Úžasné počasí, které přelstilo kalendář ukazující první den obvykle mnohem chladnějšího měsíce října, vylákalo za Cukrovými slavnostmi na zámek Loučeň 2 300 návštěvníků.
Slavil nejen knížecí zámek, ale i knížecí cukrovar
Mnozí z nich slavili svátek cukru také v Muzeu cukrovarnictví v nedaleké Dobrovici. To pořádalo stejně zaměřené i totožně nazvané slavnosti ve stejný den, jako loučeňský zámek: "Toto spojení cukrovarnického muzea a našeho zámku je víc než pochopitelné - vždyť cukrovar v deset kilometrů vzdálené Dobrovici založil v roce 1831 knížecí rod Thurn - Taxisů, jenž sídlil právě na loučeňském zámku. Z tohoto opětovného spojení s cukrovarem, byť v jeden jediný den v roce, máme upřímnou radost," řekl Jiří Senohrábek, manažer zámku Loučeň.
Sladké soutěže pro děti i rodinné týmy
Nejen děti, ale celé rodinné týmy se na nádvoří účastnily štafety s kostkou cukru na lžíci mezi bulvami skutečné cukrové řepy, z níž se cukr vyrábí. Teoretické znalosti návštěvníků pak zkoumal Cukrový kvíz prince Paši. Odměnou v soutěžích byly stylově značkové sladkosti - od čokoládových bonbónů Merci, přes ovocné bonbóny Nimm2, až po malé bonboniérky sladkých karamelových Toffifee.
Cukrová vata nad zmrzlinu jako sůl nad zlato?
Při Sladkém mámení nebyl nikdo zklamán, že místo hitu Heleny Vondráčkové viděl hádku načančané paní Cukrové vaty se slečnou Zmrzlinou o tom, která z těchto sladkých pochutin je sladší a mezi dětmi oblíbenější. Ješitnost obou těchto sladkostí spláchl až malý knížecí synek Paša, když prohlásil, že nejsladší a nejoblíbenější je přeci Čokoláda. Nicméně Cukrová vata by určitě měla radost z hlášky jedné maminky, která mimo hlavní dějiště prohlásila: "Já jsem schopná jet na Matějskou jenom kvůli cukrové vatě!"
Slavné melodie z muzikálů
Nakonec ani milovníci Heleny Vondráčkové nepřišli zkrátka. Nepřítomnost této zpěvačky i mnoha dalších pěveckých hvězd především muzikálové scény jim totiž nahradili Ďáblovi drobečci, kteří v jednom ze tří hudebních pásem zazpívali slavný hit Vondráčkové Lásko má, já stůňu z muzikálu Noc na Karlštejně a vypůjčili si dále i hity z muzikálů Drákula, Krysař, Monte Christo, Kleopatra, nebo Angelika.
Cukrové Tintilimintili - to byla mela!
Atmosféra v amfiteátru mezi 14. a 15. hodinou připomínala hlukovou kulisu největší tržnice na světě. To dětští diváci pohádky Cukrové Tintilimintili horlivě a hlasitě po celou pohádkovou hodinu radily zdatné cukrářce, jak se vypořádat se zlobivým strašidlem, které jí zničilo všechny dorty a nadělalo v cukrárně pořádnou neplechu. O půl čtvrté se pak hrála v amfiteátru ještě loutková pohádka O perníkové chaloupce.
Mlsání na cukrovém jarmárečku i přímo při programu
U stánků bylo možné si pochutnat na perníkových srdcích, tureckém medu, zmrzlině, pražených mandlích, nebo cukrové vatě. Na nádvoří si pak mohli děti i dospělí osladit život v Pekárně U lineckých srdíček, pokud sami přiložili ruku k dílu a linecká srdíčka spolu se zámeckou cukrářkou Dorkou pomáhali nazdobit. Dalším sladkým suvenýrem pak byla zvířátka z marcipánu, která někteří soutěžící na místě snědli, někteří, obzvlášť ti menší, si pak tyto vlastnoruční, pestrobarevné marcipánové výtvory odnášeli jako svátost na papírových mističkách domů. Doslova mela se pak strhla o třetí hodině odpolední pod exotickým stromem zvaným bonbónovník sladký. Čokoládové bonbóny z něj sklidily desítky, ba skoro stovky cukromilných dětí.
Pak že jsou tátové v kuchyni nešikovní...
Obrovsky překvapili čtyři tatínkové, kteří se zúčastnili konkurzu na nového zámeckého cukráře: Mezi kvartetem úžasně, čistě mužskýma rukama nazdobených dortů bylo opravdu složité najít ten vítězný.
Tak zase za rok na Cukrových slavnostech!
O náladě sluncem a sacharidy provoněných Cukrových slavností si uděláte nejlepší představu z přiložené fotogalerie. Pozor, za rok jsou tu Cukrové slavnosti zas, a tak sledujte náš kalendář akcí!