Videogalerie Webkamera Otevírací doba a ceník E-shop Kalendář akcí
Nejoblíbenější pobytové a zážitkové balíčky
Zámecký park

Zámecký park

Až téměř do poloviny 19. století obklopovala zámek francouzská barokní zahrada. Thurn – Taxisové následně podlehli dobové módě romantismu a od roku 1838 začali zahradu výrazným způsobem proměňovat ve stylu anglických parků .

Proměna s sebou nesla také významné rozšíření. Krajinářsky byly poprvé upraveny také pozemky pod zámeckým návrším, po staletí využívané jako užitkové zahrady a ovocné sady. Na jejich místě i jinde kolem zámku byly postupně vysázeny desítky vzácných, často exotických dřevin. Po roce 1860 se park rozrostl až k silnici vedoucí do Mcel.

Zámecký park - zajímavosti

Svědectvím nejstarší vývojové etapy loučeňských zámeckých zahrad jsou dvě barokní sousoší ze začátku 18. století (Únos Proserpíny a Aeneas vynášející otce z dobyté Tróje), umístěná nedaleko od levé boční zdi zámeckého kostela. Jsou zakomponována v živém plotu, odkazujícího na styl francouzských barokních zahrad.

Mezi mnoha vzácnými dřevinami upoutá přinejmenším svým exotickým jménem a na jaře pak mimořádně rozložitými květy liliovník tulipánokvětý, vysázený téměř centrálně ve stráni pod hlavním traktem zámku. Hned na několika místech parku (za všechna jmenujme alespoň to při přístupové cestě naproti nevelké budově infocentra) dosud dobře prospívají kmeny a větve kaštanovníků jedlých. K nejstarším dřevinám parku patří dub letní. Málokde najdete tak nádherně rozvětvenou katalpu, jakou se může pochlubit zámecký park v Loučni.

Mezi zvířecími obyvateli parku mohou ti nejpozornější objevit vzácného brouka roháče. Klidné posezení nabízejí břehy dvou nevelkých rybníků v dolní části zámeckého parku - v dolním z nich můžete pozorovat hemžení amurů a české národní ryby, tedy kapra.

Zámecký park - vzácné stavby

Nechcete-li minout ani žádnou z klíčových parkových staveb, měli byste postupně poznat Domeček knížete Alexandra v levé části předzámčí (poznáte ho podle hrázdění, tedy kombinace tmavě mořeného dřeva a bílého kamene, pro kterou se mu někdy říká švýcarský domek), dřevěný most v jeho sousedství, který se klene přes celkem nevelký, ale poměrně hluboký úvoz na překvapivě vysokých kamenných pilířích už od šedesátých let 19. století, a budovu někdejší oranžérie vzadu za kostelem, která byla dříve proslulá pěstováním kamélií. Dnes slouží pro pořádání akcí pro veřejnost a firemních setkání.

Ať už si vyberete kterékoli parkové zákoutí, můžete se spolehnout, že naleznete klidný kout, který Vám i Vašim blízkým nabídne ideální prostředí k relaxaci. Odpočinek v parku můžete navíc spojit s piknikem - piknikový koš a deku Vám při objednávce předem připraví v zámecké kantýně Vtipná kaše.

Zámecký park - fotogalerie

Zámecký park 1 Zámecký park 2 Zámecký park 3 Zámecký park 4 Zámecký park 5 Zámecký park 6 Zámecký park 7 Zámecký park 8 Zámecký park 9 Zámecký park 10 Zámecký park 11

Nakupujte

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý!

Do e-shopu!

Rezervujte

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku dopředu!

Rezervovat!

Zavolejte

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

+420 325 585 228
Kontaktujte nás! Telefon - ikona

Máte-li jakékoliv otázky, nápady, požadavky nebo podněty, neváhejte nás kontaktovat...

Infocentrum
Tel.: +420 325 585 228
Tel.: +420 727 900 616 infocentrum@zamekloucen.cz

Kastelán
Tel.: +420 602 397 589
Rezervace
Newsletter
Ikona - Email Ikona - Facebook

Přihlaště se k odběru novinek zámku Loučeň!

Kde nás najdete?

N 50' 17.143

E 15' 01.204

Zámek loučeň - Mapa

Kudy se k nám jede?

Mapa areálu
Zámecký areál Loučeň

Mapu celého areálu naleznete zde.

Kudy k nám
Zámek Loučeň

Loučeň č. p. 1
289 37 Loučeň
Tel.: +420 727 900 616
infocentrum@zamekloucen.cz
zamek@zamekloucen.cz

Zobrazit kompletní kontakty

Zámek Loučeň - Mapa areálu

Mapa v plné velikosti na Google maps, zde.

Aktuálně z facebooku

Copyright © 2017 Zámek Loučeň

Zámek Loučeň & Zámecký hotel Maxmilián v Loučni hodnocení