Živý betlém tentokrát začne ještě před Ježíškovým narozením

Živý betlém tentokrát začne ještě před Ježíškovým narozením

Publikováno: 17.12.2012
Živý betlém tentokrát začne ještě před Ježíškovým narozením

Již 6. živý betlém v souvislé řadě přichystal zámek Loučeň na poslední adventní neděli 23. prosince. Předehrou mu bude Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v zámeckém kostele Nanebevzetí P. Marie.

Poslední neděle adventní je už tradičně tím nejbohatším vyvrcholením adventního času na zámku Loučeň. Letos se budou návštěvníci zámku klanět Ježíškovi v Jesličkách v neděli 23. prosince v 16 hodin, tedy přesně 24 hodin předtím, než bude většina českých domácností večeřet před Ježíškovou štědrovečerní nadílkou.

Živý betlém - jaký bude letos a jaký byl poprvé?

"Živý betlém bude mít při letošním již 6. loučeňském opakování širší dějový záběr. Návštěvníci budou i u dramatické předehry Ježíškova narození, kdy Marie v porodních bolestech marně hledá útulek u betlémských měšťanů," říká manažer zámku Jiří Senohrábek.

První živý betlém ztvárnil na Loučeni v prosinci 2007, tedy na sklonku roku, kdy se zámek Loučeň poprvé otevřel veřejnosti, folklórní soubor Furiant z Malé Bělé. Toho pak při jednom ročníku vystřídal soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou. Letošní Živý betlém proběhne v režii souboru Hálek, který to má z Nymburka na Loučeň ze všech dosavadních zámeckých inscenátorů živých betlémů nejblíže - pouhých 11 kilometrů.

Betlém nad kolébkou se živým miminkem

Zatím vždycky ulehlo do kolébky Ježíška na Loučeni živé, sotva narozené dítě: Podvakráte to byli novopečení synové jednatelky zámku Kateřiny Šrámkové, v ostatních případech pak šlo o přírůstky z rodin ostatních zaměstnanců zámku. Doba se mění, technika určuje stále větší část našich životů, a tak není divu, že letošní Ježíšek byl nalezen přes facebook. "Do letošní ježíškovské kolébky ulehne dvouměsíční Filip Hodyc, syn příznivců a opakovaných návštěvníků našeho zámku z Lysé nad Labem. Pokud vše dopadne, máme v živém betlému roli i pro jeho ještě ne čtyřletou starší sestřičku," sdělil Jiří Senohrábek.

Rybova mše, zdobení perníčků, svíčky domů a rozdávání půlročních cen

Návštěvníci 4. adventní neděle na zámku Loučeň si mohou ale kromě živého betlému odvézt domů pod stromeček ještě pár dalších zážitků: Především dospělé jistě povznese do té správné sváteční nálady Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, tentokrát v podání Sboru sv. Cecílie z Poděbrad. Slavnostně vyzdobený zámek je otevřen adventním prohlídkám, při kterých je dospělákům dopřán punč, děti si zdobí perníčky a v závěru prohlídky jsou knížetem či kněžnou obdarováni malým, ale veskrze originálním dárkem. Všechny zámecké komnaty jsou provoněny i vzhledově velmi nevšedními aromatickými svíčkami, které můžete na zámku nejen vidět a cítit na vlastní oči a nosy, ale také si vybranou svíčku zakoupit a odnést do vlastní vánoční domácnosti. Při žviém betlému také budou z řad návštěvníků, kteří za poslední půlrok vyluštili na Loučeni Zámecký kvíz, vylosováni výherci 7 cen, z nichž tou hlavní je romantická noc na zámku pro 2 osoby.

Hlavní partner akce

%img-1590-s%

Otevřeno i mezi Štědrým dnem a Novým rokem, na Silvestra dokonce s oslavou

Zámek Loučeň zůstává otevřen i v období mezi svátky, a to od 25. prosince do 1. ledna denně vždy od 10 do 16 hodin. V poslední den roku se tu odpoledne slaví Silvestr v jednu. "Účast na něm doporučujeme hlavně rodinám s dětmi, které do pravé půlnoci nevydrží. A tak mohou oslavit půlnoc s obyvateli prvních míst na naší planetě, kam přichází Nový rok ve 13 hodin našeho času," zve na Silvestra netradičně stráveného na zámku jeho jednatelka Kateřina Šrámková.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací