Zámek Loučeň doslova oblehli přátelé sv. Martina

Zámek Loučeň doslova oblehli přátelé sv. Martina

Publikováno: 14.11.2009
Zámek Loučeň doslova oblehli přátelé sv. Martina

Vysloveně v obléhání zámku se proměnilo Svatomartinské posvícení, které se na zámku Loučeň uskutečnilo již potřetí v sobotu 14. listopadu. Dav lidí, kteří přišli přivítat rytíře na bílém koni, sahal hodinu před Martinovým plánovaným příjezdem až sto metrů za zámeckou bránu.

Atmosféru Svatomartinského posvícení si na Loučeň přijelo užít celkem přes 1 600 návštěvníků. Nalákala je kejklířská show, taneční program, či originální výplata zámecké chasy po sklizni, která se odehrávala před zraky stovek přihlížejících. Děti si mohly v příjemném podzimním počasí užít mimo jiné dvou loutkových pohádek. Koláčový trh, který úderem čtrnácté hodiny zahájila na zámeckém nádvoří samotná kněžna, hlásil za pouhých pětadvacet minut totálně vyprodáno. Po makových, tvarohových, povidlových, marmeládových, švestkových a slívových koláčích se stejně jako po lineckých kolečkách jenom zaprášilo. Největší nával ale přišel krátce před šestnáctou hodinou, kdy byl ohlášen příjezd sv. Martina: „Martina jsme museli dokonce o dvacet minut pozdržet, protože v šestnáct hodin stály u pokladny stále ještě davy lidí. A my jsme rozhodně nechtěli, aby třeba jen jediný ze zájemců o setkání s rytířem v pěkné zbroji, žehnajícím mladému vínu, přišel," řekl Jiří Senohrábek, manažer zámku. S takovými zástupy lidí měl problémy i samotný Martinův kůň. Jen stěží zvládal jízdu a pózování mezi tolika stovkami přihlížejících, Martin měl jednu chvíli v sedle plné ruce práce, aby koně zkrotil," dodal Senohrábek.
Mezi přihlížejícími byly především rodiny s dětmi. Ty se s velkým zápalem vydaly do čerstvě setmělého parku. Na cestu ke kamennému labyrintu, v jehož středu sv. Martin zmizel, svítilo dětem na dvě desítky svatomartinských světýlek. V cíli pochodu zapálil rytíř Martin každému malému poutníkovi lampión jím požehnaným světlem. V průvodu, čítajícím několik stovek metrů, se sešlo odhadem na tři sta lampiónu. V přesně dvacítce stánků pak bylo možné koupit pěkný suvenýr, nebo nějakou z několika nabízených posvícenských pochoutek.
„V krajně pokročilé sezóně, kdy má naprostá většina hradů a zámků zavřeno, nás zájem návštěvníků velmi příjemně zaskočil. Už teď můžeme všem, kterým se svatomartinské setkání líbilo, nebo kteří ho ke své škodě z různých důvodů lidově řečeno prošvihli, slíbit, že za rok se dočkají zase, a to už počtvrté. Pochopitelně nad zčásti pozměněným programem. To hlavní, příjezd sv. Martina a lampiónový průvod setmělým parkem za svatomartinskými světýlky, ale rozhodně zůstane," dodal Senohrábek.

Na Loučeni to v sobotu žilo až do noci. O prohlídky zámku byl takový zájem, že poslední návštěvníci opustili historické komnaty zámku až o půl jedenácté hodině večerní. Ze zámecké hospůdky odešel poslední návštěvník, který si pochutnal na svatomartinské huse, až po půlnoci. "Porce svatomartinské husy byly vypočítány opravdu přesně. Poslední jsme prodali návštěvníkům před půlnocí," řekla Petra Vaňková, vedoucí gastroslužeb na zámku Loučeň. Šesti návštěvníkům byla servírována husa zcela zdarma. "Zámek Loučeň tak, jak slíbil, odměnil své nejvěrnější návštěvníky, tedy ty, kteří zavítali na zámek v jediné sezóně hned pětkrát," vysvětlili dvojhlasně Senohrábek a Vaňková.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací