Napoleonské slavnosti

Napoleonské slavnosti

sobota 16. září 2023
Již proběhlo - těšte se na příští ročník

Městys Loučeň slaví 800 let a také 210 od návštěvy našeho císaře Františka, ruského cara Alexandra a pruského krále Fridricha Viléma.

Loučeňské panství vlastnil na počátku  francouzských válek kníže Karl Aloys Fürstenberg. Jeden z nejlepších rakouských vojevůdců, který  padl v bitvě  u   Stockach u Bodamského jezera, kde se 25. března 1799 střetla vojska Habsburské monarchie vedené arcivévodou Karlem  a Francie vedené maršálem Jeanem-Baptistou Jourdanem. Bitva skončila vítězně pro habsburské zbraně, ale za cenu vysokých ztrát. Vdova knížete   nechala několik metrů od památníků jeho padlých vojáků "Helma", zřídit jeho pomník. Nad hrobem polního maršála se v srpnu 1813 sešli  rakouský císař František, ruský car Alexandr a pruský král Fridrich Vilém. Po plukovní slavnosti se spojenecká vojska vydala vstříct jedné z nejdůležitějších bitev moderní Evropy – Bitvě národů u Lipska.

Program slavností:

10:00 Vojenský výcvik v zámeckém parku

14:00 1. bitevní ukázka v zámeckém parku

17:00 2. bitevní ukázka v lese u hřiště

18:00 pietní akt u památníku "Helma"

 

Na akci platí běžné vstupné.

Akce je spolupořádána Městysem Loučeň a Zámkem Loučeň u příležitosti 800 let od založení obce a 300 let od postavení zámku.

 

 

 


Fotogalerie - Napoleonské slavnosti

Logo Koulier

České Vánoční ozdoby z Oflendy

Více informací

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: