Oslava státního svátku 28. října nemusí být nuda

Oslava státního svátku 28. října nemusí být nuda

Publikováno: 20.10.2009
Oslava státního svátku 28. října nemusí být nuda

Při uctívání památky vzniku samostatného státu se schází stále méně účastníků. Často za to mohou sami organizátoři oslav: Jejich pojetí oslav bývá nuda. Na zámku Loučeň si rovněž uvědomují význam tohoto dne. Oslavit ho ale hodlají atraktivněji, než na náměstích většiny českých a moravských měst.

K výročí založení samostatného československého státu se na zámku nedaleko Nymburka nebudou konat nezáživné projevy starostů, či jiných funkcionářů. Hlavní postavou oslav se totiž na Loučeni stane postava z minulosti: Alice Masaryková, jedna z klíčových osobností éry založení samostatného státu.

"Výběr této osobnosti není náhoda. Ti, kdo navštívili naše zámecké slavnosti, především srpnové Dostaveníčko slavných, už vědí, že občas necháváme oživnout významné postavy z minulosti našeho zámku, většinou známé všem Čechům, nebo dokonce i osobnosti známé také za hranicemi. Alice Masaryková byla ve své době významným hostem knížecího páru. Návštěvníkům interiérů zámku dne 28. října přehrajeme, jak tato návštěva dcery našeho nejuznávanějšího prezidenta probíhala," řekl Jiří Senohrábek, manažer zámku Loučeň.

A jaký cíl si na zámku v souvislosti s tímto programem kladou? Jednak uctít památku vzniku samostatného státu netradičním, atraktivním způsobem. "A kromě toho chceme navíc ukázat, že vznik republiky sice poněkud naboural letité výsostné postavení šlechty z časů monarchie, ale často je toto naše vnímání pouze povrchní. Na konrétním příkladu z historie našeho zámku chceme demonstrovat, že mnozí šlechtici, a mezi ně patřil i loučeňský kníže Alexander Thurn - Taxis, s nově založenou republikou příkladně spolupracovali. Alice Masaryková neodjela ve své době ze zámku s prázdnou, ale s významným darem věnovaným knížetem na dobročinné účely. Víc už ale prozrazovat nebudu, přijeďte se přesvědčit sami, jak to na zámku při návštěvě Alice Masarykové v prvních letech československého státu doopravdy bylo," láká návštěvníky dne 28. října Jiří Senohrábek.

28. říjnem začínají podzimní prázdniny. Po celou dobu jejich trvání, tedy od středy 28. října do neděle 1. listopadu, bude zámek přístupný veřejnosti. Pro dětské návštěvníky mají navíc na všechny podzimní prázdninové dny připravenou soutěž po stopách princezny Almérie. Všichni malí absolventi této soutěže situované do zámeckého parku a jeho labyrintů obdrží na památku pasovací listinu.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací