Rozkvetl Liliovník tulipánokvětý

Rozkvetl Liliovník tulipánokvětý

Publikováno: 27.05.2011
Rozkvetl Liliovník tulipánokvětý

Tenhle okamžik je každoročně očekáván s velkým napětím jak zámeckým personálem, tak především romantiky z řad turistů. A je tady: Liliovník tulipánokvětý, nejcennější strom zámeckého parku, na přelomu druhé a třetí dekády měsíce května vykvetl. Odhadem postopadesáté.

Liliovník tulipánokvětý, nejexotičtější strom loučeňského zámeckého parku a nejstarší strom svého druhu na území České republiky, je opět v květu. "Anglický park začal obklopovat budovu barokního zámku na Loučeni po roce 1830, hlavní etapa jeho budování trvala necelých dvacet let. Liliovník patřil k prvním stromům, letos vykvetl minimálně postopadesáté," sdělil o loučeňské dendrologické raritě manažer zámku Jiří Senohrábek.

Kdo ale dobře počítá, zjistí, že stromu je víc, než 150 let. Nevykvetl tedy ještě vícekrát? Nikoli. S největší pravděpodobností slaví letos, nebo obecně v těchto letech, opravdu půlkulaté výročí období, kdy je pravidelně, každoročně na přelomu května a června, v květu. "Liliovník, správně botanicky liriovník, je totiž známý skutečností, že poprvé vykvete až po třicátém roce svého věku," doplnil Vratislav Zákoutský, vedoucí zámeckého infocentra a bývalý dlouholetý pedagog.

Liliovník tulipánokvětý pochází svým původem ze severoamerického kontinentu. Jeho loučeňský exemplář je nejstarší svého druhu v celém Česku. V nejkrásnějším květu bude odhadem do poloviny června, pak bude pozvolna odkvétat.

Jak tento vzácný strom v šestnáctihektarovém parku najdete? Velmi jednoduše:
  • Obejděte zámek a postavte se přesně doprostřed terasy za zámkem - mimochodem, už samotná terasa je překrásným místem, mnoha návštěvníky zámku opomíjeným. Otočte se k budově zámku zády. Svěží zelený strom ve středové ose, ve svahu přímo před Vámi, vzrůstem i polohou jasně dominující výhledu z terasy, je onen liliovník tulipánokvětý. Jakmile zafixujete jeho podobu, nebude určitě problém sejít až do jeho bezprostřední blízkosti. Až budete pod ním, prozradí ho cedulka s označením chráněný strom a také žluté květy ve tvaru otevřených tulipánů. Statutem státem chráněného stromu se kromě liliovníku může v zámeckém parku na Loučeni pochlubit už jen jediná další dřevina - zhruba dvousetletý kaštanovník jedlý v nejspodnější části zámeckého parku, v bezprostřední blízkosti dolního zámeckého rybníka.

Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací