Víkend v socialismu: tuzex, spartakiáda, Mrazík i pionýrský tábor

Víkend v socialismu: tuzex, spartakiáda, Mrazík i pionýrský tábor

Publikováno: 24.08.2011
Víkend v socialismu: tuzex, spartakiáda, Mrazík i pionýrský tábor

Chcete se první zářijový víkend ještě jednou vrátit do prázdninové nálady? Není nic lehčího. Zámek Loučeň zve v sobotu 3. a v neděli 4. září na dvoudenní, lehce rozvernou, lehce varovnou retrovýpravu, kterou na žádném jiném českém hradu a zámku nezažijete. Organizátoři ji nazvali Zpátky do socialismu.

„Vracíme se na dva dny do časů, kdy byl náš zámek tak zvaně účelově využit jako školící středisko železničářů. V interiérech i exteriérech se znovu objeví rekvizity budovatelské éry - od malovaných panelů nadšených socialistických železničářů, přes mírové holubice, agitační nástěnky nebo státní vlajky Československa a Sovětského svazu," sdělil manažer zámku Jiří Senohrábek.

Největší akce od otevření zámku Loučeň turistům

Rozsahem půjde o jednoznačně největší zámeckou slavnost od zpřístupnění zámku turistům v červenci 2007. „Skutečně nevím, kde při líčení bohatého programu začít. Aby čtenář našich webových stránek nepadl uprostřed čtení zprávy, musím se omezit na pouhý výčet toho nejdůležitějšího. Jenže co je to nejdůležitější z celého programu? Pro někoho odpolední koncert zpívajícího právníka Ivo Jahelky či následné vystoupení kapely Michal David Revival, pro jiného spartakiádní vystoupení dorostenek, prvomájový průvod, nebo festival politické písně, či soutěž v poznávání znělek televizních seriálů," říká Jiří Senohrábek.

Lenin v loučeňském mauzoleu

Na zámku vznikne také mauzoleum V. I. Lenina, nebo tuzex. Bony, bez kterých v něm nic nenakoupíte, budou nabízet veksláci. V kině Mír se zase budou promítat animované filmy pro děti, které přeruší tu a tam agitační dokumenty a hlavně unikátní trezorový dokument Občané s erbem režiséra Víta Olmera z roku 1969, který bude po skončení doplněn odborným komentářem historika Zdeňka Hazdry. V zámecké oranžérii se pak koná přehlídka Best before 1989, na které se budou netradiční formou prezentovat firmy a výrobky, které tu byly už za časů socialismu a prokázaly svou životaschopnost až do dnešních časů - Česká spořitelna, Sunar, nebo dětské stavebnice Merkur, Cheva a Seva.

Děti pobaví Mrazík a poučí příslušník VB

Děti se budou moci vyřádit při čáře s céčky, nebo při soutěži ve skládání Rubikovy kostky. Příslušník VB pak bude řídit jejich výchovu na dopravním hřišti, které vznikne v blízkosti zámeckého amfiteátru. I v něm bude patřičně živo - pro malé diváky je brzy odpoledne připravena ruská pohádka O hodné Máše a hloupé Paraše, na jejíž motivy natočili filmaři populárního Mrazíka.

Na své si přijdou i seriáloví a televizní maniaci

Dospělí budou po zasednutí v amfiteátru střídat smích a lehké mrazení při Socialistických jednoaktovkách. „V hraných scénkách na nádvoří oživíme také primáře Sovu a jeho Nemocnici na kraji města a toto živé vysílání doplníme taktéž hranými reklamami pana Vajíčka. Dospělí si jistě ještě vzpomenou na tuto jednoduchou figurku kreslenou jedním tahem, která uváděla bloky reklam. Reklam, které svojí nekomerčností a naivitou byly až vtipné," prohlásil Jiří Senohrábek.

Je libo přespat v pionýrském táboře?

V zámeckém parku, v blízkosti altánu u dlážděného bludiště, vznikne také vojenské ležení Československé lidové armády s ukázkami bojové techniky vojsk Varšavské smlouvy. Hned v sousedství vyroste pionýrský tábor, který bude v noci ze soboty na neděli plnit velmi praktickou funkci: „Oba víkendové dny, při nichž se vracíme zpátky do socialismu, budou proloženy neméně zajímavým programem 2. ročníku Hradozámecké noci. Návštěvníci, kteří budou chtít okusit i něco z jejího programu, budou moci v pionýrském táboře za mírný poplatek přespat," dodal Jiří Senohrábek.

Hradozámecká noc

A že i program Hradozámecké noci stojí za to: Od 18.30 startuje každou půlhodinu jinak zaměřená prohlídka zámeckých interiérů. Prohlídku s ochutnávkou čokolády vystřídá prohlídka s kouzelným dědečkem, následovaná aristokratickou, socialistickou, kastelánskou, cestovatelskou, či spiritistickou prohlídkou. Návštěvy historických interiérů pokračují i po půlnoční prohlídce s Bílou paní v druhé polovině noci, a to každou celou hodinu až do ranní 9. hodiny. Ze zámku si budou moci návštěvníci odskočit třeba na diskotéku nazvanou Diskoroky nejen s Kroky, která startuje od 20 hodin v zámecké vinárně.

Nejvíc informací ve zvláštním čísle časopisu Mladý svět

Přehled o kompletním programu dvoudenní akce Zpátky do socialismu získají návštěvníci zakoupením zvláštního vydání Mladého světa, legendárního časopisu pro mladé z éry socialismu. Cílem zestručnělého čísla časopisu, které bylo v jeho autentické podobě připraveno přímo v zámecké redakci, je kromě záměru podat zevrubné informace o programu také poučit a především nechat humornou formou nahlédnout pod pokličku příprav celé akce.

ZPÁTKY DO SOCIALISMU
Sobota 3. a neděle 4. září, 10.00 - 17.30 hod.

Vybíráme z programu:
  • KONCERT IVO JAHELKY - sobota 15 hod.
  • MICHAL DAVID REVIVAL - sobota 16 hod., neděle 15 hod.
  • PRVOMÁJOVÝ PRŮVOD - sobota 10.15 hod.
  • POHÁDKA O HODNÉ MÁŠE A HLOUPÉ PARAŠE - sobota 13.30 hod., neděle 15 hod.
  • PROHLÍDKY MAUZOLEA V. I. LENINA - oba dny každou lichou celou hodinu
  • ZPÁTKY DO POHÁDKY - výstava kostýmů z televizních a filmových pohádek, oba dny 10 - 17 hod., zvláštní vstupné
  • BRANNÉ CVIČENÍ - oba dny ve 13 hod.
  • TOMBOLA - losování hlavních cen v sobotu v 17.30 hodin.
  • NEDĚLNÍ CHVILKA POEZIE - neděle 10.45 a 12 hod.
  • HAVEL NA HRAD! - neděle 16.30 hod.: Listopad 1989 s Modlitbou pro Martu a cinkáním klíčů - klíče s sebou!

Chcete mít přehled o kompletním programu originální slavnosti Zpátky do socialismu? Kupte si na pokladně zámku hned po příchodu za 20 Kč zvláštní vydání Mladého světa, legendárního časopisu pro mladé z časů socialismu, které vydáváme u příležitosti zmíněné akce. Pobaví Vás, poučí Vás...

Ceník vstupenek:

vstupné s prohlídkou zámku bez prohlídky
Dospelí 220 150
Studenti a senioři
děti nad 12 let
160 90
Deti 3-12 let 90 50

Vyhrát vstupenku v soutěži.
Naplánovat cestu na zámek pomocí Mapy.cz


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací