Ve státní svátek se na zámek vrátí socialistické školicí středisko

Ve státní svátek se na zámek vrátí socialistické školicí středisko

Publikováno: 12.11.2012
Ve státní svátek se na zámek vrátí socialistické školicí středisko

Výročí 17. listopadu připomene zámek Loučeň svým návštěvníkům velmi zvláštním způsobem: Nejen v sobotu, na kterou připadá zmíněný státní svátek, ale i v neděli se tu budou konat retroprohlídky, které vrátí zámek zpátky do socialismu. Návštěvníci budou u dveří zámku přijati nikoli jako turisté, ale coby účastníci školení za éry normalizace.

Víkend 17. - 18. listopadu. Zámkem sice budou i tentokrát provádět kostýmovaní průvodci, ale v úplně jiných kostýmech, než tu bývá zvykem. Svazáckému správci zámeckého školícího střediska bude asistovat uvědomělá soudružka uklízečka, který se ráda připlete i tam, kam nemá. A má hodně velký vliv. Rozhodně větší, než by se u uklízečky dalo předpokládat.

Místo prohlídky soudružské školení

„Nepoučení kritici nás možná obviní ze zlehčování, nebo dokonce propagace komunismu. Jsou ale úplně vedle: Pro návštěvníky nepřipravujeme žádnou veselou komedii, spíš hodně absurdní podívanou, která je místy k smíchu a místy při ní zatrne. Ale hlavně nepřestává současného člověka udivovat," říká manažer zámku Jiří Senohrábek. Podle Kateřiny Šrámkové, jednatelky společnosti Loučeň, která je provozovatelem zámku, nejsou retroprohlídky ničím jiným, než návratem do každodennosti zámku za komunistického režimu, kdy barokní památka sloužila jako školící středisko železničářů, kteří přijížděli na Loučeň obvykle v týdenních turnusech. „Tenhle netradiční návrat do socialismu jsme poprvé podnikli v listopadu před dvěma lety jako experiment s velkým otazníkem. Příjemně nás překvapilo, že už tehdy byly všechny prohlídky zcela naplněné," konstatovala Kateřina Šrámková.

Připomínka plebejství doby jako varovný ukazováček

Podle Senohrábka si prý návštěvníci díky podobným programům, jako jsou loučeňské retroprohlídky, budou víc vážit své současnosti - ekonomické krizi navzdory. „Jsem si jistý, že tahle naše akce výrazně podnítí informovanost o principech života v jednobarevné komunistické minulosti u mladých. Když se naši průvodci ptají mladých účastníků prohlídek, zda jsou pionýry, dostávají opakovaně původně zcela nečekanou odpověď: Nevím. Takto oslovené děti a teenageři se rozhodně budou rodičů po prohlídce ptát, co to je, ten pionýr. Tuhle odpověď mnozí rodičové svým dětem dluží, stejně jako vylíčení mnoha dalších pro mladé zcela neuvěřitelných reálií z časů mládí jejich rodičů, které by dnešní mladí měli dopodrobna znát, aby nás budoucí krize nedovedly znovu do stejně bahnité řeky, jakou byla ta rudá," vysvětlil záměr retroprohlídek Jiří Senohrábek, jinak vystudovaný historik. „Už to, že řadoví zaměstnanci měli ještě před pětadvaceti lety tu méně, tu více ideologicky zabarvené kurzy na barokním zámku a především že spali v těch místnostech, které jsou dnes opět v duchu starých aristokratických tradic vybaveny původním cenným starožitným nábytkem, zní nejen té nejmladší, ale i současné střední generaci naprosto neuvěřitelně," dodává Kateřina Šrámková.

Kdy se vrátit do socialismu

Socialistické retroprohlídky na zámku Loučeň začínají v sobotu i v neděli každou hodinu v čase od 12.30 do 16.30 hodin. V zámeckém infocentru (infocentrum@zamekloucen.cz, tel. 325 585 228) si můžete předem rezervovat konkrétní hodinu. Na letošních retroprohlídkách bude přítomen dokonce i delegát z Německé demokratické republiky, nefalšovaný německý rodilý mluvčí.

Listopadové retroprohlídky

Sobota 17. a neděle 18. listopadu, každou hodinu v čase 12.30 - 16.30 hod.

Socialistické školicí středisko znovu na zámku Loučeň tak, jako před čtvrtstoletím

Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací