Na 17. listopad chystá zámek originální retroprohlídky

Na 17. listopad chystá zámek originální retroprohlídky

Publikováno: 12.11.2010
Na 17. listopad chystá zámek originální retroprohlídky

Výlet na zámek Loučeň na státní svátek 17. listopadu Vás vrátí do éry socialismu. Dnes stále oblíbenější cíl výletů za zábavou a poučením tehdy sloužil jako školící středisko.

Historické pokoje zámku Loučeň na Nymbursku zůstávají o víkendech a státních svátcích přístupné až do konce roku. Kdo se sem vypraví právě na nejbližší státní svátek, ve středu 17. listopadu, bude ovšem nejspíš hodně překvapen: Vstupenky si bude kupovat jako turista, po zaklapnutí vchodových dveří s ním ovšem průvodce na zámku bude jednat jako s účastníkem předlistopadového školení. „Zámek Loučeň nebyl za socialistického režimu běžně přístupnou historickou památkou, nýbrž školícím střediskem pro zaměstnance v dopravě. Dobová terminologie říkala, že byl „účelově využit". Tento svérázný způsob využití mnoha českých zámků v nedávné minulosti chceme na státní svátek připomenout - dospělí si budou mnohé ještě dobře pamatovat, pro děti budou ale naše retroprohlídky asi hodně nečekaným zážitkem," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek. Podle jeho slov má při prohlídkách dojít na zábavu a poučení zároveň: „Máme zkušenosti z našich školních výukových programů, že vstřebávání nových poznatků děti, které jsou přirozeně zvědavé, nesmírně baví. Jen musejí mít pocit, že se účastní spíš než výuky nějaké originální hry. A hraví jsou pochopitelně i dospělí, jen se to někteří z nich snaží z nepochopitelných důvodů, aby jim to neubralo na vážnosti, skrývat," konstatuje Senohrábek.
Přesně z těchto zkušeností vycházeli na zámku Loučeň při vytváření konceptu svátečních listopadových prohlídek. Děti při nich jaksi mimochodem zjistí, že památky nebyly v minulosti vždy vnímány jako dědictví minulosti, ale že se i na nich odehrával často absurdní všední život. Prohlídky zámku bude co chvíli narušovat někdo z personálu zámeckého školícího střediska, aby vyřešil nastalý provozní problém. V historických šlechtických komnatách se objeví nezbytné rekvizity komunistické doby, jako marxistické knihy v zámecké knihovně, nebo portréty komunistických pohlavárů, které na zámku Loučeň v druhé polovině 20. století běžně visely - dokonce na čestném místě, hned nad barokním vstupním schodištěm. Zámku zkrátka bude 17. listopadu 2010 znovu jako před více než dvaceti lety vládnout lid. Až tuto lidovládu ještě během neobvyklé zámecké prohlídky přeruší posel se zvěstmi o revolučním dění v Praze. „Chceme celé retroprohlídky koncipovat pokud možno jako vyváženou směsici zábavy a poučení. Takže jestliže vše bude zpočátku vypadat jako zábava, byť lehce absurdní, krátká přednáška historika v závěru prohlídky doplní mozaiku z minulosti i o tragické odstíny předlistopadového dění," dodává Jiří Senohrábek, který má velkou radost z toho, že tohoto stručného, leč velmi významného závěru zámeckých prohlídek se slíbil ujmout historik Zdeněk Hazdra z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, donedávna ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, tedy jeden z nejpovolanějších českých historiků pro tématiku minulého režimu.
Navrátit se na hodinu do éry před listopadem 1989 můžete na zámku Loučeň ve středu 17. listopadu od 10 do 17 hodin.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací