Velikonoce: řehtat jde i kohout, s Mařenou utopí i jejího partnera

Velikonoce: řehtat jde i kohout, s Mařenou utopí i jejího partnera

Publikováno: 20.03.2013
Velikonoce: řehtat jde i kohout, s Mařenou utopí i jejího partnera

I letos přinese zámecká slavnost Velikonoce u Thurn - Taxisů tradiční jarní zvyklosti. V podobě jako na zámku je ale nikde jinde nezažijete: Řehtačkový průvod povede kohout a trakařové hrkače. Vynášet k vodě se bude nejen Mařena, ale i její partner Mařoch. A vajíčka se stanou rekvizitami mnoha veselých soutěží. Z klimatických důvodů však měníme část programu. Prosíme, sledujte první řádky této aktuality, abyste získali přehled o těchto změnách.

Už pošesté uctí na Bílou sobotu 30. března svátky jara návštěvníci našeho zámku tradiční celodenní slavností Velikonoce u Thurn - Taxisů.

Vážení návštěvníci,
z klimatických důvodů, abyste nám nezmrzli, jsme se rozhodli zredukovat program letošních Velikonoc u Thurn - Taxisů. Nesetkáte se tak kupř. s hudebníky z folklórního souboru Šafrán - i jejich nástroje by při dnešních nízkých teplotách velmi trpěly.

Zachovali jsme však VŠECHNA HLAVNÍ LÁKADLA PROGRAMU, za která nemusíte platit obvyklý příplatek. Dnes, tedy na Bílou sobotu 30. března, platíte BĚŽNÉ VSTUPNÉ. Program považujte za dárek k Velikonocům od zámku Loučeň. Těšit se můžete především na:

 • 11.30 hod.: Vajíčkové soutěže o ceny I.
 • 12.30 hod.: Vajíčkové soutěže o ceny II.
 • 13.30 hod.: Vajíčkové soutěže o ceny III.
 • 14.00 hod.: Řehtačkový průvod s velkými hrkači a muzicírujícím Kohoutem v čele (start u dveří zámeckého kostela)
 • 15.30 hod.: Vynášení Morany nejen s Mařenou, ale i Mařochem (start na nádvoří zámku)
 • Obvykle každou celou hodinu: Prohlídky velikonočně vyzdobeného zámku

Víte o tom, že velká část českých hradů a zámků se dnes rozhodla na poslední chvíli kvůli počasí vůbec neotevřít své brány? My je pro Vás otevřeli, i když počasí letošním Velikonocům dvakrát nepřeje.

Podrobnosti o výše zmíněných programech najdete níže. Ostatní níže zmíněné programy dnes kvůli počasí rušíme.

Pošesté tradičně, a přesto jinak

Převážně rodiny s dětmi si vybírají zámek Loučeň jako své oblíbené místo velikonočních oslav především ze dvou důvodů: Na jednom místě tu zažijí v jediný den hned čtyři stěžejní velikonoční tradice: řehtačkový průvod, vynášení Morany, přinesení líta kněžně a v samém závěru pak babskou pomlázku. „Základ se nemění, ale letos výrazně inovujeme podobu jednotlivých živých tradic," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek.

Řehtačkový průvod s kohoutem a muzikanty

Zatímco řehtačkový průvod potkával při svém putování zámeckým parkem venkovany ze starých časů, letos budou děti koledovat před jednotlivými muzikanty, kteří jim za jejich koledu kromě darování tradičních sladkostí zahrají také písničku - každý na zcela jiný hudební nástroj. „V cíli, na nádvoří zámku, to bude nástroj přímo královský - totiž cimbál," dodává Jiří Senohrábek. V čele řehtačkového průvodu půjde kohout, o pořádnou zvukovou kulisu se postarají nově zakoupené trakařové hrkače.

Vynášet k vodě se bude nejen chudák Mařena, ale i Mařoch

I letos utopí Loučeňští v zámeckém rybníce Moranu. Poprvé ale nebude sama. „Zhlédli jsme se tentokrát ve slezské variantě vynášení zimy, a tak budeme mít tentokrát na zámku nejen Mařenu, ale i Mařocha. Průvod se zpočátku rozdělí na dámskou a pánskou větev, aby se obě větve spojily v srdci zámeckého parku, kde začne hon dam na Mařocha," líčí tuhle zvláštní variantu vynášení zimy, jinak také Smrtholky, Senohrábek. Pokud pronásledující dívky či ženy Mařocha doženou, samy si ho také utopí.

Symbol štěstí pro kněžnu: místo nazdobeného stromku mimino ze dřeva

Místo utopené zimy zaujímá o Velikonocích probouzející se jaro, ztělesněné lítem. To mívá nejčastěji podobu patřičně nazdobeného stromku, nebo jeho části. V některých krajích ale mívalo líto zcela odlišnou podobu jednoduché sošky malého miminka, většinou vyřezávané ze dřeva. A právě s miminkem v zabalovačce bude loučeňský průvod žehnat krásný půlrok od jara do podzimu zdejší kněžně.

Pomlázka naruby nesmí chybět

Závěrečná babská pomlázka pak zůstává beze změn: „Na podstatě tohoto asi nejznámějšího velikonočního zvyku naruby nemůžeme nic měnit. I tentokrát se rozloučíme s návštěvníky Velikonoc u Thurn - Taxisů v 16.30 hodin onou vyhledávanou melou na zámeckém nádvoří, kdy dámy honí s pomlázkou v ruce přítomné pány," sdělil Jiří Senohrábek.

Soutěže s neposednými vajíčky

Jednotlivé tradice, jichž se budou účastnit spolu s účinkujícími i samotní návštěvníci zámku, budou propojovat hudební vystoupení lidového souboru Šafrán z Jablonce nad Nisou. A také spousta soutěží s velikonoční tématikou. „Předně necháme děti i dospělé poměřit síly v kláních, která patřila mezi příjemné kratochvíle staročeských Velikonoc. Ve většině z nich budou hrát hlavní roli vejce coby ústřední velikonoční symbol," prohlásil manažer zámku. Zruční návštěvníci se tak budou snažit svým vejcem rozbít vejce soupeřovo, aniž by to jejich došlo k úhoně. V jiné z disciplín se bude do vaječné skořápky zasekávat mince, aniž by došlo k rozpůlení vejce a výtoku bílku. Vajíčka budou také celé rodiny koulet ke koši, ze kterého se vysypala, nebo hledat ve křoví. K zábavě především dam přispějí ochutnávkou i recepty zámecké cukrářky.

Program Velikonoc u Thurn - Taxisů začíná na velikonoční sobotu úderem 11. hodiny a končí krátce před 17.00 hodin.

VELIKONOCE U THURN - TAXISŮ
Zámek Loučeň / nádvoří a zámecký park
Sobota 30. března 2013, 11.00 - 16.45 hod.

Hlavní body programu:
 • Zdobení velikonočního stromu dětmi (12.00)
 • Řehtačkový průvod s velkými hrkači a kohoutem v čele (14.00)
 • Vynášení Mařeny a honění Mařocha k zámeckému rybníku (15.30)
 • Předání líta kněžně (16.15)
 • Babská pomlázka (16.45)
Další program:
 • Celodenní veselice s cimbálem a folklórním souborem Šafrán
 • Soutěže s vajíčky (vajíčka na ťukanou, na sekanou, koulení a hledání vajíček...)
 • Velikonoční recepty zámecké cukrářky
 • Ochutnávka velikonočních dobrot
Hlavní partner akce

%img-1590-s%


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací