Hosté Cukrových slavností si pochutnávali na frgálech či hodnotili pralinky

Hosté Cukrových slavností si pochutnávali na frgálech či hodnotili pralinky

Publikováno: 06.10.2012
Hosté Cukrových slavností si pochutnávali na frgálech či hodnotili pralinky

Za svátek těch nejlepších českých sladkostí se dá označit již 3. ročník Cukrových slavností na zámku Loučeň, který se konal první říjnovou sobotu. Návštěvníci si pochutnávali na frgálech, řepáncích, hořických trubičkách, štramberských uších či ručně vyráběných pralinkách z Prahy a Litomyšle.

První říjnová sobota. Nad zámkem Loučeň slunce a před zámkem stánků s různými sladkostmi tak akorát, abyste mohli testovat pestré spektrum sladkých chutí a zároveň se ještě zítra vešli do kalhot.

Palačinky od místní Bílé paní i největší dobroty z daleké Moravy

Těsně před nádvořím prodávala samotná Bílá paní zámecké palačinky. "Bohužel už o půl páté jsem musela říci návštěvníkům - vyprodáno," řekla napůl smutně, napůl spokojeně Bílá paní loučeňská. Sladké stánkové městečko na samotném nádvoří otvíral u hlavního vchodu do zámeckého kostela stánek s dobrotou regionálního původu - polabskými řepánky. S řepánky sousedily valašské frgály a štramberské uši. U dalšího stánku se prodávaly roztomilé perníkové chaloupky. V zadním rohu nádvoří zaujal místo stánek s ručně vyráběnými pralinkami z Litomyšle - pochopitelně došlo v bohatém denním programu také na ukázku výroby před zraky návštěvníků. O tom, jaká je to alchymie vyrobit vzhlednou a chutnou pralinku, se na vlastní ruce přesvědčila i loučeňská kněžna Marie. Českým pralinkám pak při vstupu na nádvoří od pravého bočního křídla konkurovaly italské bonbóny Ferrero a Raffaelo a také jejich sestra Nutela.

Perníková chaloupka jako pohádka i prolézačka

Velkému zájmu se těšila nevelká perníková chaloupka přímo na zámeckém nádvoří, kterou děti zdobily a domalovávaly. A také si ji pochopitelně jako skvělou prolézačku prohlédly zevnitř. Zkontrolovat je přišla i samotná Ježibaba, která v těch méně statečných dětech probudila pořádný strach. O Perníkové chaloupce se také hrála pohádka v zámeckém amfiteátru - tenhle klasický scénář neomrzí snad žádnou generaci dětí. Nebylo to jediné představení v zámeckém amfiteátru v den Cukrových slavností. Skvělé ženské klaunské duo z divadla Cirkus Žebřík pobavilo malé i velké kabaretním pásmem Jak se peče pohádka.

Exotický bonbónovník vydal skoro tisíc plodů

Ze sklizně celkem 972 plodů exotického stromu zvaného bonbónovník si něco odnesla naprostá většina dětských návštěvníků 3. ročníku Cukrových slavností. "Pokud budeme počítat i rodiče či prarodiče dětí, které dorazily na Cukrové slavnosti na zámek Loučeň, dostaneme se k číslu 1622 spokojených hostů všeho věku," řekl manažer zámku Jiří Senohrábek.

Volba Miss pralinky a dílnička v Pekárně U lineckých srdíček

Co mohli návštěvníci přímo zažít? Třeba nechat se nominovat do poroty, která volila mezi 5 finalisty českou Miss pralinku. V soutěži pochopitelně nepoměřovaly síly půvabné dívky, nýbrž načančané čokoládové bonbóny. Kolem poledního se pak soutěžilo mezi rodinnými týmy, komu se podaří nejrychleji spořádat velký valašský frgál. Děti si pak lepily v Pekárně U lineckých srdíček skvělou jahodovou marmeládou velká linecká cukrátka.

Cukrovar z kostek cukru

Krátké skeče na zámeckém nádvoří prozradily návštěvníkům legendy, vysvětlující vznik tak netradičních cukrovinek, jako jsou třeba již zmíněné štramberské uši, nebo valašské frgály. Stálý host z dobrovického Muzea cukrovarnictví, slečna Kostka Cukrová, pak pomáhala dětem se stavbou cukrových domů a věží. Kolem třetí hodiny odpolední se z kostek podařilo postavit dokonce celý cukrovar. "Měl všechno důležité jako ten skutečný v Dobrovici, který už roku 1831 založil Karel Anselm Thurn - Taxis, kníže z loučeňského zámku," pochvalovala si Kostka Cukrová, kterou stálí návštěvníci zámku Loučeň či dobrovického muzea dobře poznají podle bílé sukně kostkového tvaru.

Hip hop v premiéře na zámeckém nádvoří

Obrovsky svěžím bodem programu bylo pásmo hip hopových tanců v podání skvělé mladoboleslavské formace UR Dancers, která sklízí velké úspěchy na celonárodních přehlídkách. Návštěvníci oceňovali také dvě hudební vystoupení loučeňské skupiny Ďáblovi drobečci, která se věnuje především muzikálovým písním, ale i popu a okrajově také šansonu.

Hlavní partner akce

%img-1590-s%

V listopadu za myslivci, rytířem na bílém koni, nebo na socialistické retroprohlídky

Bohatý program 3. ročníku Cukrových slavností skončil v 17 hodin. Na listopad připravuje zámek Loučeň obzvlášť pestrý program: O víkendu 3. - 4. 11. můžete být svědky výcviku loveckých psů či dravých ptáků na Svatohubertských slavnostech. O týden později přijede při vrcholícím programu Svatomartinského posvícení na zámek rytíř Martin na bílém koni, pochutnat si můžete na husích hodech i na svatomartinském víně. Třetí víkend v listopadu (17. - 17. 11.) pak bude patřit socialistickým retroprohlídkám, kdy se zámek vrátí do éry socialismu a přivítá všechny návštěvníky nikoli jako turisty, nýbrž v souladu s využitím zámku za minulého režimu coby účastníky školení zaměstnanců drah.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací