Sjezd Bílých paní vrátil zámek do časů renesance

Sjezd Bílých paní vrátil zámek do časů renesance

Publikováno: 02.06.2012
Sjezd Bílých paní vrátil zámek do časů renesance

Bílé paní, kam se podíváš. Přesně tuhle větu si řekl snad každý návštěvník zámecké slavnosti Třináctá komnata Bílé paní, která se konala v sobotu 2. června. Potkat u zámku či v parku jste ale mohli i zajímavé pány renesančních časů: Kryštofa Haranta, hvězdáře Keplera, podvodného mága Kelleyho, nebo samotného císaře Rudolfa II.

Návrat do časů, kdy loučeňský zámek, vystavěný v barokním stylu na počátku 18. století - i tak by se dala nazvat zámecká slavnost Třináctá komnata Bílé paní, která se konala první červnovou sobotu.

Kdo je Bílá paní loučeňská

Bílá paní loučeňská, neboli Tereza Berková z Dubé, dáma rudolfínské doby a majitelka tehdejší loučeňské tvrze, je jakýmsi staletým dobrým duchem Loučně, držícím nad ní ochrannou ruku. Evangelická šlechtična, vzorná pečovatelka o poddané, musela Loučeň pro různost víry a odboj jejího muže proti císaři opustit těsně po bitvě na Bílé hoře, aby se sem vrátila po smrti jako její dobrý duch.

Sjezd Bílých paní a jedné Černé

Akcí nazvanou Třináctá komnata Bílé paní se patrně povedlo přiblížit se českému rekordu v počtu shromážděných Bílých paní na jednom místě: Pozvání Bílé paní loučeňské totiž přijala jihočeská Perchta z Rožmberka, Bílá paní karlštejnská i protipól těchto dam, Černá paní buchlovská. A duch samotné Bílé paní se během slavnosti minimálně rozosmil - domácí Bílá paní totiž na nádvoří uvedla legendu ke svému původu, současně pak prováděla návštěvníky zámkem i zadávala dětem úkoly na několika stanovištích v parku.

Osobnosti doby předbělohorské na Loučeni

Během slavnosti bylo možné vrátit se do rudolfínských časů a osobně poznat nejen samotného císaře Rudolfa II., ale i jeho hvězdáře Jana Keplera, poněkud podvodného astrologického šarlatána Edwarda Kelleyho, české šlechtice Kryštofa Haranta a Heřmana Černína, kteří skončili pod mečem kata jako proticísařští rebelové během popravy 27 českých pánů v červnu 1621. Parkem korzoval také nejbohatší český šlechtic rudolfinské doby Petr Vok se svojí chotí Kateřinou z Ludanic.

Zábava jako z rudolfínských časů

Kromě návratu do historie v podobě setkání se známými historickými postavami jednoho z nejtajemnějších období českých dějin bylo pochopitelně postaráno i o zábavu: Střílelo se z kuše, kluci si mohli vyzkoušet mušketýrské soutěže, holčičky nebo maminky se pak často nechaly vyfotit v historickém fotoateliéru v dobových kostýmech. Program vyvrcholil v 17 hodin setkáním všech Bílých paní na jednom místě.

Odměny pro pacholata pár hodin po Mezinárodním dni dětí

Během slavnosti, která byla vzhledem k načasování pouhý den po Mezinárodním dni dětí pojata jako historický dětský den, byla rozdána velká spousta cen, a to jak v průběhu dne, tak i při závěrečném losování. Během něj už bohužel nebyly přítomny 2 výherkyně, jejichž jména proto zveřejňujeme v této webové zprávě. Ceny jim budou zaslány poštou.

Hlavní partner akce

%img-1590-s%

Výherkyněmi Prohlídek zámku Loučeň s Bílou paní jsou Romana Grígerová z Přelíce u Smečna a Jana Krompaková z Libovic u Tuřan. Srdečně blahopřejeme!


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací