Na zámku svítí žárovky už 100 let. Oslavíme to Poctou Křižíkovi

Na zámku svítí žárovky už 100 let. Oslavíme to Poctou Křižíkovi

Publikováno: 05.09.2011
Na zámku svítí žárovky už 100 let. Oslavíme to Poctou Křižíkovi

Vskutku netradiční náplň budou mít Dny evropského kulturního dědictví na zámku Loučeň: Provozovatel zámku při této příležitosti připomene ve dnech 10. – 11. září kulaté 100. výročí elektrifikace tohoto významného šlechtického sídla, a to speciálními, tématickými prohlídkami zámku.

Vedle skladatele Bedřicha Smetany, básníka Rainera Marii Rilkeho, nebo spisovatele Marka Twaina byl další z významných postav, které prošly historií zámku Loučeň na Nymbursku, také elektroinženýr František Křižík. Jeho firma přesně před 100 lety loučeňský zámek elektrifikovala. „Rozhodli jsme se, že právě toto výročí se stane tématem pro letošní připomínku Dnů evropského kulturního dědictví na našem zámku," řekl jeho manažer Jiří Senohrábek.

Poučné prohlídky zábavnou formou

Připomínka významného technického výročí na zámku má přitom nejen poučit, ale i pobavit: „Nejslavnějšího elektroinženýra české historie připomeneme na Loučeni nejzábavnějším možným způsobem - v podobě hraných scén, které dají dohromady ucelený příběh o elektrifikaci zámku, v němž hraje František Křižík pochopitelně hlavní roli. Tyto scény budou přímo vkomponovány do prohlídek zámku. Jejich hrdinové budou mít pochopitelně nejen dobové oblečení, ale i věrohodné obličeje s jejich historickými předobrazy," láká na program nazvaný Pocta Františku Křižíkovi Jiří Senohrábek.

Koncert jako bonus zdarma

Příjemným bonusem bude v neděli v 15 hodin koncert v zámeckém kostele. V této nádherné barokní prostoře, projektované slavným architektem Františkem Maxmiliánem Kaňkou, zazní díla skladatelů Holsta, Vivaldiho a Respighiho v podání smyčcového orchestru Archi při ZUŠ Františka Kmocha v Kolíně. Vrcholem koncertního programu bude skladba Zima ze Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho. „Všichni návštěvníci, kteří se v neděli zúčastní našich speciálních prohlídek Pocta Františku Křižíkovi, budou mít vstup do kostela a na koncert zdarma," sdělil manažer loučeňského zámku.

Pamětní turistická známka jako hodnotný suvenýr

U příležitosti 100 let od elektrifikace zámku Loučeň vydal jeho provozovatel dřevěnou výroční turistickou známku, kterou si návštěvníci Dnů evropského kulturního dědictví mohou zakoupit jako jedinečný suvenýr, jehož hodnota s lety poroste, v zámeckém infocentru.

Dospělí za žárovkami a Křižíkem v kostýmu, děti do šatů princezen

Loučeň myslí v tyto dny také na dětské návštěvníky: V komorní expozici v přízemí zámku bude o víkendu současně přístupná také výstava kostýmů z nejslavnějších televizních a několika filmových pohádek nazvaná Zpátky do pohádky. Děti si tak mohou zblízka prohlédnout kostýmy Krakonoše a Trautenberka z večerníčkových Krkonošských pohádek, kostýmy Dády Patrasové z pohádek Královna Koloběžka I., nebo O princezně, která ráčkovala, romantické šaty filmové Zlatovlásky, či odvážné šaty Zubejdy v podání půvabné Báry Seidlové. Výstava kostýmů je přístupná až do konce října.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací