Pozvánka na svatomartinské posvícení s programem

Pozvánka na svatomartinské posvícení s programem

Publikováno: 04.11.2009
Pozvánka na svatomartinské posvícení s programem

Stěžejní část již tradičního programu se spouští netradičně při setmění. V sobotu 14. listopadu při posledních záchvěvech denního světla, v 16 hodin, přijede na zámecké nádvoří rytíř Martin na bílém koni. Požehná svatomartinskému vínu, které se servíruje v zámecké hospůdce v rámci večerních husích hodů.

Po žehnání čerstvě stočenému mladému vínu zmizí sv. Martin podobně jako loni ve tmě zámeckého parku. Děti ho pak v průvodu s lampióny vystopují podle světýlek, která značí cestu k cíli průvodu, mystickému kamennému labyrintu. „Tady se děti dočkají, že jim sv. Martin osobně jejich zatím setmělé lampióny rozsvítí," říká Jiří Senohrábek, manažer zámku Loučeň. Kdo snad nemá doma lampión, koupí ho při posvícení v zámeckém infocentru. Po tomto stěžejním zážitku je dobré zavítat buď do zámecké hospůdky na zmíněné husí hody (zámecké infocentrum přijímá rezervace na 16.30 a 18.30 hodin), nebo absolvovat prohlídku zámku při svíčkách.

Této hlavní programové části nicméně předchází zajímavý program, který se spouští už úderem poledne. „Přesně o poledni pozve pekař především děti ke svému stánku na zámeckém nádvoří, aby mu pomohly nazdobit perníky," konstatuje Jiří Senohrábek. Každou půlhodinu se pak až do již zmíněného příjezdu sv. Martina spustí nový program. V jeho rámci uvidí návštěvníci tancovat kostýmovanou zámeckou chasu, která bude před jejich očima vyplacena šafářem za sezónní práce. „Pokud nebudou chasníci a děvečky spokojeni s výší výplaty, nastane asi na nádvoří ve 13.30 pořádná mela. Ale nechci předbíhat," dodává Senohrábek. Koláčový trh na nádvoří zahájí ve 14 hodin samotná kněžna. O půl hodiny později se spustí Kejklířská show, při které se bude kromě magií a kouzel také pořádně práskat bičem. Na odpoledním programu jsou rovněž dvě loutkové pohádky - od 13 a od 15.30 hodin.
Lákavý program se odehraje také za zavřenými dveřmi zámku. Ti, kdo si koupí vstupenku na prohlídku jeho interiérů už přes den a nebudou chtít čekat na večerní prohlídku při svíčkách, rozhodně nijak neprohloupí: „Přímo před očima návštěvníků bude kostýmovaná knížecí rodina poprvé už v 11 hodin řešit svůj další rodinný problém. Scénáře se stále novými příběhy, při kterých necháváme oživnout z minulosti knížete Alexandra Thurn - Taxise a jeho nejbližší, se už vedle samotného Svatomartinského posvícení rovněž stačily stát vyhledávanou loučeňskou tradicí. V tuto chvíli navíc jednáme s cimbálovou kapelou. Pokud se vše podaří, bude každá prohlídka zámku završena ještě malým koncertem cimbálu," konstatoval Jiří Senohrábek.
Kdo si chce užít atmosféru posvícení, které neskončí dřív než před půlnocí, zcela v klidu a do sytosti, pro toho mají na zámku nachystaný Svatomartinský program i s pobytem. Přespat je možné v útulném zámeckém hotelu Maxmilián.

Svatomartinské posvícení se už stává na zámku Loučeň tradicí - v sobotu 14. listopadu se tu totiž uskuteční už potřetí. „Snažíme se neustále přicházet s novinkami. V tomto duchu připravujeme i většinu zámeckých slavností jako novinku. V nabídce se ale objevují i takové programy, které si lidé s chutí zopakují každý rok. Mezi ně patří i listopadové Svatomartinské posvícení," řekl Jiří Senohrábek, manažer zámku Loučeň.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací