Retroprohlídky 17. listopadu vrátily chod zámku do socialismu

Retroprohlídky 17. listopadu vrátily chod zámku do socialismu

Publikováno: 17.11.2010
Retroprohlídky 17. listopadu vrátily chod zámku do socialismu

Více než šest stovek návštěvníků si i v lehce sychravé středě 17. listopadu, která je státním svátkem, nenechalo ujít originální, až lehce kuriózní retroprohlídky na zámku Loučeň, do něhož se na den vrátily typické atributy komunistických dob.

Zámek Loučeň se rozhodl uctít významný den České republiky zvláštním způsobem: Při speciálních prohlídkách zámeckých interiérů se vrátil do období listopadu 1989, kdy zámek nebyl turistickou památkou jako dnes, nýbrž školícím střediskem zaměstnanců v dopravě. Návštěvníci tak v uvedený den přicházeli k zámecké bráně jako turisté, do samotného zámku ovšem vstupovali v rolích účastníků předlistopadového školení. Hodinová prohlídka byla především zábavným zážitkem vycházejícím z každodenních, často absurdních reálií minulého režimu. Její vyvrcholení mělo ovšem osvětový přesah, a to v podobě přednášky historika Zdeňka Hazdry z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, donedávna ředitele pražského Ústavu pro studia totalitních režimů. „Obsahem přednášky bylo upozornit na odlišný způsob využití kulturních památek během komunistického režimu a na jejich častou devastaci, a to na příkladu pěti zámeckých objektů v nejbližším okolí Loučně. Asi nejsvízelnější osud měl zámek Mcely, který byl zachráněn z naprostých ruin a proměněn v dnešní luxusní hotel skutečně v hodině dvanácté," řekl Jiří Senohrábek, manažer zámku Loučeň.

Po úvodním civilním zasvěcení do minulých osudů zámku Loučeň na zámeckém nádvoří bylo s návštěvníky zacházeno jako s účastníky předlistopadového školení: U dveří se jich ujal správce soudruh Vonásek, který skupinu v jídelně rozdělil na obědové turnusy, seznámil účastníky se společenskou místností v čínském salónu, kde nechyběl ani herní hit socialistického bloku let osmdesátých, totiž Rubikova kostka, a ukázal jim ředitelnu v někdejší pracovně knížete, kam může kdokoli ze školených přijít každý den v pevně stanovenou čtvrthodinu na konzultaci, bude-li pociťovat nějaký problém. Na zámku se opět objevila i síň lidových a dělnických tradic, kterou všichni museli navštívit v rámci socialistické osvěty povinně a svoji návštěvu potvrdit podpisem. Účastníci školení procházeli rovněž ložnicí využívanou náměstkem ministra. Svou seznamovací exkurzi zakončili v agitační místnosti, kterou byla zámecká knihovna. Do exkurze se rovněž přimíchal delegát z ministerstva dopravy Německé demokratické republiky, který se k bratrským soudruhům přišel inspirovat, jak taková školení organizovat, a zároveň předal čestný řád německé komunistické strany SED vedoucímu školícího střediska. Do prohlídek neustále zasahovala agilní uklízečka, soudružka Kudláková: Jednou přinesla návštěvníkům ukázat novinku vyvinutou v Německé demokratické republice, totiž plastové příbory, jindy přišla vynadat návštěvníkovi, který svého trabanta zaparkoval tak nešťastně, že tímto vozem bránil v průjezdu autu se zásobováním kuchyně. „To je úplně přesné, tohle jsme zažívali!", reagovala na netradiční retroprohlídku zámku postarší dáma z řad návštěvnic. „Strašně ráda k Vám chodím, jsem na zámku snad podesáté a pokaždé je zdejší prohlídka jiná," komentovala svůj poslední zážitek z Loučně jiná z návštěvnic. „Retroprohlídkami jsme nechtěli normalizační režim ani oslavovat, ani zesměšňovat. Cílem bylo vytvořit zábavnou hodinku s poučením na závěr, ve které odlehčenou formou připomeneme jisté absurdity minulých dob," dodal manažer zámku Jiří Senohrábek.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací