V zámeckém parku na Loučeni vypukne 7. května velkolepá Bitva století

V zámeckém parku na Loučeni vypukne 7. května velkolepá Bitva století

Publikováno: 29.04.2011
V zámeckém parku na Loučeni vypukne 7. května velkolepá Bitva století

Rachot děl, hlasité povely rozrušených generálů, složitý terén okraje lesa. Přesně takovou vojenskou podívanou nabízí zámek Loučeň první květnovou sobotu při další z cyklu zámeckých slavností, která nese víc než přímočarý a zároveň atraktivní název: Bitva století. Loučeň se na jeden den ocitne uprostřed prusko – rakouské války roku 1866.

V sobotu 7. května se návštěvníci zámku Loučeň stanou svědky jedinečného programu. V zámeckém parku vypukne Bitva století.

Rekonstrukce největší bitvy 19. století

Květen je na Loučeni pravidelně měsícem návratů do historických dob a velkolepých kostýmovaných podívaných. Tentokrát se návštěvníci zámku, kteří dorazí první květnovou sobotu, tedy 7. května, ocitnou ve víru dění prusko - rakouské války roku 1866. „Hlavním bodem programu bude od 15 hodin historicky věrná rekonstrukce bitvy o les Svíb poblíž Chlumu u Hradce Králové, která byla jednou z klíčových bitev celého vojenského střetnutí Rakušanů s Prusy poblíž Hradce. U Hradce bojovalo na obou stranách celkem téměř půl miliónu vojáků, to je naprosto nepředstavitelná masa. Počtem zapojených mužů šlo o největší vojenské střetnutí 19. století v celé Evropě. To, že jsme dali naší akční připomínce staré válečné události název Bitva století, tedy vůbec není nadnesené, byť při ní pochopitelně musíme vystačit se skromnějšími počty vojáků," řekl manažer zámku Loučeň Jiří Senohrábek. „Těm, kdo neznají tuto část dějin, nebudu předem prozrazovat, zda z bitvy vzešli vítězně Prusové, nebo Rakušané, tedy v dobovém kontextu naši. Myslím, že očekávání výsledku nezasvěceným jen posílí zážitek z celé bitvy," dodal Jiří Senohrábek.

Slavnostní zahájení: příjezd generála Emericha Thurn - Taxise

Samotná rekonstrukce známé bitvy je jen programovou třešničkou na dortu. Věrní návštěvníci zámeckých slavností na Loučeni dobře vědí, že program pestrých prvních sobot v každém měsíci je vždy celodenní. První zajímavá podívaná se tak naskytne již úderem 11. hodiny, kdy na zámek dorazí generál Emerich Thurn - Taxis. „V tomto případě vylovujeme z minulosti postavu příbuzensky spjatou s majiteli zámku Loučeň. Kníže Emerich zažil své první vojenské úspěchy v roce 1848, kdy jako důstojník císařské armády potlačoval revoluci v Uhrách. Jeho účast v mamutím konfliktu, jakým byla osmnáct let poté prusko - rakouská válka, je jaksi samozřejmá. Návštěvníci, kteří během programu absolvují i prohlídku interiérů zámku, poznají Emericha na několika portrétech velmi snadno - jako slavný válečník kalibru Jana Žižky má stejně jako on pásku přes poraněné oko," nastínil historické souvislosti Jiří Senohrábek.

Louka proměněná ve vojenské polní ležení

Na louce u zámeckého kostela bude po celý den vojenské ležení. Návštěvníci tu budou svědky divácky atraktivního bodákového útoku, nebo obecných příprav na boj. Od profesionálů se doví i podrobnosti z každodenního života běžného vojáka, na které se běžně hledají složitě odpovědi - třeba zda vojáci dostávali za povinnou vojenskou službu finanční odměnu, nebo jakým způsobem a na jak dlouho se do armády rekrutovalo. Otevřena k nahlédnutí bude také dobře vybavená historická zbrojnice.

Kanonýr Jabůrek a další hrdinové od Hradce Králové

Na zámeckém nádvoří bude od 11 do 15 hodin, tedy předtím, než udeří vlastní, zhruba čtyřicetiminutová bitva, kontinuální program plný divadelně ztvárněných vojenských historek; jedna z nich bude kupř. věnována slavnému hrdinovi lidové písně, kanonýru Jabůrkovi. Za velmi dobrodružnými a leckdy i zábavnými rekonstrukcemi historických událostí stojí poctivá badatelská práce v archivu. „Díky informacím z archivních materiálů zpřítomníme našim návštěvníkům ve vtipné skeči třeba historickou kuriozitu z Mladé Boleslavi roku 1866. V tomto městě na okraji fronty se velmi báli toho, že hladová vojska nepřátelských Prusů vyplení obchodníkům jejich živnosti, především těm, kdo prodávají potraviny. Když pak Prusové skutečně přijeli, nedokázali místní rozpoznat jejich uniformy a vítali je jako rakouské, tedy domácí ochranitele bohatou krmí. Prusové pochopitelně na tuhle pro ně výhodnou hru přistoupili a neodhalili hloupým měšťanům svoji pravou totožnost," usmívá se nad jednou z neobvykle veselých válečných událostí Jiří Senohrábek, sám vystudovaný historik.

Netradiční občerstvení v polní kuchyni

Zážitek z Bitvy století bude pro někoho procházet dokonce i žaludkem. Součástí vojenského ležení totiž bude velký vojenský stan, kde může každý návštěvník bitevní podívané ochutnat z teplé nabídky polní kuchyně.

Máj - tradiční měsíc loučeňských kostýmovaných návratů do historie

Květen je pravidelně měsícem, který je už od otevření zámku Loučeň věnován velkolepým kostýmovaným rekonstrukcím historických událostí. Před třemi lety v máji slavili na Loučeni Barokní slavnosti, předloni Napoleonské slavnosti, loni pak První máj s Valdštejny. „I letošní květnová slavnost, Bitva století, nabízí vysoce atraktivní a výpravnou podívanou. Jsem přesvědčen, že všichni, kdo zavítají na zámek Loučeň v sobotu 7. května, z něj odejdou spokojeni," konstatoval Jiří Senohrábek. Počátkem června se na Loučeni chystá čtvrtý ročník Zámeckého jarmarku.

 

Sedm důvodů, proč přijet v sobotu 7. května na zámek Loučeň:

  • V 15 hodin uvidíte historickou rekonstrukci největší evropské bitvy 19. století.
  • Jedině na Loučeni se najíte, stejně jako vojáci, v polní kuchyni ve vojenském stanu.
  • Poznáte zblízka zbraně, které se používaly v prusko - rakouské válce roku 1866.
  • Kolem Vás budou procházet vojenští špióni. No nechtěli jste jako děti nějakého špióna odhalit a poznat zblízka?
  • Dozvíte se detaily ze života vojáků v 19. století.
  • Zasmějete se, jak hloupí byli v roce 1866 obyvatelé Mladé Boleslavi, když nepoznali vlastní vojáky od nepřátelských.
  • Zjistíte, kdo byl kanonýr Jabůrek, hrdina populární písně.
Hlavní partner akce

%img-1590-s%

 


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací