Na zámku Loučeň si dali dostaveníčko slavný skladatel, spisovatelé, žokej, či prezidentova dcera

Na zámku Loučeň si dali dostaveníčko slavný skladatel, spisovatelé, žokej, či prezidentova dcera

Publikováno: 02.08.2009
Na zámku Loučeň si dali dostaveníčko slavný skladatel, spisovatelé, žokej, či prezidentova dcera

Skladatel Smetana, spisovatelka Krásnohorská, žokej Fletcher, romanopisec Twain, básník Rilke, dcera prezidenta Masaryka Alice. Tato neobvyklá společnost se sešla první srpnovou sobotu na zámku Loučeň.

Vrcholu programu ve 14 hodin, kdy všechny uvedené osobnosti postupně přijížděly kočárem na zámecké nádvoří, přihlížely zhruba dvě stovky návštěvníků. Za celý den se pak v areálu vystřídalo více než čtyřikrát tolik lidí.
Po celý den navazoval na prohlídky zámku pravidelně každou hodinu příjemný nevšední přídavek: Jakmile návštěvníci opouštěli hlavním vstupem budovu zámku, ocitli se zhruba o století zpátky. Na nádvoří se předehrávaly scény se slavnými osobnostmi z minulosti loučeňského zámku. Čeho konkrétně byli diváci svědky? „Bedřich Smetana přivezl knížeti Alexandrovi Thurn - Taxisovi skladbu Z domoviny, kterou mu jako výbornému houslistovi věnoval. Jeho dcera Zdenička, která po otci zdědila hudební talent, přijela knížeti, tak jako v minulosti, uspořádat malý koncert. Žokej Richard Fletcher, který v barvách Thurn - Taxisů třikrát vyhrál Velkou pardubickou, se před zraky přihlížejících pohádal s knížetem, který svedl jeho ženu a povil s ní nemanželskou dceru. Fletcherová pak na defilé slavných osobností dorazila v notně podroušeném stavu - historické prameny totiž hovoří o jejím nepřekonatelném sklonu k lahvince. Domácnost Fletcherových tak byla vpravdě italská," vylíčil část programu, která předcházela vlastnímu kočárovému sjezdu osobností, dopodrobna Jiří Senohrábek, manažer zámku. Německý básník Rainer Maria Rilke zavzpomínal na svou první návštěvu Loučně, kdy zavítal do zdejších letních lázní po těžké hádce s otcem, vypuklé poté, co odmítl proti vůli otce pokračovat ve studiích. Jako už zralý básník se pak omlouval kněžně Marii Thurn - Taxis za to, že přes její štědré mecenášství stále není schopen dokončit jí tolik očekávanou sbírku básní Elegie z Duina. Mark Twain, jehož podpis k roku 1899 eviduje návštěvní kniha, kterou si Thurn - Taxisové na zámku vedli, se vydal do Čech za Klubem amerických dam a při hovoru s knížetem Alexandrem načerpal náměty pro své zamýšlené dílo Princ a chuďas, jak se mohli diváci přesvědčit při jedné z odpoledních scének. V podvečer pak nejprve dorazil inženýr František Křižík, aby, tak jako v roce 1911, provedl elektrifikaci zámku. Celou sérii zakončila návštěva Alice Masaryková, které stárnoucí kníže Alexander před zraky přihlížejících věnoval pozemek na stavbu dětské ozdravovny Československého červeného kříže, jehož byla prezidentova dcera předsedkyní.
Část programu se odehrála i mimo zámecké nádvoří: Od zámecké brány bylo možné absolvovat jízdu kočárem. V amfiteátru pak Eliška Krásnohorská spolu s Klubem amerických dam uspořádaly Českou besedu, oblíbený tanec vlastenecké společnosti 19. století. V zámeckém areálu se v den této mimořádné zámecké slavnosti navíc oddalo hned šest párů.
Večer na zámku pak patřil Bílé paní, kterou, v doprovodu jejích dvou dcer, oblečených do historických šatů, bylo možné spatřit na zámeckém nádvoří již přes den. Po dvou prohlídkách zámeckých interiérů se šestnáct spolustolovníků vydalo do klenutého sálu v přízemí zámku na mimořádnou gurmánskou sešlost - na Večeři s Bílou paní. V Bílé paní ožila na zámku Terezie Berková z Dubé, která musela jako evangelička opustit Loučeň v krutých časech po bitvě na Bílé hoře.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací