Mezinárodní den turistiky naboso

Mezinárodní den turistiky naboso

sobota 27. července 2024

Pojďte osvobodit své nohy z botařského vězení a udělejte něco pro zdraví své i svých dětí. Na Mezinárodním dni turistiky naboso, který pořádá zámek Loučeň s odborem bosé turistiky Klubu českých turistů.

I letos na vás v sobotu 27. července čeká bohatý program, který probudí vaše chodidla!  Budete si  moci procvičit své nohy v bosé dílně, na hmatovém chodníčku a během hromadné vycházky krásným zámeckým parkem. Zažijte i chůzi poslepu labyrintem, jen za pomoci hmatové práce nohou. Děti čeká bosý závod, dospělí se mohou zúčastnit přednášky o chození naboso. Velké i malé potěší i speciální bosá prohlídka zámku. Dále vás čeká i chůze ve střepech či probíhání žhavým uhlím. Budete si moci i vyrobit své Potěmkinovy sandály či poznat taje reflexní terapie v bludišti ve tvaru bosé stopy. Uvidíte i ukázky bosých bot, tzv. barefootů. Čím dál rozšířenější a oblíbenější chůze naboso je pohodová, zajímavá a hlavně bezplatná,  přirozená a zdravá :-) Více o chození naboso a o programu viz níže a na www.TuristikaNaboso.cz.

Hlavní program

  • 11:00 – 13:00 – bosá 2 km vycházka po zámeckém parku (začátek u stánku Turistiky naboso)
  • 13:00 – 13:30 – naboso a poslepu pískovcovým labyrintem
  • 13:30 – 14:00 – bosý běžecký závod pro děti (u stánku Turistiky naboso)
  • 14:00 – 15:00 – přednáška o chození naboso (v interiéru zámku, či okolních budov, bude upřesněno na místě)
  • 15:30 – 16:30 – bosá prohlídka zámku s hmatovým překvapením
  • 17:00 – chůze ve žhavém uhlí, kuličkové hřiště

Doprovodný program

V průběhu celého dne si budete moct vyrobit Potěmkinovy sandály, poznat bosé boty či kořenový koberec a vyzkoušet hmatové chodníček. V palisádovém bludišti poznejte tajemství reflexní terapie a v naší bosé dílně vyzkoušejte obratnost svých nohou během chůze ve střepech.

Po celý den platí do areálu běžné vstupné.

 

Pro koho je Mezinárodní den turistiky naboso?

Mezinárodní den turistiky naboso je zařazen do akcí IVV (Internationaler Volkssportverband), což je mezinárodní organizace pro lidový sport (nevýkonnostní, odpočinkový, nenáročný, cenově dostupný sport, bez omezení věku či výkonnosti).

Zrakově postižení – turistika naboso je vhodná též pro zrakově postižené jak z důvodu hmatových prožitků, tak z hlediska nácviku prostorové orientace a samostatného pohybu.

Doporučení a bezpečnost

S sebou doporučujeme vzít si repelent a vlhčené ubrousky, dále tašku na boty, které si můžete nést s sebou (nebo je můžete zanechat rovnou doma či v autě). Bezpečnost pro tuto akci: Kráčejte opatrně. V parku a blízkém lese je přírodní prostředí s běžnými riziky jako např. hmyz, kameny či větvičky. Zvažte také, zda nemáte zdravotní kontraindikaci k chůzi naboso. Objevíte-li ostré předměty, např. střepy, vyhoďte je do koše nebo nám to ohlaste. Za mokra dávejte pozor na uklouznutí, za horka zase na rozpálený povrch cesty. U vody dejte pozor na malé děti. Naboso chodíte na vlastní nebezpečí. Lékárničku v případě potřeby žádejte v infocentru u hlavního vchodu.


Fotogalerie - Mezinárodní den turistiky naboso

Logo Koulier

České Vánoční ozdoby z Oflendy

Více informací

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: