Bílá paní půjčila boty kočího na poštovní výstavu v Mladé Boleslavi

Bílá paní půjčila boty kočího na poštovní výstavu v Mladé Boleslavi

Publikováno: 22.04.2013
Bílá paní půjčila boty kočího na poštovní výstavu v Mladé Boleslavi

Na poštovní výstavě, která se koná až do 12. května v kostele sv. Bonaventury v Mladé Boleslavi, můžete vidět také boty poštovního kočího a pár dalších exponátů ze zámku Loučeň.

Vysokoškolský areál Škoda Auto Na Karmeli v Mladé Boleslavi hostí od 15. dubna do 12. května poštovní výstavu. Ta se zaměřuje především na známkovou tvorbu a fotografie z každodenního života České pošty v sedmdesátých letech minulého století. Nechybí tu ovšem ani vstupní exkurz o vzniku instituce zvané pošta, jehož součástí jsou dvě infotabule a také exponáty ze zámku Loučeň.

Evropskou poštu vybudovali Thurn - Taxisové, knížata z Loučně

"Zasvěcení vědí, že Thurn - Taxisové, po staletí a půl majitelé zámku Loučeň, prosluli jako zakladatelé evropské pošty. Organizátoři výstavy tak našli poštovní pelerínu s čepicí či poštovní trubku právě v interiérech loučeňského zámku. Tím jednoznačně nejatraktivnějším exponátem, který jsme do Mladé Boleslavi zapůjčili, jsou ovšem boty pro poštovního kočího, které se navlékaly na běžnou obuv a měly zajistit, aby kočí, po většinu času sedící a tudíž nerozpohytovaný, měl i v zimních měsících nohy v teple - a to především doslovně, nikoli jen obrazně," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek.

Bílá paní a starobylý kníže vzbudili na výstavě a hlavně v ulicích moderního města rozruch

Mladoboleslavskou poštovní výstavu hned v první týden jejího konání navštívili Bílá paní loučeňská a Alexander kníže Thurn - Taxis. Když se sem tato dvojice vydala ve svých starobylých oděvech pěší chůzí ze Staroměstského náměstí, vzbuzovala v ulicích Mladé Boleslavi velké pozdvižení.

Na poštu vzpomíná zámek labyrintem, školním programem a slavnostmi

Tradice poštovnictví připomínají na Loučeni, v sídle zakladatelů evropské pošty Thurn - Taxisů, především tři různé atrakce: Předně je to Písmenkový labyrint, nejnovější z 11 loučeňských labyrintů a bludišť, zpřístupněný v červenci 2011, v němž se putující pohybují po dlaždicích s písmeny, jež dohromady vytvářejí text známé písničky Jede, jede poštovský panáček. Dále se tu s velkým zájmem scházejí školní skupiny nad tříhodinovým soutěžně - výukovým programem o dějinách pošty a písemné komunikace mezi lidmi nazvaným Když ještě světem nekřižovaly e-maily. Konečně zhruba každým třetím rokem pořádá zámek Loučeň také Pošťácké slavnosti. Ty poslední se konaly v srpnu 2012.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací