Svatý Martin na bílém koni dorazí na Loučeň již posedmé

Svatý Martin na bílém koni dorazí na Loučeň již posedmé

Publikováno: 01.11.2013
Svatý Martin na bílém koni dorazí na Loučeň již posedmé

Sobota. Stmívá se. A do soumraku přijíždí svatý Martin na bílém koni. Pozdraví davy, požehná mladému vínu. A jak rychle se objeví, tak rychle se také ztratí. Stovky dětí se vydají v jeho stopách, aby ho našly u některého z labyrintů a nechaly si od něj zapálit lampión. Svatomartinské posvícení s těmito hlavními dvěma rituály, které návštěvníky jen tak neomrzí, se v sobotu 16. listopadu chystá na zámek Loučeň již posedmé.

Jsou akce, u nichž by změna základního scénáře byla vyslovenou chybou, ne-li hříchem. Mezi takové patří Svatomartinské posvícení na zámku Loučeň. „Mezi obvyklou tisícovkou podvečerních přihlížejících příjezdu sv. Martina a následnému pochodu osvětlenou cestou zámeckého parku za svatomartinskými světýlky vidíme každý rok bezpočet známých tváří, které se znovu nechávají unést důvěrně známým rituálem. To základní na jádru Svatomartinského posvícení se nemění. Jen dětští účastníci rostou jako z vody," říká manažer zámku Jiří Senohrábek.

Jezdec doprovázený v sedle koně dravcem

I rekordmani, kteří přijedou na Svatomartinské posvícení na Loučeni třeba už pošesté či posedmé, ale pochopitelně zažijí vedle očekávaného i dosud neviděné. Brzy po poledni se spouští programový blok, kdy budou hlavní roli hrát koně, mušketýři, rytíři, kejklíři a také draví ptáci. „Program tohoto ražení na louce u zámeckého kostela měl velký úspěch při loňské premiéře. Letos zůstávají hrdinové velmi podobní, jejich program se ale mění," dodává Jiří Senohrábek. Nebude chybět ta část programu, při níž diváci v úžasu otvírali ústa nejvíc doširoka - sokolnická show, kdy je dravý pták vysílán k letu jezdcem na cválajícím koni. „Letos ale předvedeme nové dravce," slibuje Jaroslav Pelíšek, který je hlavním hrdinou celé jezdecké sokolnické show a který zároveň posléze oblékne i kostým svatého Martina. Rytíře a sokolníky budou střídat vystoupení kejklířů.

Pečené husy spláchnuté mladým vínem

Svatý Martin byl na českém venkově tradičně spojen s ukončením sklizně, což byl vždy důvod k pořádné veselici a bohatým hodům. „Husí pečínka a mladé víno s onou dnes už tak známým emblémem jezdce na koni na etiketě - to jsou další důvody, kvůli nimž hosté tradičně, letos už posedmé, míří na naše Svatomartinské posvícení," tvrdí jednatelka zámku Loučeň Kateřina Šrámková. Pečenou husu ochutnáte jak v zámecké restauraci Vtipná kaše, tak i v restauraci Zámeckého hotelu Maxmilián, jejíž klenbu z roku 1834 můžete poznat, aniž byste se nutně museli v hotelu ubytovat. V každém případě doporučujeme rezervovat si místa u stolu, ať už chcete husu na svůj obědový talíř, či k večeři, předem na tel. 325 585 381.

Sklenka jako pozornost ke vstupence

Přijedete-li na loučeňské Svatomartinské posvícení, zlatavý či rudý mok z letošní sklizně Vás rozhodně nemine. „Ke vstupence obdrží každý dospělý jako pozornost od nás žeton, který smění za decinku vína dle vlastní volby," říká Kateřina Šrámková.

V neděli pohladíte žaludek

Veškerý doprovodný program se odehraje v sobotu 16. listopadu. Na svatomartinské husí hody a za mladým vínem ale můžete na Loučeň zavítat v klidu, bez sebemenších tlačenic, i v neděli 17. listopadu.

7. SVATOMARTINSKÉ POSVÍCENÍ
Zámek Loučeň
Sobota 16. listopadu s husími hody a bohatým doprovodným programem
Gastronomická neděle 17. listopadu - husí pečínky, svatomartinské víno...
Hlavní partner akce

%img-1590-s%

SOBOTNÍ DOPROVODNÍ PROGRAM:
Scéna na zelené louce u zámeckého kostela:
 • 13.35 Kavalírský menuet
 • 13.55 Kejklířské vystoupení I
 • 14.15 Vznešené umění lovu (sokolnické ukázky ze sedla koně)
 • 14.55 Kejklířské vystoupení II
 • 15.15 Kavalírský menuet
 • 15.35 Kejklířské vystoupení III
 • 16.00 Příjezd Martina na bílém koni a žehnání mladému vínu
 • 16.10 Putování za svatomartinskými světýlky setmělým zámeckým parkem (kdo nebude mít lampión s sebou, zakoupí ho na infocentru zámku Loučeň)
 • 17.07 Kejklířské vystoupení IV u rozsvíceného světelného labyrintu

 

Scéna v předzámčí, před pravým křídlem zámku:
 • 11.30 - 17.30 živá hudba s degustačními pauzami (vždy cca. 15 min.)
 • Začátky degustací cca. cca. 12.00, 12.30, 13.00, 13.30 a 14.00 hod.
 • 15.00 Kuchař v akci - velká kulinářská show - příprava vícechodového Svatomartinského menu LIVE

 

Prohlídky zámku v den příjezdu sv. Martina (sobota):
 • 12.30 prohlídka s degustací čokolády
 • 13:00 tajemná prohlídka s Bílou paní
 • 13:30 prohlídka s degustací vína
 • 14:00 dětská prohlídka
 • 14:30 prohlídka s degustací čokolády
 • 15:00 dětská prohlídka
 • 15:30 prohlídka s degustací vína
 • 16:00 tajemná prohlídka s Bílou paní
 • 17:15 prohlídka s degustací čokolády
 • 18:00 dětská prohlídka při svíčkách
 • 18:15 večerní prohlídka při svíčkách

 

 


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací