Kouzlo adventních nedělí se blíží: chystá se živý betlém, zvonkový průvod i mikulášská nadílka

Kouzlo adventních nedělí se blíží: chystá se živý betlém, zvonkový průvod i mikulášská nadílka

Publikováno: 23.11.2010
Kouzlo adventních nedělí se blíží: chystá se živý betlém, zvonkový průvod i mikulášská nadílka

Advent na zámku Loučeň nabízí tisíc zážitků - těch tradičních i těch, které by Vás vůbec nenapadly. Chystá se strom přání, vánoční jarmark, mikulášská nadílka či živý betlém. Z těch méně tradičních zážitků můžete kupř. vyslechnout příběh Tiché noci, nejslavnější středoevropské koledy. Ochutnáte kouzelnou vánočku plnou peněz. Uslyšíte zvonkohru a sami se můžete zapojit do zvonkového průvodu. A koupí obrázku u herečky Chantal Poullain můžete přispět před Vánocemi na dobrou, ba přímo bohulibou věc.

Zatímco většina českých hradů a zámků již zavřela své brány, zámek Loučeň na Nymbursku právě stojí před letošním velkým sezónním finále: Každou adventní neděli nabídce v rámci již tradičního cyklu Vánoční loučení s Loučení neotřelé adventní programy: Hned první, ještě listopadová adventní neděle, 28. listopadu, přinese hlavně dětským návštěvníkům Strom přání a také odpolední pohádku. Druhá adventní neděle, 5. prosince, bude ve znamení vánočního jarmarku a následné mikulášské nadílky. Třetí adventní nedělí, 12. prosince, projde zvonkový průvod a slyšet bude i zvukomalebnou zvonkohru. Čtvrtou adventní neděli, 19. prosince, pak oživí nádvoří zámku v podvečer již tradiční, široce navštěvovaný živý betlém.

STROM PŘÁNÍ

Už poslední listopadovou sobotu, kterou podle kalendáře začíná letošní advent, se v zámeckých interiérech objeví strom přání, pod který budou děti moci vkládat přáníčka se svými vánočními tužbami. V poledne bude zapálena první svíčka na zámeckém adventním věnci: „V průměru víc než dvanáctimetrový věnec, který bude vroubit naši zámeckou kašnu, bude zcela jistě největším adventním věncem v celých středních Čechách. Přijdete-li na poledne kteroukoli adventní neděli, budete vždy svědky zapalování aktuální adventní svíčky. Touhle čestnou úlohou rádi pověříme vždy někoho z našich návštěvníků, především těch nejmenších, pro které bude akt zapalování svíce na tak velkém adventním věnci určitě hřejivým zážitkem," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek.
Během první adventní neděle také na Loučeni humorně připomenou tradici trhání barborek, dojde i na praktické ukázky lití olova, nebo hodu střevícem. V 15 hodin začne v útulném prostředí největšího ze salónků v přízemí zámku Pohádka o Kačence a Raráškovi. „I tato pohádka bude hodně o tradicích. Dětské diváky i dospěláky s hravou duší provede nejdůležitějšími svátky v roce a své vyvrcholení bude mít, jako celý kalendář, pochopitelně ve vánočních zvycích. Tato pohádka je zkrátka vánočnímu období šita přímo na míru," myslí si manažer zámku Jiří Senohrábek.
Těsně po pohádce budou vyhlášeny výsledky Velké pohádkové soutěže pro malé kreslíře a spisovatele, které se mohli zúčastnit jednotlivci do 16 let i celé školní či předškolní skupiny. „Vítězné obrázky se budeme snažit vydražit. Zvlášť v čase vánočním je příznačné, že výtěžek aukce poputuje na charitativní účely. Patronka nadace Archa Chantal Poullain, na jejíž konto výtěžek z dražby vánočních obrázků a příběhů poputuje, by se měla celé akce osobně zúčastnit," sdělil Senohrábek. Po skončení dražby ještě dojde na program Arabela se loučí. Pod tímto názvem připravuje zámek důstojné rozloučení s výstavou kostýmů a kouzelných rekvizit z televizního seriálu Arabela, a to v podobě mimořádné komentované prohlídky výstavy, která v 16.30 uzavře program první zámecké adventní neděle.

Tipy na PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLI (28. listopadu):

 • Zúčastněte se v poledne zapálení první adventní svíčky na největším adventním věnci ve středních Čechách.
 • Přijďte se podívat na odpolední Pohádku o Kačence a Raráškovi. V ojedinělém prostředí největšího ze salónků v přízemí zámku, který nebývá běžně přístupný, projdete s jejími hrdiny nejznámější svátky celého roku.
 • Přispějte na dobrou věc. Zakoupením vánočního obrázku při dražbě v 16 hodin podpoříte Nadaci Archa Chantal Poullain. Tuto oblíbenou herečku, která je patronkou nadace, potkáte při této dobročinné akci v zámecké vinárně osobně.
 • Využijte poslední příležitost, kdy můžete na zámku vidět kostýmy a rekvizity z televizního seriálu Arabela. Závěrečná prohlídka v 16.30 hodin bude dokonce výjimečně i komentovaná!

 

VÁNOČNÍ JARMARK

O druhé adventní neděli, 5. prosince, se na zámku Loučeň objeví jarmareční stánky s vánočním zbožím. „Druhá adventní neděle připadá na den, kdy po českých městech a vesnicích chodí Čert s Mikulášem a Andělem. Tahle tradiční trojice pochopitelně se setměním dorazí i na náš zámek. Rodiče si mohou svoji nadílku odbýt netradičně jednou právě u nás, v zámeckém prostředí. Prostřednictvím našeho Mikuláše mohou předat dětem balíčky ze sladkostí, které pořídí v našem bohatě zásobeném obchůdku v infocentru u zámecké brány," sdělil Senohrábek. Čertů, kteří jsou neodmyslitelnými průvodci Mikuláše, se na Loučeni sejde hned několik, včetně samotného Lucifera, který bude ve 14 hodin na nádvoří zámku všem čertům předávat svůj denní rozkaz.
O zábavu dětí je tedy postaráno. Dospělí se mohou v 15 hodin těšit na adventní koncert Markéty Janouškové: „Tato mladá houslistka s mezinárodními zkušenostmi sklidila při své loňské premiéře zasloužený a bouřlivý úspěch i u publika, které ji předtím vůbec neznalo. Ti, kdo ji slyšeli loni, se určitě ani trochu nepodiví, že jsme ji pozvali na zámek znovu i o letošním adventu," říká manažer zámku Loučeň. Po poledni, po zapálení druhé adventní svíčky, budou znít na zámeckém nádvoří celou hodinku ze záznamu také anglické a americké koledy, tedy písně ze zemí, kterým vládne Santa Claus.

Tipy na DRUHOU ADVENTNÍ NEDĚLI (5. prosince):

 • Zakupte nějaký ten drobný vánoční dárek na našem zámeckém mikulášském jarmarku. Doufejme, že prodejcům se i přes třeskutý mráz podaří dorazit. Protože jedině jarmark na sněhu je ten pravý, vánoční.
 • Dostaňte se čertům pod kůži a přijďte na velké čertovské rejdění ve 14 hodin. Potkáte na něm i samotného Lucifera.
 • Přijďte na koncert houslistky Markéty Janouškové (zámecký kostel, 15.00 hod.). Její pronikavý talent osloví určitě i ty posluchače, kteří běžně neholdují vážné hudbě.
 • Realizujte Mikulášskou nadílku s Vašimi dětmi tentokrát na zámku. Mikuláš má v 16 hod. připravenu drobnou odměnu pro každé dítě. Rodiče navíc mohou zakoupit celý mikulášský balíček v zámeckém infocentru.
 • V zámecké restauraci Vtipná kaše si můžete naplnit břich neodolatelnými zabíjačkovými pochoutkami.

 

ZVONKOVÁ NEDĚLE

O třetí adventní neděli, 12. prosince, budou hlavní vánoční rekvizitou dne zvonky a zvonečky všeho druhu: Ke slyšení bude, poprvé už v poledne, také celá zvonkohra. Krátce po 14. hodině projde zámeckým areálem zvonkový průvod. „Do průvodu zveme všechny děti i jejich rodiče. Pokud si někdo zvoneček zapomene doma, nebo doma žádný nenajde, nic není ztraceno - tuhle nezbytnou rekvizitu lze koupit na místě v našem zámeckém infocentru," vysvětluje Senohrábek. Každé z dětí v průvodu navíc obdrží od kněžny papírový zvonek, kterým v cíli průvodu dozdobí obří adventní věnec na zámeckém nádvoří. V 15 hodin zazní zámeckým kostelem Nanebevzetí P. Marie poprvé Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. V rámci denního programu bude připomenuta rovněž tradice spojená se svátkem svaté Lucie, který se slaví hned následující den po třetí adventní neděli.

Tipy na TŘETÍ ADVENTNÍ NEDĚLI (12. prosince):

 • Zúčastněte se jedinečného zvonkového průvodu (14.05 hod.), ať už se zvonečkem přineseným z domova, nebo tím, který zakoupíte v zámeckém infocentru, kde se prodávají i vstupenky.
 • Navštivte náš andělský poštovní úřad, odkud si odnesete andělskou vzpomínku.
 • Máte rádi karaoke? A už jste ho někdy zkusili na vánočních koledách? Tak se o to pokuste s paní kněžnou!
 • Vyslechněte si ve svátečně vyzdobeném prostředí barokního zámeckého kostela Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby (15.00 hod.).

 

ŽIVÝ BETLÉM

Cyklus Vánoční loučení s Loučení má dnes již své neodmyslitelné vyvrcholení v živém betlému. V 16 hodin ožije i letos Svatá Chýše, postavená tradičně na zámeckém nádvoří, a v ní Panenka Marie, svatý Josef a jejich čerstvě narozený Ježíšek. Letošní živý betlém bude mít jednu novinku: společné zpívání koled. Přijít na zámek se ale vyplatí už dávno předtím: Již krátce po poledni dojde na příběh nejznámější evropské koledy Tichá noc. Poslední adventní neděle bude také plná soutěží: Kromě řešení Betlémského kvízu se celé rodiny budou moci prokousávat vánočkou k zapečeným mincím, za které pak mohou koupit třeba poslední drobné vánoční dárky, nebo dekorace. Z rodin, které se zúčastní Betlémského kvízu, vylosujeme tři, které si domů pod stromeček odnesou úhledně zabalený dárek od kněžny a od knížete.

Tipy na ČTVRTOU ADVENTNÍ NEDĚLI (19. prosince):

 • Přijďte se poklonit opravdu živému, čerstvě narozenému Ježíškovi do jesliček uprostřed nádvoří. Zažijete jeden z opravdových vrcholů zámecké sezóny (16.00 hod.)
 • Doražte na zámek v kompletní rodinné sestavě a prokousejte se v netradiční soutěži kouzelnou vánočkou až k mincím, za které můžete nakoupit nějakou pěknou vánoční pozornost či dekoraci.
 • Vyslechněte si příběh nejslavnější středoevropské koledy, příběh Tiché noci.
 • Odneste si v lucerničce betlémské světlo, které Vám u domácího krbu prosvítí všechny vánoční dny.


KONSTANTA VŠECH NEDĚLÍ: PUNČ A DÁRKY PRO DĚTI

Jestliže program každé z adventní nedělí je jiný, na jedno se mohou návštěvníci zámku Loučeň těšit každou neděli. „Vlastně nejen neděli, ale každý adventní víkend, tedy i o sobotách," upřesňuje manažer zámku Jiří Senohrábek. Kterýkoli adventní víkend je totiž možné absolvovat adventní prohlídku zámku s knížetem, kněžnou, nebo komorníkem, při které budou dospělí pohoštěni punčem. Děti zahřeje horký čaj a určitě i radost z vlastnoručního zdobení perníčku, při kterém budou dětem asistovat komorné. Po adventní prohlídce navíc se navíc každému návtěvníkovi zámeckých interiérů otevřou dveře kouzelné výstavy perníků. "V komorní expozici v přízemí zámku vznikla celá ulice domků z perníku a kromě nich se tu vystavuje několik kachcích, srnčích, nebo prasečích rodinek z perníku. Na výstavě nechybí ani straročeské dřevěné perníkové formy," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek. Každé dítě si pak ze zámku odnese také čokoládový bonbón a dokonce i malý dárek - to vše v rámci vstupného na zámeckou prohlídku.

Zámek se s návštěvníky nerozloučí ani poslední adventní den. V sobotu 25. prosince jsou na programu večerní prohlídky zámku při svíčkách (v 16.00 a 17.00 hod.), otevřeno bude i v neděli 26. prosince. Na Silvestra se pakpod názvem Silvestr v jednu chystá pestrý odpolední silvestrovský program. Tato silvestrovská veselice určená předevšímpro rodiny s dětmi vypukne už hodinu po poledni našeho času, kdy půlnoc na Nový rok přichází do prvního místa na zeměkouli.

Hlavní partner akce

%img-1590-s%Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací