Svatý Martin letos: nejen tradiční světýlka, ale celá ohňová show

Svatý Martin letos: nejen tradiční světýlka, ale celá ohňová show

Publikováno: 07.11.2011
Svatý Martin letos: nejen tradiční světýlka, ale celá ohňová show

Už popáté, a to v sobotu 12. listopadu těsně po setmění, přijede na zámek Loučeň rytíř svatý Martin, aby požehnal mladému vínu. Tradiční vrchol programu Svatomartinského posvícení, tedy putování za svatomartinskými světýlky setmělým zámeckým parkem, bude mít letos ještě tečku navíc v podobě velkolepé ohňové show.

Program tradičního Svatomartinského posvícení, spojeného s žehnáním mladému vínu, začne při svém již 5. ročníku na zámku Loučeň letos sice až hodinu po poledni, zato však bude mít v závěru pořádnou atrakci navíc, kvůli které se vyplatí vypravit se na zámek dvojnásob.

Nejen kouzelná světýlka, ale hned celá ohňová show

Oním bonbónkem, který chystají zámečtí pořadatelé přesně na 17 hodin 17 minut, je velká ohňová show v reprezentativním prostoru zámeckého nádvoří. „Show bude podbarvena velkolepou hudbou na barokní motivy, takže by měla působit na diváky opravdu důstojným a pompézním dojmem," láká na novinku jinak již zavedené loučeňské akce manažer zámku Jiří Senohrábek.

Kvůli velkému zájmu doporučujeme rezervaci míst u stolu:

Martin na bílém koni přijede na zámek již popáté

Podle slov manažera zámku se každý rok zúčastní zhruba pětistovka návštěvníků zámku příjezdu sv. Martina na bílém koni na zámecké nádvoří - koňský cval zaslechnou návštěvníci i letos těsně po setmění, v 16 hodin 16 minut. A následně se tradičně stejný počet diváků opět může vydat za svatomartinskými světýlky.

Cesta setmělým parkem za svatomartinskými světýlky prostě nemůže chybět

Putování za svatomartinskými světýlky bude mít i letos osvědčenou podobu pochodu po světelně vyznačené cestě se zhasnutými lampióny, které v cíli rozsvítí dětem čarovným světýlkem samotný sv. Martin. „Apelujeme na rodiče: Aby měla akce opravdu ten kouzelný charakter, jaký má mít, nevyslyšte naléhání dětí na okamžité zažehnutí lampiónu a nechte lampión zapálit až v cíli pochodu samotným sv. Martinem. Cesta za světýlky se má odehrávat se zhasnutými pochodněmi, teprve zpátky se pak průvod vrací se světýlky zažehnutými svatým rytířem. V tom je hlavní kouzlo celé té nádherné masové parády," nabádá Jiří Senohrábek.

Letošní svatomartinské oslavy: po koňských a rytířských přehlídkách návrat ke kořenům

V předchozích sezónách se ubíraly svatomartinské oslavy na zámku Loučeň různými směry: Ta loňská akcentovala v souvislosti s rytířským původem sv. Martina právě rytířskou tématiku, jeden z dalších ročníků zase přivedl na Loučeň více cvičených koní, než jen jediného bělouše, na němž sv. Martin tradičně jezdí. Letos se organizátoři vracejí k prapodstatě svátku, se kterým celá obnovená tradice na Loučeni začala: Půjde především o lidovou veselici plnou tance vyjadřujícího radost venkovské čeládky nad koncem zemědělské sezóny a roční služby. „Dění se bude tentokrát znovu točit kolem martiníků, tedy venkovské čeládky, která se naposledy veselí a baví před předvánočním půstem a rozmýšlí, zda bude vůbec možné či výhodné prodloužit svoji smlouvu u stávajících sedláků, nebo zda bude lepší jít na další rok sloužit o dům nebo vesnici dál," říká Noemi Koukolová, koordinátorka slavností na zámku Loučeň.

Čas hodů a her

Dospělí se nepokrytě vydají na zámek také za dobrým vínem a především husí pečínkou, kterou bude nabízet na zámku hned několik gastroprovozů současně, předně zámecká samoobslužná restaurace Vtipná kaše (bez rezervací) a také útulná restaurace Zámeckého hotelu Maxmilián, která přijímá rezervace na husí hody předem po celý den až do 15.30 hod. (tel. 325 585 381, hotel-maxmilian@zamekloucen.cz). Pečenou husu si budete moci dopřát jak k obědu, tak i k večeři - Vtipná kaše je otevřena až do pozdních večerních hodin.

A abyste také Vy propadli kouzlu mladých vín z domácí produkce, která se prodávají pod známkou Svatomartinské, můžete se těšit na ochutnávky v zámecké vinárně, které budou probíhat po celý víkend. Jako povzbuzení pro Vaše chuťové buňky dáváme každému dospělému návštevníkovi žeton na skleničku vína zdarma.

Děti se jistě rády zapojí do her, jakými bude hledání svatomartinské husy naslepo podle jejího hýkání, házení podkovou svatomartinského koně, nebo soupeření v rychlosti pojídání lahodných svatomartinských rohlíčků.

Neděle s rytířskou školou a kreslenými hádankami

Živo bude na zámku Loučeň nejen v sobotu, ale i v neděli. Vedle pokračujících husích hodů zapíjených mladým vínem se svatomartinskou značkou se na nádvoří o nedělním odpoledni objeví skupina velmi dobře vycvičených dětských rytířů tajuplného jména Legenda aurea. „Děti zprostředkují dětem, rozumějte děti ze souboru dětem, které přijdou jako návštěvníci, rytířské umění. Tak, že je budou přímo učit rytířským dovednostem. Těžko si představit pro dětské duše v kontextu daného svátku něco přirozenějšího a zajímavějšího," tvrdí Jiří Senohrábek. Vystoupení dětských rytířů se bude odvíjet podle několika různých scénářů. V jejich rámci budou návštěvníkům atraktivní formou přiblížena taková středověká témata, jako nebezpečí lapků na cestách, souboj všech proti všem v uzavřeném kruhu, odkaz rodu Gregorianů, či placení daní panovníkům v časech renesance. Na 15. hodinu v neděli je na zámku ohlášen oblíbený kreslíř Jan Lušovský s programem zvaným Hádání měst. „Tento nástupce Miloše Nesvadby zprostředkovává dětem formou obrázků zajímavé hádanky, které budou tentokrát zaměřeny na cestování po evropských městech," přibližuje jeden z posledních programových bodů letošního 5. ročníku Svatomartinského posvícení na zámku Loučeň jeho manažer Jiří Senohrábek.

Svatomartinské posvícení: nejpevnější novodobá tradice zámku Loučeň

Stejný muž vzápětí dodává: „Svatomartinské posvícení je navzdory svému spojení s chladným listopadem jednoznačně nejzavedenější slavností pořádanou zámkem Loučeň s průměrně dvoutisícovou návštěvností. Pevně věříme, že mu veřejnost zachová svoji přízeň i při letošním 5. ročníku."

Šťastlivec získá od sv. Martina Whirlpoolského vinotéku

Ze Svatomartinského posvícení bude možné si tentokrát odnést také netradičně hodnotný suvenýr zdarma: "Díky spolupráci se společností Whirlpool, která letos slaví 100. výročí své existence, budou očíslované mapky, jež získají při vstupu všichni sobotní návštěvníci Svatomartinského posvícení, slosovatelné. Jeden šťastlivec si tak z tohoto zámeckého svátku mladého vína odnese stylově volně stojící vinotéku. Ve hře pak budou ještě dva další hodnotné elektrospotřebiče věnované zmínou firmou. Výherce vylosuje sám svatý Martin ihned poté, jakmile těsně po setmění požehná mladému vínu," láká Jiří Senohrábek.

Stánkaři s řemeslnými stánky vítáni

Součástí Svatomartinského posvícení bude tradičně také jarmark. "Pro stánkaře s tradičními výrobky lidových řemesel jsme připravili na tuto slavnost výrazně zvýhodněné podmínky. Přihlásit se mohou na méme e-mailu noemi.koukolova@zamekloucen.cz, ze kterého jim zašlu také veškeré konkrétní informace," prohlásila koordinátorka akcí na zámku Loučeň Noemi Koukolová.

Proč na Svatomartinské posvícení na zámek Loučeň?

  • Bez ohledu na počasí zaručeně uvidíte přijíždět Martina na bílém koni.
  • Vydáte se, ať už s dětmi, či bez nich, na vpravdě kouzelné putování setmělým zámeckým parkem za svatomartinskými světýlky.
  • Jako vrchol programu zažijete v honosným kulisách zámeckého nádvoří velkolepou ohňovou show s barokní hudbou.
  • Necháte se strhnout staročeskou lidovou zábavou, která se tradičně odehrávala u příležitosti ukončení sklizně.
  • Dáte si pořádně do trumpety: Pěkně propečenou husu zalijete lahodným vínem z letošní úrody.
  • Pokud nemáte čas v sobotu, pak můžete v neděli dopřát svým dětem výcvik v pravé rytíře a potěšit je soutěžním pásmem Hádání měst, které jak chytré, tak i ty trochu hloupější hlavičky nadchne pěknými obrázky. A o hostinu ani v neděli nepřijdete.

Podívejte se na videozáznam z loňského ročníku Svatomartinského posvícení.

Přejít na další akce Zámku Loučeň
Naplánovat cestu na zámek pomocí Mapy.cz


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací