První říjnová sobota. Nad zámkem Loučeň slunce a před zámkem stánků s různými sladkostmi tak akorát, abyste mohli testovat pestré spektrum sladkých chutí a zároveň se ještě zítra vešli do kalhot.
Palačinky od místní Bílé paní i největší dobroty z daleké Moravy
Těsně před nádvořím prodávala samotná Bílá paní zámecké palačinky. "Bohužel už o půl páté jsem musela říci návštěvníkům - vyprodáno," řekla napůl smutně, napůl spokojeně Bílá paní loučeňská. Sladké stánkové městečko na samotném nádvoří otvíral u hlavního vchodu do zámeckého kostela stánek s dobrotou regionálního původu - polabskými řepánky. S řepánky sousedily valašské frgály a štramberské uši. U dalšího stánku se prodávaly roztomilé perníkové chaloupky. V zadním rohu nádvoří zaujal místo stánek s ručně vyráběnými pralinkami z Litomyšle - pochopitelně došlo v bohatém denním programu také na ukázku výroby před zraky návštěvníků. O tom, jaká je to alchymie vyrobit vzhlednou a chutnou pralinku, se na vlastní ruce přesvědčila i loučeňská kněžna Marie. Českým pralinkám pak při vstupu na nádvoří od pravého bočního křídla konkurovaly italské bonbóny Ferrero a Raffaelo a také jejich sestra Nutela.
Perníková chaloupka jako pohádka i prolézačka
Velkému zájmu se těšila nevelká perníková chaloupka přímo na zámeckém nádvoří, kterou děti zdobily a domalovávaly. A také si ji pochopitelně jako skvělou prolézačku prohlédly zevnitř. Zkontrolovat je přišla i samotná Ježibaba, která v těch méně statečných dětech probudila pořádný strach. O Perníkové chaloupce se také hrála pohádka v zámeckém amfiteátru - tenhle klasický scénář neomrzí snad žádnou generaci dětí. Nebylo to jediné představení v zámeckém amfiteátru v den Cukrových slavností. Skvělé ženské klaunské duo z divadla Cirkus Žebřík pobavilo malé i velké kabaretním pásmem Jak se peče pohádka.
Exotický bonbónovník vydal skoro tisíc plodů
Ze sklizně celkem 972 plodů exotického stromu zvaného bonbónovník si něco odnesla naprostá většina dětských návštěvníků 3. ročníku Cukrových slavností. "Pokud budeme počítat i rodiče či prarodiče dětí, které dorazily na Cukrové slavnosti na zámek Loučeň, dostaneme se k číslu 1622 spokojených hostů všeho věku," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek.
Volba Miss pralinky a dílnička v Pekárně U lineckých srdíček
Co mohli návštěvníci přímo zažít? Třeba nechat se nominovat do poroty, která volila mezi 5 finalisty českou Miss pralinku. V soutěži pochopitelně nepoměřovaly síly půvabné dívky, nýbrž načančané čokoládové bonbóny. Kolem poledního se pak soutěžilo mezi rodinnými týmy, komu se podaří nejrychleji spořádat velký valašský frgál. Děti si pak lepily v Pekárně U lineckých srdíček skvělou jahodovou marmeládou velká linecká cukrátka.
Cukrovar z kostek cukru
Krátké skeče na zámeckém nádvoří prozradily návštěvníkům legendy, vysvětlující vznik tak netradičních cukrovinek, jako jsou třeba již zmíněné štramberské uši, nebo valašské frgály. Stálý host z dobrovického Muzea cukrovarnictví, slečna Kostka Cukrová, pak pomáhala dětem se stavbou cukrových domů a věží. Kolem třetí hodiny odpolední se z kostek podařilo postavit dokonce celý cukrovar. "Měl všechno důležité jako ten skutečný v Dobrovici, který už roku 1831 založil Karel Anselm Thurn - Taxis, kníže z loučeňského zámku," pochvalovala si Kostka Cukrová, kterou stálí návštěvníci zámku Loučeň či dobrovického muzea dobře poznají podle bílé sukně kostkového tvaru.
Hip hop v premiéře na zámeckém nádvoří
Obrovsky svěžím bodem programu bylo pásmo hip hopových tanců v podání skvělé mladoboleslavské formace UR Dancers, která sklízí velké úspěchy na celonárodních přehlídkách. Návštěvníci oceňovali také dvě hudební vystoupení loučeňské skupiny Ďáblovi drobečci, která se věnuje především muzikálovým písním, ale i popu a okrajově také šansonu.
Hlavní partner akce
%img-1590-s%
V listopadu za myslivci, rytířem na bílém koni, nebo na socialistické retroprohlídky
Bohatý program 3. ročníku Cukrových slavností skončil v 17 hodin. Na listopad připravuje zámek Loučeň obzvlášť pestrý program: O víkendu 3. - 4. 11. můžete být svědky výcviku loveckých psů či dravých ptáků na Svatohubertských slavnostech. O týden později přijede při vrcholícím programu Svatomartinského posvícení na zámek rytíř Martin na bílém koni, pochutnat si můžete na husích hodech i na svatomartinském víně. Třetí víkend v listopadu (17. - 17. 11.) pak bude patřit socialistickým retroprohlídkám, kdy se zámek vrátí do éry socialismu a přivítá všechny návštěvníky nikoli jako turisty, nýbrž v souladu s využitím zámku za minulého režimu coby účastníky školení zaměstnanců drah.