Zámek navštívil pravnuk lidumilného knížete Alexandra Thurn - Taxise

Zámek navštívil pravnuk lidumilného knížete Alexandra Thurn - Taxise

Publikováno: 24.08.2012
Zámek navštívil pravnuk lidumilného knížete Alexandra Thurn - Taxise

Ve čtvrtek 23. srpna v podvečer zavítal na zámek Loučeň Viktor Thurn - Taxis. Sídlo svého praděda Alexandra viděl poprvé začátkem devadesátých let. Nyní obdivoval pozitivní proměnu, kterou zámek prošel během své generální rekonstrukce před pěti lety.

Viktor Thurn - Taxis, sympatický sedmdesátník, se už narodil v Rakousku a takřka celý dospělý život prožil ve Vídni. Na české kořeny své rodiny ovšem nezapomněl. "V šedesátých letech, když to bylo možné, jsem s rodiči velmi často navštěvoval příbuzné v Lysé nad Labem. Dodnes máme velmi úzké kontakty," řekl Viktor Thurn - Taxis kastelánovi zámku Jiřímu Senohrábkovi během více než dvouhodinové prohlídky zámeckých interiérů. Potvrzuje to i aktuální program zmíněného šlechtice: Den po návštěvě Loučně se účastní svatby jedné své příbuzné v Mělníce. Svatební oslavy se na mělnickém zámku Lobkoviců protáhnou až do soboty.

Snahy o opětované pozvání příslušníků rodu Thurn - Taxisů k návštěvě jejich někdejšího sídla vyvíjí současný vlastník zámku už takřka deset let. Několikrát některý z příslušníků knížecího rodu svou návštěvu přislíbil - kupř. při oslavě otevření zámku veřejnosti dne 7. 7. 2012 - vždy z toho ale nakonec pro zaneprázděnost pozvaného sešlo. Z těch členů rodiny, kterým byl zámek Loučeň po určitou část života domovem, žije již jen jediný: Egmont Thurn - Taxis. Ten ze zámku odešel nuceně s rodiči a starším bratrem Lamoralem, který zemřel nedávno, v lednu 2010, v samém závěru druhé světové války jako šestiletý chlapec a dnes žije ve Vídni. Se zbytkem rodiny se ale příliš nestýká.

Viktor Thurn - Taxis je tedy prvním z rodiny, kdo pozvání na zámek v jeho aktuální periodě, kdy je oblíbeným turistických cílem, přijal. Jeho otcem byl nejmladší syn ze sedmi dětí Ericha Thurn - Taxise, nejstaršího ze tří synů legendárního lidumila, Alexandra knížete Thurn - Taxise, který byl na Loučeni velmi obíbený pro své sociální cítění a který zemřel v červenci 1939 v úctyhodném věku 88 let. "Nejsem na Loučeni poprvé. Zámek jsem viděl již v devadesátých letech, kdy tu bylo školící středisko. Ale tehdy jen zvenčí," řekl muž modré krve, který na Loučeň dorazil společně se Stephenem Weeksem, architektem, jenž je autorem současné historické nábytkové instalace v interiérech loučeňského zámku. V ní dominují pochopitelně originální kusy z pozůstalosti po Thurn - Taxisech.

"Na zítřejší svatbě uvidím po delší době mnoho příslušníků naší rodiny. Řeknu jim o své dnešní milé návštěvě Loučně a doufám, že mnozí rádi přijmou Vaši nabídku na uspořádání rodinného setkání na loučeňském zámku," řekl současným provozovatelům zámku Loučeň na rozloučenou Viktor Thurn - Taxis.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací