První máj oslavíme na zámku s Valdštejny

První máj oslavíme na zámku s Valdštejny

Publikováno: 23.04.2010
První máj oslavíme na zámku s Valdštejny

Každou půlhodinu historické skeče s Albrechtem z Valdštejna a dalšími urozenými šlechtici. Park plný současníků bouřlivého období třicetileté války. Šance vyhrát pamětní minci za správné odpovědi ve valdštejnském kvízu, který je možné vyluštit v zámeckém parku. A v podvečer prohlídky zámku s Bílou paní a následná večeře v její společnosti o sedmé hodině večerní. Tak bude vypadat 1. květen 2010 na zámku Loučeň.

První sobota v měsíci, tradiční čas zámeckých slavností na Loučeni, připadá v letošním květnu na neobyčejné datum – na Prvního máje. Tento den oslaví na loučeňském zámku s Valdštejny. „Květen bude na zámku Loučeň již potřetí zahájen velkolepou kostýmovanou podívanou. Předloni jsme se podívali do éry napudrovaného baroka, loni zavítali do napoleonských časů, letos nabídneme našim návštěvníkům výlet do poněkud neklidné doby třicetileté války, jejímž hlavním hrdinou byl generál Albrecht z Valdštejna,“ řekl Jiří Senohrábek, manažer zámku. Od 11 do 17 hodin se budou na zámeckém nádvoří vždy o půl a v celou hodinu odehrávat historické skeče, v hlavní roli s představiteli rodu Valdštejnů. Diváci mohou třeba přihlížet tomu, jak začala kariéra slavného vojevůdce, jak ho pomlouvaly obyčejné služky, nebo nahlédnout do jednoho ne zrovna příjemného Valdštejnova snu, který bude poněkud neblahou předzvěstí jeho špatného konce. Vrchol programu přijde v okamžiku, kdy budou hodiny ukazovat 14.30. To se totiž na nádvoří ve velkém defilé sejdou všechny kostýmované postavy – nejen ty, které diváci předtím viděli, nebo ještě uvidí v historických skečích, ale i další postavy běžných současníků doby třicetileté války, jež bude možné jinak po celý den jednotlivě potkávat v parku – půjde třeba o vojáky, žebráka, jeptišky prchající z hořícího kláštera, nebo dokonce i slavného Zimního krále Friedricha Falckého, který bude přes Loučeň prchat z nepokoji zmítané Prahy. Ještě před velkým setkáním všech kostýmovaných postav na zámeckém nádvoří, v jednu hodinu po poledni, do děje poprvé zasáhne Tereza Berková z Dubé, známá jako Bílá paní Loučeňská. Diváci ji v tomto prvním výstupu uvidí v běžném, byť honosném kostýmu šlechtičny, kterou jako protestantku vyženou katolíci ze zámku. „Věc bude mít poněkud pikantní nádech, protože tuhle zajímavou roli vyhnankyně na sebe vzala přímo majitelka zámku,“ prozradil Jiří Senohrábek. V pozdním odpoledni a v podvečer už bude Tereza Berková oděna do typického kostýmu Bílé paní, aby od 17 a 18 hodin provedla zájemce zámeckými komnatami. Návštěvníci se mohou na zámku dokonce zdržet po obvyklé zavírací době a od 19 hodin s Bílou paní povečeřet. Objednávky k tabuli s Bílou paní přijímá zámecké infocentrum. „Když už jsme se dostali ke stolování, musím zmínit, že i pochoutky, které se budou servírovat už přes den v zámecké kantýně Vtipná kaše, budou odrážet ducha doby, do které se můžete na Prvního máje na Loučeni vypravit. Nejžádanějším chodem totiž bude patrně Valdštejnský kotlík,“ odhaduje manažer zámku. Květnové kostýmované slavnosti na zámku Loučeň patří k nejoblíbenějším akcím v regionu. Loni je za jediný den navštívilo téměř dva a půl tisíc návštěvníků. „Ti, kteří v zámeckém parku úspěšně vyřeší Valdštejnský kvíz, si letos na památku odnesou z prvomájové Loučně pamětní minci,“ popisuje manažer zámku.

Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací