Český rekord potvzen: Zámek má největší adventní věnec

Český rekord potvzen: Zámek má největší adventní věnec

Publikováno: 03.12.2011
Český rekord potvzen: Zámek má největší adventní věnec

Vstup zámku Loučeň do adventu v sobotu 26. listopadu byl vyloženě rekordní: Komisaři střežící Českou Guinessovu knihu rekordů potvrdili, že adventní věnec obepínající kruhovou zámeckou kašnu je největší v Česku. Nejen letos, ale za celou historii státu.

Změřeno, potvrzeno: Největší adventní věnec všech dob na českomoravském území vznikl na sklonku listopadu 2011 na nádvoří zámku Loučeň. Kominaři pelhřimovské agentury Dobrý den, která národní rekordy eviduje, naměřili před zhruba stovkou přihlížejících průměr věnce o rozměru přesně 15, 67 m. Dosavadní rekord tak byl překonán o více než 2 metry.

Návštěvníci mohou obdivovat věnec až do Nového roku. Jak vlastně takový věnec vznikal a jaké je pozadí vzniku rekordu? Na to jsme se zeptali manažera zámku Jiřího Senohrábka.

Toto je již druhý zápis zámku Loučeň do České Guinessovy knihy rekordů. Jaký byl ten první?
První český rekord ze zámku Loučeň byl zaregistrován 2. července tohoto roku, kdy komisaři pelhřimovské agentury Dobrý den, která české rekordy oficiálně eviduje, osobně napočítali v našem zámeckém parku celkem 11 labyrintů a bludišť, což je nejvíce na jednom místě nejen v Česku, ale i v celé střední Evropě. Tehdy se právě odhaloval 11. labyrint. Pevně věříme, že u nás není tím posledním.

Kdo věnec vyrobil a jak dlouho se na něm pracovalo (kolik hodin, dnů, kolik lidí)?
Konstrukci pro věnec, který obepíná kruhovou kašnu na zámeckém nádvoří, vytvořili čtyři pánové ze zámecké údržby. Ve čtvrtek a pátek před sobotním odhalením pracovalo na instalaci větví a dekorování věnce za asistence 2 zahradnic a koordinátorky našich zámeckých slavností Noemi Koukolové celkem sedm brigádnic. S tvorbou vlastního věnce se tedy začalo zhruba 50 hodin před jeho křtem a práce na něm skončily až v předvečer sobotního křtu, tedy nějakých 19 hodin před procesem měření rekordu. Všichni, kdo se křtu v sobotu zúčastní, tak budou mít nad věncem také příjemný čichový vjem z čerstvě vonícího jehličí.

Z jakých materiálů je vyroben?
Na dřevěné konstrukci spočívá jehličí z několika typů jehličnanů, ozdobené pentlemi, hvězdami a také tradičními českými kuličkovými oddobami. Jsme na zámku, proto mají tyto skleněné ozdoby zlatou barvu. Nechybí pochopitelně čtyři velké parafínové svíčky. Věnec je také efektně nasvícen stovkami elektrických světýlek.

Čí to byl nápad? Kdo je autorem myšlenky a proč jste se rozhodli tento nápad zrealizovat?
Nápad se zrodil loni při mém jednání s jednatelkou zámku Loučeň Kateřinou Šrámkovou. Tehdy, před loňskými Vánocemi, jsme chtěli jen vytvořit nádhernou kulisu pro naše programy o adventních nedělích, jejichž vrcholem je tradičně, letošek nevyjímaje, živý betlém , letos nikoli o poslední neděli, ale o poslední sobotě před Štědrým dnem. Až dodatečně jsme zjistili, že jsme věncem, který měl na průměr 13, 5 metru, vyrovnali stávající český rekord. Letos jsme tedy přidali necelé dva metry a druhý český rekord zámku Loučeň je na světě. Jsme soutěživí, rádi překonáváme ostatní. Nejvíc nás těší to, že se neustále posunujeme v návštěvnosti českých hradů a zámků - letos to vypadá už tak na sedmé místo v rámci celé republiky. Tohle úsilí v mnoha případech znamená překonávat sebe sama. A to je na tom to nejdobrodružnější.

 


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací