Živý betlém: Ježíšek ve 3 podobách jako loutka, hrdina zpívané mše i živé miminko

Živý betlém: Ježíšek ve 3 podobách jako loutka, hrdina zpívané mše i živé miminko

Publikováno: 01.12.2011
Živý betlém: Ježíšek ve 3 podobách jako loutka, hrdina zpívané mše i živé miminko

Živý betlém je tradičně vyvcholením adventních programů na zámku Loučeň. Letos, konkrétně v sobotu 17. prosince odpoledne, mu bude předcházet nejen Česká mše vánoční J. J. Ryby, ale i loutková Pohádka o Ježíškovi, či zapálení všech svíček rekordně velkého adventního věnce.

Ježíšek nejprve dřevěný jako hlavní postava loutkové pohádky. Za pár desítek minut se tatáž postava stane opěvovaným hrdinou České mše vánoční J. J. Ryby. A celé pásmo vyvrcholí v čase stmívání živým betlémem, v němž se objeví pochopitelně živý Ježíšek v kolébce, jemuž se za zpěvu koled přijdou poklonit proroci, králové i samotní návštěvníci zámku. To jsou hlavní body odpoledního programu v sobotu 17. prosince, jímž na zámku Loučeň vyvrcholí známý cyklus adventních akcí Vánoční loučení s Loučení.

Poslední z loučeňských adventních programů je vždy nejbohatší

„Poslední ze čtyř sobotních programových odpolední, které připravujeme na zámku Loučeň v čase adventu, je tradičně nejbohatší. Náš program začne ve 14 hodin rozsvícením poslední svíčky na největším adventním věnci v Česku a vyvrcholí krátce před 17. hodinou. Můžete si ho pochopitelně prodloužit či proložit adventními prohlídkami zámku, na kterých rozdáváme všem dětem malé dárky a dospělým pak horký punč," sdělil manažer zámku Jiří Senohrábek.

Ježíšek jako hrdina pohádky, nebo adventní soutěže? Jen Vaše volba!

Po úvodním rozsvícení všech svíček na adventním věnci, zapsaném čerstvě pro své superrozměry do České Guinessovy knihy rekordů, se od 14.10 hodin bude v přízemním zámeckém salónku Terezie hrát loutková Pohádka o Ježíškovi, se kterou přijede populární Divadlo Na cestě. Paralelně v čase pohádky poběží na zámeckém nádvoří postupně hned tři soutěže, v nichž se dají vyhrát čokoládové figurky na vánoční stromeček: V té první budou celé rodinné týmy hledat mince zapečené do vánoček. Ve druhé uspějí ti, kteří dobře znají betlémy a okolnosti jejich vzniku. Ve třetí pak zvítězí ti jedlíci, kteří spořádají v krátkém čase co nejvíc chutných lineckých koleček. „Zda návštěvníci zasednou do hlediště jednoho ze zámeckých salónů, aby zhlédli pohádku, nebo dají přednost soutěžím a čokoládovým výhrám v nich, je jen jejich volba," říká koordinátorka zámeckých slavností na Loučeni Noemi Koukolová.

Rybova mše patří k českým Vánocům stejně neodmyslitelně jako kapr

V 15 hodin se v zámeckém kostele Nanebevzetí P. Marie tradičně rozezvučí tóny České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. „Tato vánoční skladba má sílu přitáhnout do kostela i ty, kteří ho jinak zásadně nenavštěvují. Při koncertu mají návštěvníci mj. možnost v klidu se seznámit s jindy nepřístupným interiérem kostela, který je objektivně architektonicky nejzajímavější částí celého loučeňského zámku," tvrdí Jiří Senohrábek.

Živý betlém jako kouzelná kulisa za soumraku

Rybova mše skončí těsně před čtvrtou hodinou, kdy se v čase těsně předvánočním začíná stmívat. „Načasování koncertu a živého betlému, který spustíme po 16. hodině, pracuje s jednoduchou magií: Lidé vstupují do kostela za denního světla a po koncertním provedení mše vycházejí z kostela zpět na nádvoří zámku již za stmívání. Zámek tak během hodiny dostane zcela novou atmosféru, kterou umocňují stovky svíček na obřím adventním věnci a především svatá chýše s Ježíškovou kolébkou uprostřed nasvíceného zámeckého nádvoří jako klíčová kulisa našeho živého betlému, nad kterým se zpívají koledy," konstatuje manažer zámku Jiří Senohrábek. Živý betlém se na Loučeni pořádá již popáté. Provozovatelé zámku ho, vedle dalších tradičních slavností, jakými jsou Velikonoce u Thurn - Taxisů a především listopadové Svatomartinské posvícení, považují za takřečené rodinné stříbro loučeňského zámku.

Zámek Loučeň zve hosty také od prvního svátku vánočního až do Nového roku

Zámek Loučeň zůstává otevřený i během vánočních svátků, a to od neděle 25. prosince do neděle 1. ledna denně od 10 do 17 hodin. Hned v neděli 25. prosince jsou od 15.30 a od 16.30 hodin na programu populární Prohlídky při svíčkách. Rezervovat si je můžete na tel. 325 585 228, nebo na mailu infocentrum@zamekloucen.cz.

POZOR: NYMBURSKÝ DENÍK UVEDL VE DNECH 15. A 16. PROSINCE NA SVÝCH STRÁNKÁCH MYLNOU INFORMACI O DATU KONÁNÍ ŽIVÉHO BETLÉMU: ŽIVÝ BETLÉM SE USKUTEČNÍ NIKOLI V NEDĚLI 18. PROSINCE, JAK SE PÍŠE NA STRÁNKÁCH ZMÍNĚNÝCH REGIONÁLNÍCH NOVIN, ALE V SOBOTU 17. PROSINCE, JAK UVÁDÍME V TÉTO ZPRÁVĚ.

Co všechno Vás čeká v sobotu 17. prosince na zámku Loučeň?

  • Ve 14 hodin se rozsvítí všechny svíčky na zámeckém adventním věnci, který je největší v Česku a jako rekordní byl také čerstvě zapsán do České Guinessovy knihy rekordů.
  • Ve 14.10 hodin se v zámeckém salónu Terezie setkáte s Ježíškem ze dřeva jako hlavním hrdinou loutkové Pohádky o Ježíškovi.
  • Pokud nejste děti, pak můžete čas od 14.10 do 15 hodin strávit místo pohádky adventními soutěžemi na zámeckém nádvoří. Jestliže v nich uspějete, bude Váš domácí vánoční stromeček bohatší o další čokoládové figurky. A ne zrovna malé...
  • V 15 hodin se v zámeckém kostele odehraje koncertní provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Pokud do Vašich uspěchaných duší vánoční atmosféra zatím nepronikla, tento nezapomenutelný okamžik to změní.
  • V 16 hodin pak vyvrcholí celý program tradičním živým betlémem, v němž se postavy známé z Ježíškova příběhu, následované návštěvníky, přijdou za zpěvu koled poklonit nejslavnějšímu miminku křesťanského světa.

 


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací