Třetí Velikonoce u Thurn - Taxisů byly jedním slovem nádherné

Třetí Velikonoce u Thurn - Taxisů byly jedním slovem nádherné

Publikováno: 05.04.2010
Třetí Velikonoce u Thurn - Taxisů byly jedním slovem nádherné

Vynášení Morany, řehtačkový průvod, návštěva u paní Kraslicové, setkání s mnoha starými tradicemi a mnohé jejich humorem nabité připomínky. Ale i otevření zbrusu nové zámecké kantýny Vtipná kaše. Tak to byly Velikonoce u Thurn - Taxisů na zámku Loučeň.

Tisíc čtyři sta čtyřicet osm. To je číslo návštěvníků, které přilákala kněžna Karolina Thurn - Taxis, patronka letošních Velikonoc, na Bílou sobotu na zámek Loučeň. Jak si hosté kněžny užili tuhle velikonoční oslavu, kterou provázelo neaprílově stálé, slunečné počasí?

Jako první se pochopitelně nabízela prohlídka zámeckých interiérů s překrásnou velikonoční výzdobou. „Velikonoční tabuli v zámecké jídelně, kde prohlídka zámku Loučeň začíná, vévodili kupříkladu čerstvě upečení beránci," řekl Jiří Senohrábek, manažer zámku Loučeň. Ve dvou klenutých sálech v přízemí zámku zdobilo několik žen na několik staročeských způsobů velikonoční kraslice. Při práci bylo vidět i pletařku, krajkářku, nebo perníkářku, jejíž chaloupka obývaná roztomilou sovou budila nadšení všech dětí. V sousední komorní expozici si lidé mohli prohlédnout výstavu keramických forem na velikonoční beránky, zajíce, nebo typické staročeské bábovky.

Na zámeckém nádvoří a částečně i v zámeckém parku se od jedenácté hodiny dopolední až do půl páté odehrávaly scény připomínající mnohé velikonoční tradice - od těch známých, jako je řehtačkový průvod, nebo vynášení a topení Morany, až po ony zapomenuté, jakým je třeba honění Jidáše po velikonoční bohoslužbě.

„Nejoriginálnějším bodem programu, který jsme popisovali předem mnoha zvídavým novinářům dokonce i do zahraničního rozhlasového vysílání, byl velikonoční soud," vysvětlil Senohrábek. Loučeňští našli v archivu zprávu, že na sousedním panství Dobrovice řešil vrchnostenský soud kuriózní spor dvou sedláků, kdy jeden zažaloval druhého, že mu na jeho poli zcizil na Velký pátek rosu. To býval mezi věřícími velký hřích, protože rosa na Velký pátek podle pověr ovlivňovala bohatost budoucí úrody.

Nejvíc zábavy si ale mohly v zámeckém areálu užít děti. Ty si odnášely odměny z koledování při řehtačkovém průvodu, které dostávaly od vesničanů, jež potkávaly cestou v zámeckém parku - šlo o mladé milence, stařenku, která sbírala klestí, chůvu s dítětem, pradlenu, chovatelku zámeckých koček, líné sluhy, nebo zahradníka. V závěru řehtačkového průvodu si všechny děti vykoledovaly u kněžny pamětní velikonoční zámeckou pečeť. Další odměny mohly děti získat za úspěšné stopování tří zaběhnutých velikonočních zajíců.

Zvláštním bodem programu velikonočních slavností bylo otevření zámecké kantýny Vtipná kaše, plné dobrého jídla a ozdobené množstvím kreslených vtipů předních českých karikaturistů.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací