Květen na zámku i v parku patří květinám

Květen na zámku i v parku patří květinám

Publikováno: 29.04.2021
Květen na zámku i v parku patří květinám

Od soboty 8.května nejen v zámeckém parku, ale po úpravě vládních omezení také v zámeckých komnatách, mají naši návštěvníci možnost poznat květiny a jejich řeč z jiné strany. Exteriérová část Květ(n)omluvy měla premiéru 1.května.

Květiny mají pro lidstvo symbolický, někdy až magický význam od pradávna. Řeč květin byla velmi rozvinutá ve středověkých harémech tureckých sultánů, a od nich se v období renesance přenesla do Evropy. Květinová "korespondence" zaznamenala vrchol v 19.století, kdy se ze šlechtických paláců přenesla i do měšťanských společenství.

Kdy jindy než v květnu se má mluvit o květinách?

V zámeckém parku jsme na naší cestě kolem světa zámeckými labyrinty připravili sedm zastavení s květinami, které jsou národními symboly napříč kontinenty. Věříme, že některá z nich budou pro návštěvníky překvapením. Ostatně, o tulipánu si každý myslí, že je historicky spjat s Nizozemím, ale není tomu tak. :-) Jeho název pochází z tureckého označení pro turban, mužskou pokrývku hlavy. Tulipány bývaly chloubou Istanbulu, odtud se přes Vídeň a Prahu dostaly do zbytku Evropy.

Každý návštěvník v květnu obdrží mapku parku s těmito zastaveními, a pokud správně sestaví tajenku, dostane symbolickou odměnu. 

V sobotu a v nedělí bude parkem procházet květinová víla Jiřinka, a vždy v 14 hod se můžete těšit na ochutnání plodů našeho bonbonovníku se čtením květinových pohádek.

Protože ještě nemohou být otevřené restaurace, občerstvení nabízíme prostřednictvím výdejových okének a také oblíbených piknikových košů, které jsou na objednávku.

V zámecké expozici začíná v sobotu 8.května nový koncept prohlídek KVĚT(N)OMLUVA, při kterých příběhy, které se na zámku v minulosti odehrávaly, vyprávějí místo živých průvodců květiny. Na tyto prohlídky doporučujeme vstupenku zakoupit předem s ohledem na limitovanou kapacitu zámecké expozice.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Z našich zážitkových dárků Vám doporučujeme


Kateřina Šrámková s manželem po 15 letech od otevření zámku v Loučeni zahájila nový projekt. V září 2021 se zrodila značka Koulier. V malé vísce Oflenda na Vysočině se začaly vyrábět foukané vánoční ozdoby s více než stoletou tradicí. Milujete Vánoce a zdobení stromečku? Pak i vám chceme předat radost, se kterou pro vás ozdoby tvoříme.

Navštivte výrobu vánočních ozdob Nakupujte vánoční ozoby na eshopu
Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací