Pohádky kněžny Marie

Pohádky kněžny Marie

Publikováno: 08.05.2019
Pohádky kněžny Marie

Kněžna Marie Thurn Taxisová milovala tvorbu pro děti. Psala pohádkové knihy. Některé i sama ilustrovala a v zámecké knihovně si je můžete prohlédnout. A jaký byl život italské kněžny na českém zámečku?

Marie Alžběta Karolína Anna Leopoldina Polyxena Kateřina Tereza Raimonde von Thurn und Taxis zu Hohenlohe - Waldenburg Schullingsfürst se narodila v Benátkách v roce 1855. Po seznámení s Alexandrem Janem Vincencem z loučeňského zámku se rozhodla stát se jeho ženou a přestěhovala se z italského zámku Duino v severní Itálii do české vesničky jménem Loučeň. 

Do zdejšího regionu přinesla hlavně svoji lásku k umění. Malovala obrazy, vytvářela knižní ilustrace, pořádala kulturní a vzdělávací akce, psala pohádky, povídky i vzpomínkové knihy, na zámku často hostila tehdejší uměleckou, politickou a společenskou smetánku.

Na zámku Loučeň se věnovala trochu tajuplné činnosti - v orientálním salónku pořádala spiritistické seance pro své přítelkyně. Mnoho času strávila i dopisováním a osobními rozhovory s německy píšícím básníkem Rainerem Maria Rilkem. Toho štědře sponzorovala jako jeho mecenáška a po jeho smrti o něm vydala i velmi ceněnou knihu Vzpomínky na Rilkeho (vyšlo též jako Rainer Marie Rilke v mých vzpomínkách, nebo jako Princezna a básník).

Její velkou láskou byly děti. Pro své syny i svá vnoučata psala knihy. Italským vnukům například napsala pohádku Čajový dýchánek u slečny Luny, ovšem ne v rodném italském jazyce, ale anglicky, aby formou pohádky přiměla malé prince ke studiu anglického jazyka. Marie sama byla polyglot, hovořila sedmi jazyky.

Ve schodišťové hale, v zámecké knihovně a na několika dalších místech na zámku Loučeň můžete Mariino dílo vidět. Děti jsou samozřejmě nejzvědavější na ony krásné pohádkové knihy. Jsou vystaveny v knihovně a ukazují Mariinu preciznost a velké pochopení pro grafiku určenou dětem, a také unikátní rukopis - vlastně spíš ukázku písmomalířství - kterým knihy napsala.

Kněžna Marie Thurn Taxisová zemřela v roce 1934.

Při dnešních prohlídkách loučeňského zámku kněžnu Marii zpravidla ztvárňuje naše oblíbená průvodkyně Hana Šubrtová a při zvláštních příležitostech během dětských prohlídek čte i úryvek z Mariiny pohádky.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Z našich zážitkových dárků Vám doporučujeme


Kateřina Šrámková s manželem po 15 letech od otevření zámku v Loučeni zahájila nový projekt. V září 2021 se zrodila značka Koulier. V malé vísce Oflenda na Vysočině se začaly vyrábět foukané vánoční ozdoby s více než stoletou tradicí. Milujete Vánoce a zdobení stromečku? Pak i vám chceme předat radost, se kterou pro vás ozdoby tvoříme.

Navštivte výrobu vánočních ozdob Nakupujte vánoční ozoby na eshopu
Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací