při zvláštních příležitostech během dětských prohlídek čte i úryvek z Mariiny pohádky.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací