Zbláznili 13. komnatou celý panelák a skončili u Bílé paní

Zbláznili 13. komnatou celý panelák a skončili u Bílé paní

Publikováno: 05.08.2012
Zbláznili 13. komnatou celý panelák a skončili u Bílé paní

Do 13. komnaty zámku Loučeň vstoupil v neděli 5. srpna první smrtelník. Stala se jím ještě ne desetiletá Barborka Bínová z Prahy. Projekt netradičních a podle očitých účastníků nezapomenutelných prohlídek hradů a zámků nazvaný Otevřte 13. komnatu láká stále více cestovatelů. Hlavně rodin s dětmi

První srpnová neděle, vysloveně letní počasí. Na zámek Loučeň přijíždějí Bínovi z Prahy - Horních Měcholup, aby se tu potkali s Bílou paní. Předtím už poznali jiných 9 tajemných postav na 9 dalších hradech a zámcích. Bílá paní loučeňská je poslední ze spolku 10 tajemných postav spojených tajemstvím hradozámeckých 13. komnat. Kruh, či lépe řečeno výletní okruh, se Bínovým uzavírá.

10 hradů a zámků za 3 víkendy

„Náš první výlet v rámci odhalování tajemství 13. komnaty směřoval 15. července na zámek Kozel. Řekli jsme si: Dáme si hned na úvodvzdálenější cíl. Ale ne úplně nejvzdálenější - až do Ostravy se nám na samý začátek, přiznáváme, nechtělo," říká otec rodiny Petr Bína. Když Bínovi dorazili na Loučeň, ukazoval kalendář 5. srpen. Takže 10 památek v pouhých 22 dnech. „A to jsme jezdili jen o víkendech, žádnou dovolenou jsme neměli, na tu teprve pojedeme," šokují Bínovi.

Kluka nadchnul kat a Černý rytíř, holčičce se líbilo u koní

Tátu Petra doprovází maminka Viera, zvídavý a protřelý syn Jan Pavel a romantická Barbora Anna. Obě děti jsou ještě před prahem teenagerovského věku. „Mně se nejvíc líbilo na Kosti a v hlavně v Děčíně," říká upovídaný Jan Pavel. Na otázku, jestli kat Heřman v mučírně hradu Kost mučil někoho z rodiny, odpovídá: „Nás oba, mě i ségru. Ale otvory pro ruce byly na tom dřevěném mučícím nástroji tak velké, že když se kat nedíval, tak jsem ruce vystrčil ven," líčí velký zážitek jedné z 10 prohlídek českých hradů a zámků s tajemnou postavou Jan Pavel. „Ale v Děčíně to bylo ještě dobrodružnější, tam se muselo sklepením prolézat a překonávat různé nástrahy. Byl jsem to já, kdo našel křesadlo a donesl ho Černému rytíři," chlubí se Jan Pavel. „V Děčíně byla prohlídka zámeckého sklepení opravdu zajímavá a hodně dobrodružná, prostě taková pevnost Boyard," přidává se maminka Viera.
A kde se nejvíc líbilo něžnějšímu z obou dětí? „Mně se moc líbilo ve Slatiňanech, kde nás prováděla žokejka Lata Brandisová. Taky proto, že jsme si v sousedním hřebčíně mohli pohladit a nakrmit starokladrubské koně. A pak se mi ještě líbil duch Rudla z Kačiny. Protože byl úplně jiný, než ostatní průvodci," dodává Barbora Anna, kterou rodiče oslovují Barborko. A maminka Viera hned ukazuje fotky dětí s Rudlou uložené v jejím chytrém telefonu.

Proč objet jen 7 památek, když zajímavých je všech 10?

Projekt Otevřte 13. komnatu počítá s tím, že se turisté spokojí s návštěvou 7 památek, protože 13. komnata na té, kterou si sami vyberou, se jim otevře již po zisku sedmi klíčů. To ovšem nesmíte být takovými maximalisty, jako jsou Bínovi. „Když jsme se dostali tak na třetí čtvrtý zámek, začalo být pro nás putování k 13. komnatě už pomalu jakousi drogou, prostě závislostí," říká Petr Bína a dodává: „Řekli jsme si, že objedeme prostě všechno." Dětem tak dopřáli sólové zážitky, na které patrně nikdy nezapomenou: Zatímco Jan Pavel, pro rodiče i kamarády prostě Jenda, se vydal před týdnem do 13. komnaty úplně sám s Lotrem Xaverem Zahozencem na Slezskoostravském hradě, Barborka otevřela o týden později 13. komnatu jen v doprovodu Bílé paní na zámku Loučeň.

Třešnička na dortu jménem Loučeň

„Loučeň jsme si nechávali úplně nakonec, jako takovou třešničku na dortu. Loučeňský zámek a park s labyrinty dobře známe, už jsme tady byli pětkrát," říkají takřka dvojhlasem rodiče Bínovi. „A já už dokonce šestkrát - jednou jsme tady totiž byli se školou," trumfuje Jenda.

Celý panelák na cestách od hradu k zámku

„Je to strašně příjemné vypadnout z města na venkov, do takhle krásného prostředí, jako je tady na Loučeni. Autoři vymysleli opravdu pěkný program, hlavně pro děti. Těm se na památky zpočátku moc nechtělo, ohrnovali nos, ale po tom, jaké netradiční věci tady zažily, je to hrozně baví. Dozvěděli jsme se, že nápad vzešel odtud z Loučně - i proto jsme si Vás nechávali na konec. Prostě to nejlepší nakonec," říká Petr Bína a dodává: „Už jsme 13. komnatou zbláznili celý náš panelák. Takže sousedy máte brzy tady."

Odměna pro báječné šílence

Výjimeční hosté, šílenci v pozitivním slova smyslu, si za svůj výjimečný výkon vysloužili první srpnovou neděli na Loučeni nejen vstup do 13. komnaty, ale i piknikový koš. A děti navíc zmrzlinu. Barborka Bínová byla zároveň prvním člověkem, který vstoupil do 13. komnaty zámku Loučeň. Dveře této výjimečné místnosti se mohou otevřít i Vám, pokud do 18 měsíců od výletu na první z památek vyjmenovaných na www.otevrte13komnatu.cz stihnete objet ještě alespoň 6 dalších z nich.

Buďte správnými blázny jako Bínovi. Vydejte se po jejich stopách podle návodu na www.otevrte13komnatu.cz.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací