O zimních víkendech Vás Bílá paní vtáhne jako spoluhráče do tajemné hry

O zimních víkendech Vás Bílá paní vtáhne jako spoluhráče do tajemné hry

Publikováno: 12.01.2012
O zimních víkendech Vás Bílá paní vtáhne jako spoluhráče do tajemné hry

Otevřte 13. komnatu. Pod tímto lákavým názvem startují 14. ledna na zámku Loučeň Tajemné prohlídky s Bílou paní, při kterých budete sami, či v rodinných týmech, řešit záhadný rébus. Přijďte se ohřát v čase arktických mrazů - na zámku Bílé paní se topí! Od května pak potkáte jiné tajuplné postavy jako nevšední průvodce také na dalších 9 českých hradech a zámcích.

Jedna z nejočekávanějších novinek v domácím cestovním ruchu v roce 2012, projekt tajemných prohlídek vybraných hradů a zámků s názvem „Otevřte 13. komnatu", se sice se vší parádou rozjede až od 5. května, kdy celkem 10 tajuplných postav na 10 českých hradech a zámcích přivítá turisty na velkolepých slavnostech nazvaných Třináctá komnata, první prohlídky s tajemnou postavou však můžete na zámku Loučeň, jedné z 10 zapojených památek, zažít třeba už nejbližší sobotu. Zdejší Bílá paní bude totiž odhalovat dávné tajemství místa již od 14. ledna. Přijet za ní a užít si její společnosti můžete do konce března každý víkendový den vždy od 12 nebo od 14 hodin.

Pět lákadel, která z prohlídky zámku vytvářejí zcela nevšední zážitek

Zlatý pruh Polabí, organizace cestovního ruchu působící ve středočeské oblasti kolem Nymburka a Kolína, která organizačně stojí za zmíněným projektem, slibuje, že projekt s sebou přinese pět hlavních trumfů, kterými výrazně převyšuje standard běžných prohlídek na hradech a zámcích: V roli průvodce se předně objevuje tajemná kostýmovaná postava. Dalšími lákadly jsou zapojení turistů do prohlídky formou interaktivní hry, sbírání klíčů, které přinese trpělivým zážitek navíc, nezvyklou zkušenost v podobě návštěvy třinácté komnaty, kam se smrtelník běžně nedostane, a to navíc zcela zdarma, a prožitek návštěvy zámku všemi smysly.

Trumf první: Tajemná postava jako Váš průvodce po zámku

Tajemnou postavou bude v případě zámku Loučeň Bílá paní. „Kdo Loučeň opakovaně navštívil, patrně už se s ní setkal - ať už na nočních prohlídkách zámku, v programu mnoha zámeckých slavností, nebo při rozdávání ftipné kaše dětem. Až nyní se ale Bílá paní chystá svým hostům prozradit tajemství a rozehrát s nimi hru, ve kteréturisté budou rovnocennými spoluhráči," řekla Kateřina Šrámková, jedna ze tří dam, které se do kostýmu Bílé paní budou oblékat.

Trumf druhý: Prohlídka jako interaktivní hra

Už na pokladně zámku obdrží každý návštěvník schopný číst a psát hrací kartu s předepsaným rébusem, do něhož bude během prohlídky zapisovat správné odpovědi na otázky Bílé paní. S napětím pak bude na konci prohlídky očekávat, zda se mu podařilo správně rozluštit tajenku. „Pokud menším nepomohou přímo rodiče, pomohu jim já. Já děti vyloženě zbožňuji," říká loučeňská Bílá paní.

Trumf třetí: Klíč jako dílčí krok k superzážitku zdarma

Každý úspěšný řešitel hry, který odhalí tajenku rébusu, obdrží klíč. Jakmile do cestovatelského pasu, který bude k mání od května na všech deseti památkách, jež se do projektu zapojují, nasbírá klíče celkem ze sedmi hradů a zámků, dopřejí mu na jím vybrané památce vrcholný zážitek. Tím bude otevření jinak zcela nepřístupné třinácté komnaty.

Trumf čtvrtý: Otevřená třináctá komnata

„Lidé jsou od přírody zvědaví tvorové a milují, když mohou poznat něco, co se ostatním jen tak nepodaří spatřit. S touto známou lidskou vlastností počítáme. Všem úspěšným sběratelům sedmi klíčů tak na objektu, který si sami vyberou, otevřeme třináctou komnatu, tedy tajuplný prostor, který dosud nikdy nebyl za jiných okolností zpřístupněn," říká Kateřina Šrámková. Onou desítkou památek se třináctými komnatami zvoucími k jejich odhalení budou hrady Grabštejn, Kost a Slezskoostravský hrad, klášter Broumov a zámky Děčín, Chlumec nad Cidlinou, Kačina, Kozel, Loučeň a Slatiňany.

Trumf pátý: Vnímání návštěvy zámku všemi smysly

Návštěva zámku spojená s absolvováním tajemné prohlídky má zaútočit na všechny smysly návštěvníků: Zrak jistě ocení nejen krásu historických interiérů, ale především atraktivní kostým historické postavy, která je průvodcem. Sluch zbystří při výkladu a především při kladení úkolů v rámci zmíněné interaktivní hry. Čichu se snad podaří identifikovat typickou vůni spojenou s dobou, ve které žila tajuplná postava. Ta se bude linout z jedné z navštívených dobových místností. Chuťové pohárky si přijdou na své při možné návštěvě zámecké restaurace, kde zájemcům naservírují pokrm spojený s tajuplnou postavou. Konečně ruce jako receptory hmatu si užijí ve třinácté komnatě, kdy si budou mj. moci osahat autentický předmět, kterého se ve své době dotýkal historický předobraz dané tajuplné postavy.
„Všechny jmenované trumfy těchto speciálních prohlídek vybalíme na Loučeni poprvé již v sobotu 14. ledna. Jen na přípravu fungování toho posledního potřebujeme víc času a nabídneme ho současně se zahájením tajemných prohlídek na všech dalších hradech a zámcích - tedy od 5. května. Už zimní návštěvníci našich prohlídek se ale mohou těšit na malou delikatesu, po které se může naše Bílá paní přímo utlouct - a tou jsou naše sněhové pusinky," vysvětlil zástupce loučeňského kastelána Vratislav Zákoutský.

Napjatě očekávaná tajemná slavnost

Stejně jako na dalších 9 zapojených objektech, i u nás na Loučeni chystáme na 5. květen velkolepou slavnost, jíž se projekt Otevřte 13. komnatu spustí v plné parádě. Ve vztahu k místu a celému projektu se tu slavnost dostane na plakáty pod pochopitelným názvem Třináctá komnata Bílé paní. „Bílá paní se zúčastnila již mnoha slavností, pravidelní návštěvníci Loučně ji berou už jako rodinné stříbro. Ale ještě nikdy nepatřila Bílé paní po celý den hlavní role. Moc se na ni těším," říká Kateřina Šrámková, pro kterou je Bílá paní jejím druhým já. Slavnost přinese pohádky, zpěv, tanec, nevšední prohlídky a odhalování dalších záhad zámku Loučeň v další rodinné hře umístěné do atraktivních kulis loučeňské rarity, jíž je zdejší labyrintárium.

„Tak tohle je první skutečný produkt cestovního ruchu na českých hradech a zámcích. Věřím, že bude mít velkou budoucnost," řekla Šárka Tittelbachová, pedagožka VŠE a uznávaná odbornice v cestovním ruchu, která je jedním z odborných poradců projektu „Otevřte 13. komnatu". Projekt se už na sklonku loňského roku dostal mezi tzv. 100 dobrých zpráv Mf Dnes, tedy 100 nejočekávanějších pozitivních událostí v Česku v roce 2012.

Tajemné prohlídky s Bílou paní v rámci projektu „Otevřete 13. komnatu" zámek Loučeň - víkendy v lednu, únoru a březnu 12.00 a 14.00 hod.
(v případě zájmu i v dalších časech)
Informace o termínech prohlídek v dalším období a další informace o projektu naleznete na stránce o Bílé paní zámku Loučeň a na webu www.otevrte13komnatu.cz

htm


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací