Svatý Martin přiveze s sebou rytířskou družinu, husí pečínku a mladé víno

Svatý Martin přiveze s sebou rytířskou družinu, husí pečínku a mladé víno

Publikováno: 07.11.2010
Svatý Martin přiveze s sebou rytířskou družinu, husí pečínku a mladé víno

Svatomartinské posvícení o víkendu 13. - 14. listopadu nabídne rytířské turnaje a soutěže, tradiční příjezd Martina na bílém koni, pochod setmělým zámeckým parkem za svatomartinskými světýlky a krátké divadelní ztvárnění svatomartinské legendy. Gurmáni se už nemohou dočkat pečených hus prolévaných svatomartinským vínem. Zámecká vinárna nabídne mladých zlatavých i rudých moků opravdu širokou paletu.

Již počtvrté chystají na zámku Loučeň oblíbené Svatomartinské posvícení. Poprvé se bude konat po dva víkendové dny, a to v sobotu 13. listopadu a v neděli 14. listopadu. „Sobotní příjezd svatého Martina patří k nejočekávanějším momentům celé zámecké sezóny, jen loni si ho nenechalo ujít patnáct set lidí," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek.
Tak, jako každým rokem, dorazí Martin na bílém koni na zámecké nádvoří při stmívání, tedy chvilku po 16. hodině. Následně se dětem a jejich rodičům ztratí v zámeckém parku. Ale jen na chvíli. Cesta, po které s koněm odjede, bude ve tmě značena svatomartinskými světýlky, takže nebude problém Martina vystopovat a nechat si od něj zapálit vlastní lampión. Tomu, kdo si ho zapomene vzít z domova, ho ochotně prodají v zámeckém infocentru.

Příjezdu rytíře Martina bude po celé sobotní odpoledne předcházet bohatý program, který se tentokrát ponese celý v novém duchu. „V předcházejících třech ročnících jsme se soustředili na podstatu svátku sv. Martina, který vznikl jako venkovská oslava dokončení sklizně a jejího zpracování," konstatuje Jiří Senohrábek a dodává: „Letos vycházíme ze svatomartinské legendy. Tu během dne hned třikrát zahrajeme. A protože sv. Martin byl rytířem, bude tentokrát i celý program v rytířském duchu. Vše začne půl hodiny po poledni příjezdem a přivítáním rytířské družiny. Jen se nám do té ceremoniální slávy poněkud nechtěně připlete další symbol Svatomartinského posvícení, totiž živá husa. Uvidíme, jak si rytíři se zaběhlou drůbeží poradí."

Husa nebude chybět po celý víkend ani v samoobslužné zámecké kantýně Vtipná kaše, která je na nádvoří zámku. Ti, kdo si chtějí vychutnat svoji porci dokřuprava upečené svatomartinské husičky bez fronty,mohou v sobotu zavítat do cateringových salónků v přízemí zámku, které obvykle slouží pořádání svatebních hostin. Všem gurmánům,kteří dají přednost posezení s obsluhou ve svatebních salóncích, doporučujeme rezervaci míst u stolu předem prostřednictvím zámeckého infocentra - buď telefonicky na čísle 325 585 228, nebo mailem na adrese infocentrum@zamekloucen.cz.

Oslavy svátku svatého Martina doporučujeme spojit s degustací svatomartinského vína. Jeho největším výběrem bude během celého víkendu disponovat zámecká vinárna, důmyslně umístěná mezi budovami zámku a hotelu. Střechu této veřejně málokdy přístupné prostoře vytváří známé buxusové bludiště na zámecké terase. „Mezi dospělými návštěvníky posvícení nebude nikdo, kdo by svatomartinské víno neochutnal, to můžeme garantovat už předem. Jak to zařídíme, si s dovolením necháme jako naše tajemství," říká Jiří Senohrábek.

NABÍDKU NAŠICH GASTRONOMICKÝCH PROVOZŮ BĚHEM SVATOMARTINSKÉHO VÍKENDU NALEZNETE ZDE

V rámci bohatého programu se v sobotu můžete těšit také na šermíře a polykače ohňů. Těsně před příjezdem sv. Martina, v 15.45, začne rytířský turnaj O srdce Bílé paní loučeňské. V rytíře se budou moci během sobotního odpoledne proměňovat i páni kluci, a to buď při Velké bitvě malých bojovníků, která je na programu od 13.30 hod., nebo po dvě následné hodiny při soutěžích. V rámci soutěžního kolečka je možné navštívit historickou střelnici, vyzkoušet si rytířský šat, nebo i vlastní znalosti středověku. Do rukou se soutěžícím dětem dostane také divotvorný meč. Vrcholem dětských zážitků pak může být třeba jízda na hřbetu poníka. Návštěvníci zámeckých komnat se pak stanou přímými účastníky čistě rodinné, a tedy poněkud intimní sešlosti knížecího rodu Thurn - Taxisů.

Pokud jste v první řadě gurmány a na Svatomartinské posvícení Vás neláká ani tak program, jako husí hody a ochutnávky svatomartinských vín, přijeďte na Loučeň po 17.30 hod. Po tomto čase nebudete platit vstupné a vychutnáte si výbornou večeři.

Zámek Loučeň zůstává otevřený o víkendech až do samého konce roku. Do konce listopadu se sem vyplatí zajet na výstavu kostýmů z televizního seriálu Arabela, která bude přístupná i během Svatomartinského posvícení. Otevřeno bude rovněž ve státní svátek 17. listopadu, kdy na zámku chystají speciální prohlídky, při nichž bude nevšedním způsobem připomenuto toto významné výročí. Každou adventní neděli pak bude připraven předvánoční program, v jehož rámci se uskuteční mimo jiné adventní koncerty, zvonkový průvod, vánoční jarmark, mikulášská nadílka, nebo živý betlém.

Hlavní partner akce

%img-1590-s%Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací