Ze 13. komnaty Bílé paní dýchne tajemno. Dorazí i Rudolf II.

Ze 13. komnaty Bílé paní dýchne tajemno. Dorazí i Rudolf II.

Publikováno: 20.05.2012
Ze 13. komnaty Bílé paní dýchne tajemno. Dorazí i Rudolf II.

Zámecká slavnost Třináctá komnata Bílé paní nabídne v sobotu 2. června zvláštní prohlídky zámku s Bílou paní jako průvodkyní a vrátí návštěvníky do období Rudolfa II., ve kterém Bílá paní coby Tereza Berková z Dubé žila na Loučeni svůj pozemský život. Jak známo, rudolfínská doba je érou tajemných astrologů či alchymistů. Ani oni nebudou na zámku chybět.

První červnová sobota vrátí návštěvníky zámku Loučeň do příjemné a vpravdě tajemné doby renesance. Právě renesanční tanečníci a zpěváci uvedou na zámek atmosféru doby, v níž žila Tereza Berková z Dubé, slavná Bílá paní loučeňská.

V hlavní roli Bílá paní

„Bílou paní už mnozí skalní příznivci loučeňského zámku znají a někteří ji i osobně potkali - ať už jako jednu z postav programu našich zámeckých slavností, jako zámeckou průvodkyni, nebo jako štědrou dárkyni, která náhodně vybraným dětem rozdává před zámkem poukázku na ftipnou kaši v naší zámecké restauraci. Při slavnosti 2. června se ale Bílá paní loučeňská představí poprvé v hlavní roli," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek. A stíhat toho bude od půl jedenácté do 17. hodiny, kdy program vrcholí, skutečně požehnaně.

Bílá a Černá paní bok po boku

V první řadě se s Bílou paní setkají všichni návštěvníci červnové slavnosti jako s moderátorkou celodenního programu na zámeckém nádvoří. „Na tuto úlohu nebude sama. Doplňovat ji bude Černá paní buchlovská. Tedy naše moderátorské duo bude v moderním duchu black & white," prohlásila Noemi Koukolová, koordinátorka zámeckých slavností na Loučeni.

Návrat do tajemných dob rudolfínských

Bílá paní tak osobně přivítá císaře Rudolfa II., který by měl dorazit se svým dvorním astrologem. Právě on by se měl dodat historickému setkání pel tajemna, stejně jako malá skupinka alchymistů, kteří si na zatím utajeném místě v zámeckém parku otevřou svoji alchymistickou dílnu, v níž mají za úkol pracovat na výrobě dvou stěžejních pokladů lidstva - zlata a elixíru mládí. Děti budou řešit v labyrintech tajemné úkoly, a to nejen s Bílou paní, ale i s Černou paní, tajemným mnichem a jeptiškou. „Jedním z úkolů bude projít jedním z labyrintům s kouzelnou svíčkou v ruce," nastínil část programu Jiří Senohrábek. Program oživí i zahraniční hrdiny rudolfínské doby: Na louce u zámeckého kostela budou členové souboru Legenda Aurea po celý den předevádět souboje mušketýrů.

Sjezd Bílých paní

Bílá paní pozvala na zámek rovněž své nejbližší příbuzné z ostatních hradů a zámků: Kromě již zmíněné Černé paní buchlovské potvrdila svoji účast také karlštejnská Bílá paní, jinak Blanka z Valois, první manželka císaře Karla IV., a především slovutná Perchta z Rožmberka, která jako Bílá paní straší na jihočeských zámcích Hluboká, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, nebo Třeboň. V divadelně ztvárněných legendách návštěvníci postupně poznají životní osud jak jihočeské a karlštejnské, tak pochopitelně i samotné loučeňské Bílé paní.

Bílá paní jako tajemná průvodkyně zámkem

Nepochybně nejvíc práce bude mít ale Bílá paní jako průvodkyně zámkem. Návštěvníky tudy provede hned na tři způsoby: Ten první bude tak řečeno klasický, pro konzervativní návštěvníky. Bílá paní se v něm podělí o zážitky, které měla na zámku s různými jeho majiteli v různých historických dobách. Ve druhém budou hrát hlavní roli vedle Bílé paní také děti z loučeňské knížecí rodiny, které považují Bílou paní za dobrého ducha jejich domu a dokážou s ní, na rozdíl od rodičů, kteří už ztratili svoji dětskou fantazii, komunikovat. Třetí typ prohlídky pak představí Bílou paní coby hráčku zahalenou tajemstvím: Návštěvníci, nejen děti, ale i dospělí, budou během těchto prohlídek nazvaných Otevřte 13. komnatu řešit úkoly Bílé paní a za jejich splnění pak obdrží tajemný klíč ke 13. komnatě. Až takových klíčů nasbírají po tom prvním z Loučně dalších šest na jiných vybraných památkách, otevře se jim na tom z navštívených hradů a zámků, který si sami vyberou, jeho 13. komnata: utajená, běžně nepřístupná místnost, kterou nemají návštěvníci šanci spatřit za jiných okolností. „Tahle báječná rodinná hra začala na 10 českých hradech a zámcích, kromě Loučně namátkou třeba na Kosti, Grabštejně, na Kačině či ve Slatiňanech, v květnu. Naše zámecká slavnost Třináctá komnata Bílé paní má za cíl upozornit na ni další turisty, ideálně celé rodiny, které o tomhle prožitku z poznání zámku úplně jiným způsobem, než je běžné, ještě nikdy neslyšeli. Podrobnosti se zájemci dozví na www.otevrte13komnatu.cz," sdělil manažer zámku Jiří Senohrábek

Velké finále: Poznejte tu pravou!

A čím zámecká slavnost nazvaná Třináctá komnata Bílé paní vyvrcholí? „Krátce před 17. hodinou, poté, co lidé nasbírají osobní zkušenosti s mnoha Bílými paními, dojde k velké poznávací soutěži, kdy budou mít návštěvníci za úkol odhalit skutečnou Bílou paní loučeňskou. A protože se ocitneme ve starých dobách, soutěž poběží právě podle pravidel běžných začátkem 17. století: Soutěžící tak buď hodně získají, nebo naopak o mnoho přijdou, možná dokonce o to nejcennější - to podle toho, jak budou při odhalování té pravé Bílé paní loučeňské úspěšní. Snad nebudeme svědky nějaké krvavé popravy," předjímá poněkud záhadně finále zámecké slavnosti Jiří Senohrábek.

Vstupenky na slavnosti můžete zakoupit v předprodeji v zámeckém e-shopu. Pohodlněji, rychleji a bez obvyklé fronty, která se při oblíbených slavnostech na pokladně zámku občas vytváří...
Hlavní partner akce

%img-1590-s%

Na co se těšit ve Třinácté komnatě Bílé paní?

  • Bílá paní bude Vaší průvodkyní na zámku

  • Vrátíte se do atraktivních časů za vlády císaře Rudolfa II.

  • Potkáte alchymisty, kteří pracují na přípravě elixíru věčného života i umělého zlata

  • Můžete se naučit renesanční tance

  • Poznáte legendy nejen o Bílé paní loučeňské, ale i o jejích stejně oděných přítelkyní z jihočeských zámků či z hradu Karlštejn

  • Můžete se zúčastnit soutěže o nejrychlejšího jedlíka ftipné kaše, oblíbené pochoutky Bílé paní

  • Poznáte velkou rodinnou hru Otevřte 13. komnatu, která Vám může po celou letošní sezónu přinést až 7 nezapomenutelných výletů na vybrané české hrady a zámky

 


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací