Bílou sobotu prožilo na zámku celkem 1 400 návštěvníků

Bílou sobotu prožilo na zámku celkem 1 400 návštěvníků

Publikováno: 23.04.2011
Bílou sobotu prožilo na zámku celkem 1 400 návštěvníků

Krásné počasí vylákalo o Velikonoční sobotě na zámek celkem 1 400 výletníků. Mnozí se zapojili do řehtačkového průvodu, pomáhali utopit Moranu, nebo zkusili omlazovací likéry velikonoční čarodějnice Kunhuty.

Úderem 11. hodiny se na zámeckém nádvoří objevil nečekaný host - totiž včelař. Na světelném labyrintu přesně ve středu nádvoří postavil menší úl s asi stovkou včel a názorně předvedl a povyprávěl návštěvníkům, jak mají včely na jaře napilno. Vyprávěním včelaře se spustil program tradiční zámecké slavnosti Velikonoce u Thurn - Taxisů, již čtvrté v pořadí.

Zámecké nádvoří ovládli po zbytek dne kromě domácích, knížete Alexandra a kněžny Marie, především Slepice a Kohout, kteří se střídali v pestrém programu třeba s čarodějnicí Kunhutou, nebo s folklórním souborem Šafrán. Zatímco Šafrán, sdružující tanečníky z Jablonce nad Nisou, učil návštěvníky zámku, jak se tančí Sousedská, a zapojil i ty nejmenší tanečníky z dětského Šafránku, čarodějnice Kunhuta zadělala na pěkný malér: "Při jejích experimentech se jedna z postarších návštěvnic zámku, již desítky let vdaná dáma, napila nepřiměřeného množství omlazovacího likéru a proměnila se před zraky desítek přihlížejících v sotva osmiletou dívenku. Za toto nedopatření se jejímu manželovi omlouváme," sdělil manažer zámku Loučeň Jiří Senohrábek.

Z tradičních velikonočních zvyků došlo na vynášení Morany, nebo na řehtačkový průvod. Při něm si cestou zámeckým parkem nejprve vykoledovali nejšikovnější jednotlivci z řad dětí sladkou velikonoční odměnu u kněžny Karolíny, kterou potkali na procházce, u babek Mráčkové a Brzobohaté, které sbíraly v zámeckém lesoparku klestí, či u chůvy knížecích dětí, která se procházela s kočárkem na hrázi horního zámeckého rybníka. Plejádu postav ze zámku a podzámčí, od nichž si děti odnesly koledu, doplňoval ještě zamilovaný pár, přistižený na jedné z laviček v parku, a zámecká cukrářka. Všichni dětští účastníci pak na závěr hromadně koledovali na zámeckém nádvoří, aby obdrželi odměnu od samotného knížecího páru.

Ve vtipné scénce se návštěvníci dozvěděli, proč na Velikonoce odlétají zvony do Říma, a následně ochutnali velikonoční dobroty z pestře prostřeného knížecího stolu. Program zakončilo o páté hodině odpolední losování výherců velké zaječí soutěže a především babská pomlázka, jež obrátila jednu z nejtypičtějších českých velikonočních zvyklostí úplně naruby: Těmi, kdo vyplácely s pomlázkami, totiž nebyli muži, ale ženy.

Atmosféru Bílé soboty na zámku Loučeň si nejlépe vychutnáte při prohlídce níže připojené fotogalerie.

Hlavní partner akce

%img-1590-s%


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací