Květen na zámku i v parku patří květinám

Květen na zámku i v parku patří květinám

Publikováno: 29.04.2021

Od soboty 8.května nejen v zámeckém parku, ale po úpravě vládních omezení také v zámeckých komnatách, mají naši návštěvníci možnost poznat květiny a jejich řeč z jiné strany. Exteriérová část Květ(n)omluvy měla premiéru 1.května.

Květiny mají pro lidstvo symbolický, někdy až magický význam od pradávna. Řeč květin byla velmi rozvinutá ve středověkých harémech tureckých sultánů, a od nich se v období renesance přenesla do Evropy. Květinová "korespondence" zaznamenala vrchol v 19.století, kdy se ze šlechtických paláců přenesla i do měšťanských společenství.

Kdy jindy než v květnu se má mluvit o květinách?

V zámeckém parku jsme na naší cestě kolem světa zámeckými labyrinty připravili sedm zastavení s květinami, které jsou národními symboly napříč kontinenty. Věříme, že některá z nich budou pro návštěvníky překvapením. Ostatně, o tulipánu si každý myslí, že je historicky spjat s Nizozemím, ale není tomu tak. :-) Jeho název pochází z tureckého označení pro turban, mužskou pokrývku hlavy. Tulipány bývaly chloubou Istanbulu, odtud se přes Vídeň a Prahu dostaly do zbytku Evropy.

Každý návštěvník v květnu obdrží mapku parku s těmito zastaveními, a pokud správně sestaví tajenku, dostane symbolickou odměnu. 

V sobotu a v nedělí bude parkem procházet květinová víla Jiřinka, a vždy v 14 hod se můžete těšit na ochutnání plodů našeho bonbonovníku se čtením květinových pohádek.

Protože ještě nemohou být otevřené restaurace, občerstvení nabízíme prostřednictvím výdejových okének a také oblíbených piknikových košů, které jsou na objednávku.

V zámecké expozici začíná v sobotu 8.května nový koncept prohlídek KVĚT(N)OMLUVA, při kterých příběhy, které se na zámku v minulosti odehrávaly, vyprávějí místo živých průvodců květiny. Na tyto prohlídky doporučujeme vstupenku zakoupit předem s ohledem na limitovanou kapacitu zámecké expozice.


Logo Koulier

České Vánoční ozdoby z Oflendy

Více informací

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: