Narozeniny zámeckých labyrintů průběh

Narozeniny zámeckých labyrintů průběh

Publikováno: 04.07.2009
Narozeniny zámeckých labyrintů průběh

Oslavu svých druhých narozenin v podobě velké zámecké slavnosti měly labyrinty na Loučeni rozběhnutou v sobotu víc než dobře. Už hodinu po poledni tu registrovali tisícího příchozího návštěvníka. O půl třetí se ale strhnul trvalý liják. Ten během deseti minut vyhnal velkou většinu návštěvníků slavnostního dne na Loučeni z parku, který byl stěžejním místem slavnostního programu. Desítky aut, které ještě o půl třetí dorazily na Loučeň, zase odjely, aniž by z nich kdokoli vystoupil.

„Akce byla velmi dobře rozběhnuta, bylo vidět, že jsme se trefili do zájmů publika. Návštěvnost za jediný den by se bezpochyby přiblížila dvoutisícové metě. Razantní změna počasí ale během pár minut celou atmosféru slavností zbortila,“ vyjádřil se k nečekanému průběhu slavnostní soboty na Loučeni Jiří Senohrábek, manažer zámku.

Štěstí tak měli ti, kdo se na Loučeň vydali už dopoledne a stihli za slunečného počasí absolvovat celý pestrý program: Čtyři stovky dětí se postupně vydaly soutěžit do labyrintů, kde jim úkoly zadávaly pohádkové postavy. U světelného labyrintu na zámeckém nádvoří se usadili Křemílek s Vochomůrkou. U buxusového bludiště děti potkaly Ivánka a Nastěnku z oblíbeného Mrazíka. Na lavičce u travnatého labyrintu vysedávali kníže s kněžnou. V nejskrytějším zákoutí největšího, tedy tisového bludiště vybafl na děti čert s čerticí. Za mohutnou kamennou sochou Minotaura u prstového labyrintu byl skryt loupežník. Manželé v historickém měšťanském obleku romanticky vysedávali v altánu, kde rozdávali úkoly dětem v dlážděném bludišti. Kamenný labyrint byl rájem pro Sněhurku a sedm trpaslíků. Už zdálky byl slyšet hejkal, který spolu s Rusalkou vládl palisádovému bludišti stlučenému ze smrkových kůlů. Konečně uprostřed pískovcového labyrintu polehával Hloupý Honza.

Děti, které absolvovaly cestu všemi labyrinty, se z tajenky poskládané postupně z písmenek, prozrazených pohádkovými postavami, dozvěděly, kde si mají vyzvednout cenu. Tajemným místem byl odlehlý kout u zámecké oranžérie.

Přímo v oranžérii přitom otevřeli organizátoři během slavnosti výstavu ručního papíru s motivy labyrintů, nazvanou Fenomén Labyrint, fenomén Papír. „Výstava v oranžérii bude přístupná i v dalších dnech, a to do poloviny července,“ uvedl Jiří Senohrábek. U oranžérie pracovaly děti v Dílně tety Irenky na výrobě vlastního listu ručního papíru, který si pak mohly pomalovat, či jinak vyzdobit motivem labyrintu.

Na nádvoří se pak mohli návštěvníci zámku čtyřikrát během dne setkat s knížetem, kněžnou a jejich rozvernou a rozmazlenou dcerou Josefkou v krátkých divadelních skečích. Do první, kdy sedm statečných jinochů a sedm panen mělo pomoci zlomit Minotaurovu kletbu nad labyrinty, se návštěvníci s chutí přímo zapojili. V rámci programu se na zámeckém nádvoří rovněž losovaly pololetní velké zámecké ceny. „Do slosování pravidelně zařazujeme všechny, kdo nás navštívili v uplynulém pololetí a správně odpověděli na všechny otázky v zámeckém kvízu,“ řekl Senohrábek. V soutěži bylo možné vyhrát třeba volné vstupenky do labyrintária, volné vstupenky na zámecké slavnosti, piknikový koš naditý dobrotami, nebo večeři o sedmi chodech v zámecké restauraci. Hlavní cenou byl pak romantický víkendový pobyt v dobovém zámeckém apartmánu. Podobné ceny budou pro návštěvníky, kteří zavítají na Loučeň od července do prosince, znovu ve hře až do Poslední adventní neděle, kdy je další pravidelné slosování.

Navzdory finanční krizi zaznamenává zámecký areál Loučeň nárůst návštěvnosti, a to oproti stejnému období loni zhruba o pětinu. „Stoupajícímu zájmu vycházíme vstříc tím, že po celé letní prázdniny jsme tu pro naše hosty sedm dní v týdnu, od pondělí do neděle,“ konstatoval Jiří Senohrábek. Další, nejbližší slavností na zámku Loučeň bude 1. srpna Dostaveníčko slavných, kam dorazí osobnosti, jež v minulosti prošly loučeňským zámkem – mimo jiné Bedřich Smetana, Mark Twain, nebo Rainer Maria Rilke. Tato akce slibuje po Napoleonských slavnostech opět velkolepou kostýmovanou podívanou, na místě bude mj. honosný kočár, který kromě slavných osobností povozí i návštěvníky zámku.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací