Program Svatohubertských slavností i labyrintárium si můžete vychutnat zcela zdarma

Program Svatohubertských slavností i labyrintárium si můžete vychutnat zcela zdarma

Publikováno: 29.10.2010
Program Svatohubertských slavností i labyrintárium si můžete vychutnat zcela zdarma

Skoro všechny zámky Vám s posledním říjnovým dnem zaklaply brány. A vy chcete pořád ještě cestovat. Přijeďte už první listopadový víkend na zámek Loučeň. Tady je brána stále otevřená, konají se tu Svatohubertské slavnosti. Čekají Vás zvěřinové hody. A navíc mimořádně nebudete platit žádné vstupné.

Zatímco většina českých hradů a zámků zavřela na konci října brány za posledním letošním návštěvníkem, zámek Loučeň na Nymbursku zůstává otevřen a nabízí bohaté programy, jako by byla polovina léta. Hned první listopadový víkend se tu konají Svatohubertské slavnosti. A co je na bohatém programu nejsympatičtější? To, že za něj návštěvníci neplatí žádné vstupné. „Během Svatohubertských slavností o víkendu 6. - 7. listopadu jsme se rozhodli zpřístupnit zámecký areál, včetně oblíbeného labyrintária, zcela zdarma. Bez vstupenky můžete vidět i celý program slavností s mysliveckou tématikou. Platit se bude v uvedených dvou dnech jen za prohlídky interiérů zámku a výstavu kostýmů z televizního seriálu Arabela, která je na zámku k vidění ještě po celý měsíc listopad," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek.

Během Svatohubertských slavností, pořádaných na počest patrona lovu a myslivosti, sv. Huberta, si přijdou na své v první řadě mlsné jazýčky: Na zámku jsou totiž připraveny zvěřinové hody. Zvědavě jsme prozkoumali přes rameno šéfkuchaře připravovaný jídelní lístek a našli na něm pochoutky z jelena a kance - velmi slibně třeba vypadá taková jelení kýta na smetaně. Personál zámecké restaurace Vtipná kaše doporučuje rezervaci míst předem, kterou si můžete zajistit na tel. 325 585 228, nebo na mailové adrese infocentrum@zamekloucen.cz. Při rezervaci uveďte čas - místa v restauraci budou jen Vaše po 90 minut. Zvěřinových hodů se můžete účastnit jak v sobotu, tak v neděli.

A co všechno mohou návštěvníci vidět v rámci programu, který je zdarma? Na louce u zámeckého kostela bude po celý den přítomen sokolník. Hned v sousedství bude otevřena historická střelnice. „V ní si, jak doufáme, nejen mnozí kluci, ale i jejich tatínkové poprvé v životě zastřílejí z kuše," předpovídá Jiří Senohrábek. Děti se budou moci zúčastnit soutěží, které organizátoři nazvali výmluvným souhrnným názvem V lese, jó v lese, na jehličí. „Instalovali jsme do zámeckého lesoparku naučné cedulky o jeho mnohých dílčích zajímavostech, ale vloudila se nám do nich spousta chyb. Potřebujeme, aby nám děti pomohly tyto chyby najít a odstranit," říká Jiří Senohrábek.
Podívanou pro celou rodinu bude účast na výcviku loveckých psů - půl hodiny před polednem se budou cvičit na souši, o půl druhé pak ve chladných vodách zámeckého rybníka. Za vrchol programu považují organizátoři Svatohubertskou mši v zámeckém kostele, která začíná ve 14 hodin. Během ní se plně uplatní trubači na lesní rohy. Ti v průběhu dne odehrají na zámeckém nádvoří hned několik slavných loveckých fanfár - schwarzenberskou, černínskou, a především pak tu místní, thurn - taxisovskou. V zámecké oranžérii se dostane kratičce po poledni návštěvníkům vyprávění, jak probíhal Záhořanský hon, jeden z nejproslulejších tradičních lovů na českém území. Ti, kdo přijdou až odpoledne, se mohou v 16.15 hodin účastnit teoretické výpravy na Český hon v bažantnici. I při něm budou hrát lesní rohy. „Velmi atraktivní budou hlavně pro děti od 16 hodin troubené pocty padlé zvěři. Asi každý přibližně tuší, že se na počest lovu a lovců troubí různé tradiční myslivecké melodie. Většina našich návštěvníků ale určitě až do tohoto okamžiku netušila, že se hraje i na počest skolených zvířat. Jelen, kanec, zajíc, či liška přitom mají každý svou vlastní melodii na jejich počest. Jakou, to uslyšíte v závěru programu Svatohubertských slavností.
Výše uvedený bohatý program a jeho časové určení se týkají soboty. Ani nedělní návštěvníci o velkou část z uvedeného programu nepřijdou, jen se bude odehrávat v jiném časovém sledu. Přesnou informaci o harmonogramu nedělního programu obdrží návštěvníci v písemné formě na vstupní pokladně.

Ani Svatohubertskými slavnostmi sezóna na zámku Loučeň nekončí. Už následující víkend, v sobotu 13. a neděli 14. listopadu, slaví na zámku tradiční Svatomartinské posvícení, jehož vrcholem je příjezd rytíře Martina na bílém koni při stmívání a následný průvod parkem s nezapálenými lampióny za svatomartinskými světýlky. Již od poloviny listopadu pořádají na zámku denně adventní prohlídky historických pokojů. „Už začátkem října jsme vyprodali téměř všechny termíny prohlídek. Abychom dokázali uspokojit celou poptávku, začínáme se adventními prohlídkami s velkým předstihem před kalendářním adventem, tedy již od úterý 16. listopadu," sděluje manažer zámku Jiří Senohrábek. Letošní sezóna na zámku Loučeň bude zakončena až poslední den v roce odpoledním dětským silvestrovským programem nazvaným Silvestr v jednu. „V jednu hodinu odpoledne našeho času se na zeměkouli slaví první Silvestr - konkrétně na tichomořských ostrovech. Z nich přeneseme do Čech několik tamních tradic a oslavíme Silvestra s předstihem před ostatními místy v Čechách. Prostě zase jednou budeme první," usmívá se manažer zámku Loučeň.

Hlavní partner akce

%img-1590-s%


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací