17. listopad přinese absurdní výpravu za šlechtici v rolích soudruhů

17. listopad přinese absurdní výpravu za šlechtici v rolích soudruhů

Publikováno: 14.11.2011
17. listopad přinese absurdní výpravu za šlechtici v rolích soudruhů

Prohlídky v čase výročí 17. listopadu odhalí neznámé a leckdy prapodivně dobrodružné osudy šlechty ve 20. století: Loučeňský kníže Thurn - Taxis jako patron dětských táborů, hrabě Černín z nedalekých Dymokur jako saniťák, další šlechtici v uranových dolech. Zámek Loučeň při speciálních prohlídkách 17. – 20. listopadu naplno odhalí, jak absurdní role musela hrát šlechta díky politickým převratům 20. století.

Naprosto originální náplň prohlídek chystá u příležitosti státního svátku 17. listopadu zámek Loučeň: Zdejší poučení průvodci seznámí návštěvníky s tím, jaké mnohdy absurdní úlohy museli naplňovat vlivem mnoha politických převratů 20. století přední šlechtici.

Osudy šlechty nejen v éře budování komunismu

Posvítíme si samozřejmě především na dobu socialismu, kdy se noblesní šlechtici ocitají často v podzemí - třeba v kotelnách, nebo uranových dolech. V minulém století ale převrátily život šlechty zcela naruby i jiné režimy, než socialismus - třeba užívání šlechtických titulů bylo zakázáno zákonem již v prvních dnech existence samostatné Československé republiky v roce 1918. Žádná společenská skupina nezažila v uplynulých 100 letech vlivem politiky tolik prapodivných kotrmelců jako šlechta. Ze všech těch povětšinou neznámých faktů a příběhů, které chceme představit, bude návštěvníkům tuhnout na rtech hořký úsměv," říká manažer zámku Jiří Senohrábek, jinak ideový otec těchto speciálních prohlídek, které zámek Loučeň nabídne návštěvníkům ve dnech 17. - 20. listopadu. Tedy i v pátek po státním svátku, kdy je sice běžný pracovní den, který však mnozí stráví dovolenou v kruhu rodinném.

Tajemství loučeňského zámku

Hodinová prohlídka chronologicky postihne celé 20. století a ukáže, jak dlouhé prsty má politika, jež dokáže zcela změnit i chod poměrně zapadlého venkovského šlechtického sídla. „Málokdo kupříkladu ví, že první poněkud nespravedlivý zábor půdy postihl velké vlastníky nikoli až za socialismu, ale již během pozemkových reforem za první republiky. V běžných prohlídkách vůbec nestihneme zmínit, že za války sídlila v části zámeckého areálu, v budově, kde je dnes hotel, Hitlerjugend," vyjmenovává některé konkrétní následky politických režimů 20. století na zámku Loučeň jeho dnešní manažer. Prohlídka také zavede návštěvníky po emigrantských stopách loučeňské šlechty po roce 1945, nebo poodhalí tajemství obrazu, jehož malíř byl udavačem gestapa.
Jako zajímavou tečku za prohlídkou mohou návštěvníci absolvovat pětiminutovou výpravu k jednomu staletému buku v zámeckém parku, do jehož kůry se při osvobození Loučně v květnu 1945 podepsal maršál Gračev, jeden z nejvlivnějších generálů sovětské Rudé armády. Naše průvodkyně, která se věnuje studiu českých dějin 20. století, návštěvníky ráda odkáže na správné místo," doplnil Jiří Senohrábek.

17.- 20. listopad: zámek z dosud neviděné a neuvěřitelné perspektivy

Speciální prohlídky, umocněné tím, že průvodci budou oděni do krásných šlechtických šatů, budou ve dnech 17. - 20. listopadu pochopitelně proloženy klasickými prohlídkami zámku. Otevřeno je na Loučeni ve všech uvedených dnech od 10 do 17 hodin.

Co nabídne netradiční prohlídka zámku s líčením neuvěřitelně absurdních osudů českých šlechticů a jejich zámků ve 20. století?

  • odhalíte tajemství rodinného knížecího portrétu, jehož malíř byl udavačem gestapa

  • průvodce Vás nasměruje ke staletému buku v zámeckém parku, do jehož kůry se při osvobození 1945 podepsal jeden z nejvlivnějších generálů Rudé armády

  • podivíte se, že šlechticům zabírali majetek nejen soudruzi, ale i tatíček Masaryk

  • zhrozíte se, co se za socialismu odehrávalo v knížecí oratoři

  • ... a ohromí Vás desítky dalších nečekaných událostí ze života zámku a jeho původních obyvatel ve 20. století

 


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací