Prodali nevěstu pod širým nebem

Prodali nevěstu pod širým nebem

Publikováno: 09.05.2009
Prodali nevěstu pod širým nebem

Netradiční, zcela nekomerční podívanou připravil svým sobotním návštěvníkům zámek Loučeň. Po celý den tu vzpomínali 125. výročí úmrtí Bedřicha Smetany. Vzpomínkový den byl zakončen plenérovým představením opery Prodaná nevěsta, kterou v zámeckém amfiteátru zhlédly dvě stovky diváků.

Mimořádnost druhé květnové soboty na Loučeni pocítili nejprve návštěvníci interiérů místního zámku. Zámecké prohlídky byly už od dopoledních hodin obohaceny klavírním minikoncertem Liany Mikaelian, držitelky několika cen z prestižních juniorských klavírních soutěží. Mikaelian hrála na klavír v hudebním salónu zdejšího zámku, tedy v autentických místech, kde na stejný nástroj opakovaně koncertoval i Smetana, jehož tu na housle doprovázel několikrát také Alexander Thurn - Taxis, ve Smetanově době vlastník loučeňského a dobrovického panství. Právě loučeňskému knížeti, který ve stáří poskytl ne právě bohatému skladateli azyl v dnešní Smetanově myslivně v blízkých Jabkenicích, věnoval dokonce Smetana jednu ze svých skladeb, a to duet Z domoviny.

Zatímco návštěvníci zámecké Hospůdky Na nádvoří poslouchali po většinu odpoledne na venkovní terase svižnější a modernější dixieland, v zámeckém kostele Nanebevzetí P. Marie začal od 16 hodin čtyřicetiminutový koncert vážné hudby. Jeho první půle se nesla ve znamení nejznámějších skladeb osvědčených světových autorů (Verdi, Händel, Vivaldi, Dvořák). Druhá polovina už patřila smetanovskému repertoáru. Koncert Orchestru a Sboru Gymnázia Jířího z Poděbrad Poděbrady zakončila symfonická báseň Vltava.

Vrcholem programu byla od 18 hodin již zmíněná Prodaná nevěsta se sólisty opery Národního divadla. Mařenku ztělesnila Dana Burešová, čerstvá nositelka Ceny Thálie za nejlepší jevištní výkon v oboru opera na českých jevištích v roce 2008. Kecala hrál a zpíval Luděk Vele, Jeníka Jaroslav Březina, Vaška Václav Lemberk. Inscenaci s klavírním doprovodem odměnilo dvě stě diváků potleskem vstoje. „Přestavení mělo díky jedinečnému zasazení do přírody, tedy pod širé nebe, opravdu výjimečnou atmosféru. Obdivuji herce, jak se dokázali přirozeně pohybovat v palisádových kulisách hlediště, na které nejsou z Národního divadla zvyklí," řekl Jiří Senohrábek, manažer zámku. Představení si nenechal ujít ani náměstek hejtmana Středočeského kraje Miloš Petera a krajský radní Karel Molnár. Právě Středočeský kraj podpořil představení Prodané nevěsty v zámeckém amfiteátru v Loučni svojí grantovou politikou.

Smetanovský den zakončily noční prohlídky zámku s akcentovanou připomínkou působení Bedřicha Smetany v Loučni a především sousedních Jabkenicích, kde slavný skladatel strávil téměř celé závěrečné desetiletí svého života. Mezi hosty nočních prohlídek byly i dvě členky souboru Národního divadla - Lenka Šmídová a právě Dana Burešová, která v plenérovém představení ztvárnila titulní Mařenku.

 

 


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací