Rytíři se sv. Martinem, víno a pečené husy: posvícení je tu již pošesté

Rytíři se sv. Martinem, víno a pečené husy: posvícení je tu již pošesté

Publikováno: 04.11.2012
Rytíři se sv. Martinem, víno a pečené husy: posvícení je tu již pošesté

6. Svatomartinské posvícení pořádá zámek Loučeň o víkendu 10. – 11. listopadu. Vskutku rodinná slavnost nabídne kromě ostře sledovaného příjezdu Martina na bílém koni a následného putování setmělým zámeckým parkem za svatomartinskými světýlky také husí hody a ochutnávky mladého vína. V takřka celodenním programu se objeví poprvé populární kejklíř Pupa. Ve svatomartinském koncertu v sobotu ve 14 hodin se také po dlouhé době rozezvučí varhany zámeckého kostela. Svátek svatého Martina se bude slavit i v neděli.

Když se na zámku Loučeň každoročně uprostřed listopadu slaví Svatomartinské posvícení, šedesát sobotních minut mezi 16. a 17. hodinou je na zámeckém nádvoří tradičně hlava na hlavě. Stovky lidí si nenechají ujít tu jedinečnou příležitost spatřit příjezd Martina na bílém koni, tradičního zvěstovatele příchodu zimních dnů. „Většina památek zavírá pro návštěvníky své brány s posledním říjnovým dnem. Zámek Loučeň pokračuje dál i po zbytek podzimu a celou zimu a právě na začátku pro mnohé mrtvé zimní poloviny roku pořádá tradičně nejnavštěvovanější akci celé sezóny, ve kterou se během již realizovaných úspěšných pěti ročníků stačilo profilovat naše Svatomartinské posvícení," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek.
Hlavní bod tohoto programu je natolik vyhledávaný, že není potřeba nikterak měnit jeho náplň: Se sobotním setměním krátce po 16. hodině přijede na zámecké nádvoří i tentokrát svatý Martin, který se následně ztratí z dohledu v setmělém zámeckém parku, kam ho pak obvykle několikasethlavý průvod kráčí vystopovat cestou poeticky vytyčenou svatomartinskými světýlky. Kolem 17. hodiny se pak většina účastníků průvodu vrací ještě buď do zámecké či hotelové restaurace na husí hody za zvuku cimbálovky, nebo za programem na zámecké nádvoří. „Letos nabídneme po 17. hodině poprvé diskotéku na světelném labyrintu. Pokud se bude dostávat akčních tanečníků, neskončíme s diskotékou dřív, než po dvou hodinách ," dodává Jiří Senohrábek.

Svatomartinské posvícení patří k těm akcím, na které jezdí početné skalní publikum každoročně. „Pro mnohé účastníky tedy nebude novou informací, když jim řekneme, že každý dospělý návštěvník dostává ke vstupence také žeton na degustaci vína zdarma," konstatuje Jiří Senohrábek. I letos budou návštěvníci odpoledne, ještě před příjezdem sv. Martina, svědky rytířských klání. A dojde opět i na svatomartinské tradice, které si budou moci vyzkoušet i návštěvníci zámku - ať už tradice staleté, nebo takové, které jsme vytyčili Svatomartinskému posvícení na zámku Loučeň během předchozích ročníků. Hlavně děti si tak opět budou moci vyzkoušet hod podkovou svatomartinského koně, nebo poměřit síly, kdo spořádá za daný časový interval co nejvíce svatomartinských rohlíčků.

Pochopitelně je ale zdravé přijít i u osvědčené akce s dílčími inovacemi. Letos se v premiéře objeví jako lákavý bod programu vystoupení kejklíře Pupy (v sobotu od 15.45 hodin). Pohlazením pro fajnšmekry pak bude vzácné rozezvučení varhan zámeckého kostela při svatomartinském varhanním koncertu v sobotu od 14 hodin.

Svatomartinské posvícení pokračuje i v neděli, kdy se můžete těšit především na cimbálovku, chytání svatomartinské husy, nebo opět na soutěž v pojídání svatomartinských rohlíčků na rychlost. V plné parádě se budou i v neděli pořádat husí hody a ochutnávky mladého vína.

Hlavní partner akce

%img-1590-s%

To nejlepší z 6. Svatomartinského posvícení ve dnech 10. - 11. 11. 2012:

SOBOTA
 • Příjezd sv. Martina na bílém koni, letos s loučí v ruce a za doprovodu 2 dalších rytířů (16.16 hod.)
 • Průvod setmělým parkem za svatomartinskými světýlky (16.30)
 • Husí hody a ochutnávky mladého vína
 • Rytířská klání
 • Soutěže v hodu podkovou koně sv. Martina, či v pojídání svatomartinských rohlíčků - Premiérové vystoupení kejklíře Pupy (15.45 hod.)
 • Varhanní koncert v zámeckém kostele (letos poprvé, od 14.00)
 • Diskotéka na světelném bludišti (nově, od 17.00)
NEDĚLE
 • Husí hody a ochutnávky svatomartinského vína
 • Půldenní odpolední koncert cimbálové kapely
 • Honitba na svatomartinskou husu
 • Soutěž v pojídání svatomartinských rohlíčkůNakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací