Málokterý zámek projdete při prohlídce tak "z gruntu", jako interiéry zámku Loučeň. Návštěvníkům naprosté většiny prohlídek ale dosud zůstávalo přeci jen cosi skryto. Tak to se teď změní. "I ty dveře, které zůstávaly dosud uzavřeny, otevřeme před návštěvníky nově zařazeného supervelkého okruhu zámkem Loučeň," řekl kastelán zámku Jiří Senohrábek.
Nejčastěji právě sám kastelán, nebo jeho zástupce Vratislav Zákoutský, Vás kromě přepychové jídelny, malebného hudebního salónku, nebo obdivované knihovny anglického střihu vezme také do dětského pokoje, zámecké školy, oratoře a - pozor - také na zámeckou půdu, pod úžasný barokní krov, kde se v koutku skrývá také malířský ateliér kněžny Marie Thurn - Taxis.
Výše zmíněné prostory bývaly dosud přístupné alespoň při mimořádných příležitostech, nebo u některých typů prohlídek - půdu např. prozkoumávali malí návštěvníci při oblíbených dětských prohlídkách. "Jedna úžasná prostora se ale turistům, nepočítám-li diváky našich adventních koncertů, otevírá úplně poprvé. A to je interiér barokního zámeckého kostela Nanebevzetí P. Marie, architektonicky nejcennější část celého zámku, projektovaná slavným stavitelem Františkem Maxmiliánem Kaňkou," dodává Jiří Senohrábek. V kostele můžete obdivovat mj. sochy světců ze slavné sochařské dílny rodiny Jelínků, která je po Braunech a Brokoffech třetí nejuznávanější sochařskou dynastií českého baroka.