Velikonoce na zámku: zjevení Polednice, honění Jidáše i veselý velikonoční soud

Velikonoce na zámku: zjevení Polednice, honění Jidáše i veselý velikonoční soud

Publikováno: 17.03.2010
Velikonoce na zámku: zjevení Polednice, honění Jidáše i veselý velikonoční soud

Co můžete zažít o Velikonoční sobotě na zámku? Dopoledne pojíte vtipnou kaši, v poledne Vás přepadne Polednice, odpoledne budete držet půst, zajdete za paní Kraslicovou, stanete se svědky velikonočního soudu, zapojíte své děti do řehtačkového průvodu a nakonec vynesete ze zámku Zimu. Dá se to vůbec všechno za jeden den stihnout?

Slavností, která už tradičně otevírá sezónu na zámku Loučeň na Nymbursku, jsou na Bílou sobotu 3. dubna Velikonoce u Thurn - Taxisů. „První dva ročníky byly hodně ve znamení tance, letos jsme vsadili na často humorné připomínky známých i dávno zapomenutých velikonočních tradic," řekl Jiří Senohrábek, manažer zámku. Na nádvoří zámku si tak s lidmi popovídá paní Kraslicová o tom, jak zdobí vajíčka, uskuteční se Honění Jidáše a na závěr dne se pak bude vynášet a utápět v zámeckém rybníku Morana, figurína, symbolizující odcházející zimu. Originální perličkou programu bude rekonstrukce velikonočního soudu. „Objevili jsme ve starých soudních záznamech zprávu o tom, že vrchnostenský soud v Dobrovici řešil v polovině 18. století spor dvou sedláků, při němž jeden obžaloval druhého z toho, že mu na Velký pátek kradl z pole rosu. Celé to zní z dnešního pohledu velmi úsměvně a veselá bude i námi připravovaná rekonstrukce soudního procesu, z tehdejšího pohledu to ale byl v pověrčivé společnosti věřících velký hřích, protože rosa na Velký pátek prý určovala bohatost budoucí úrody," říká Jiří Senohrábek.
Nejmenší velikonoční hosté po návštěvě zámku Loučeň patrně dlouho nezapomenou hlavně na dva právě připravované zážitky - na stopování neposedných velikonočních zajíců v parku a také na řehtačkový průvod, který při své letošní repríze projde celý zámecký park. „V parku budou řehtající děti potkávat obyvatele zámku, chůvou počínaje a pradlenou konče, aby si nakonec vykoledovaly sladkou odměnu u samotné kněžny, jež je přijme u hlavních zámeckých dveří," láká na zámek jeho manažer. Řehtačkový průvod startuje ve 14.15 od zámeckého infocentra. Už předtím, v hodině dvanácté, by se měla na Loučeni zjevit také strašidelná Polednice.

I uvnitř zámku to bude žít Velikonocemi. Loučeňská správa mluví o honosné výzdobě ve všech místnostech prohlídkové trasy. V klenutých sálech v přízemí, přístupných pouze o Velikonocích, budou řemeslníci předvádět velikonoční tradice, připravena je tu i mimořádná výstava keramických forem na staročeské bábovky a velikonoční beránky.

Velmi netradiční bude start celé akce v 11 hodin. V tomto čase se na zámku otevírá Vtipná kaše, zbrusu nová zámecká kantýna, vyzdobená kreslenými vtipy. Křtít se bude speciálním velikonočním pivem a pojídat se bude pochopitelně v první řadě vtipná kaše.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací