Zámek Loučeň láká o adventu na punč, dárky od kněžny, živý betlém či Rybovu mši

Zámek Loučeň láká o adventu na punč, dárky od kněžny, živý betlém či Rybovu mši

Publikováno: 25.11.2009
Zámek Loučeň láká o adventu na punč, dárky od kněžny, živý betlém či Rybovu mši

Adventní prohlídky s vůní punče a čokolády každý den v týdnu. Čtyři adventní neděle pokaždé s jiným programem, v jehož rámci uvidí návštěvníci živý betlém, uslyší Rybovu mši, nakoupí na vánočním jarmarku, ochutnají mladá vína, nebo potkají obří postavy Mikuláše či Tří králů. Lákadel má zámek Loučeň v čase adventu vskutku nepočítaně.

Po celé adventní období, tedy už od nadcházející neděle, se na zámku Loučeň konají denně adventní prohlídky. Budou vonět punčem, horkým čajem a čokoládou. Každý adventní návštěvník bude na zámku pohoštěn přímo kněžnou, knížetem, či přinejmenším komorníkem, abychom jmenovali všechny postavy, se kterými se zámečtí hosté během prohlídky setkají. „Každé dítě navíc obdrží od kněžny malý dárek. A s komornými si ozdobí po staročesku svůj vánoční perník, který si může odnést domů," láká na zámek Loučeň jeho manažer Jiří Senohrábek. Zájem o adventní prohlídky je podle jeho slov enormní, především u základních a mateřských škol. Aby uspokojili poptávku, přijímají na zámku návštěvníky skutečně každý den včetně pondělků, kdy bývá na památkách obvykle zavřeno. Volných míst pro skupiny je už jen pár, jednotliví návštěvníci se na zámek dostanou snáz.
Rodinám Loučeňští doporučují, aby na zámek zavítaly nejlépe v neděli. „Každou adventní neděli totiž probíhá, podobně jako loni, cyklus Vánoční loučení s Loučení. Jsme pyšní, že každá adventní neděle u nás nabídne jiné zážitky. Konstantou ale zůstávají prohlídky adventně vyzdobeného zámku, včetně setkání se členy knížecí rodiny, pohoštění a obdarování všech hostů," říká Jiří Senohrábek. Každé nedělní poledne pak bude kněžna za pomoci vybraného hosta zapalovat další svíčku na velkém adventním věnci, umístěném na krásné zámecké kašně.

 

1. adventní neděle (29. 11) - vánoční strom přání a první z adventních koncertů
První adventní neděle připadá ještě na listopad. V tento den doporučují Loučeňští návštěvu především dětem v doprovodu rodičů, či prarodičů. V jedné ze zámeckých komnat se objeví strom přání, pod nímž se děti setkají přímo s kněžnou. „Zatímco dospělí budou pokračovat v prohlídce, děti tu krásná kněžna na chvíli zdrží," sdělil Senohrábek. Děti ve společnosti kněžny naplní textem či obrázkem, který prozradí jejich vysněný dárek, připravená vánoční přání. Zámečtí se pak postarají, aby se přání dostala do rukou těch bytostí, od nichž bývají děti na Štědrý den obdarovávány. V 15 hodin pak zámecký kostel poprvé ožije adventním koncertem, jehož vrcholem bude slavná skladba Ave Maria. Dojde ale i na jiné skladby. „Osobně se nejvíc těším na Smetanův duet Z domoviny. Všem návštěvníkům zámku naši průvodci po celý rok vyprávějí, že tuto skladbu složil Smetana přímo pro Alexandra Thurn - Taxise. Teď budou mít návštěvníci konečně příležitost nejen vidět vystavené noty, ale skladbu si také poslechnout," říká Jiří Senohrábek. Na housle bude hrát Markéta Janoušková, na klavír Michaela Malá. Obě interpretky mají za sebou mnoho úspěšných koncertních vystoupení nejen u nás, ale i v zahraničí.

 


2. adventní neděle (6. 12.) - vánoční jarmark, staročeská zabíjačka a degustace vín i čokolády
O druhé adventní neděli, 6. prosince, se na zámku Loučeň uskuteční vánoční jarmark. „Dosavadní dva ročníky zámeckého jarmarku pořádaného v září patřily k jasně nejnavštěvovanějším zámeckým slavnostem. Lidé mají nakupování staročeského zboží evidentně rádi, proto jsme zařadili jarmark letos poprvé i do adventního programu," vysvětlil Senohrábek. Celodenní jarmark, otevřeno je jako vždy od 10 do 17 hodin, obohatí také staročeská zabíjačka, nebo originálně pojatá degustace mladých vín. „Návštěvníkům, kteří o to budou stát, nabídneme k degustaci celkem tři vzorky mladých vín, každý v jiné historické zámecké komnatě. Nebude to ale obyčejná ochutnávka. Přítomen totiž bude samotný kníže, který během popíjení bude lidem vyprávět atraktivní historky ze svého života, na jejichž líčení během běžných zámeckých prohlídek nezbývá čas," doplnil Jiří Senohrábek. Degustace se odehrají ve třech odpoledních časech (13.15, 15.15, 17.15). Jarmark připadá na svátek sv. Mikuláše. Organizátoři se chlubí, že budou mít dozajista největšího Mikuláše, kterého kdy kdo spatřil. Setkat se s ním bude možné po celý den na jarmarku. Některé návštěvníky přivítá Maximikuláš, jak mu tu říkají, už u zámecké brány. Všechny děti by se pak ve 14 hodin měly shromáždit na zámeckém nádvoří, kde bude Mikuláš v rámci programu zvaného Mikulášova cukrárna rozdávat dětem bonbóny.

 

3. adventní neděle (13. 12.) - rozjímání při slavné Rybově mši
Třetí adventní neděle bude v jistém smyslu oddechová. I tentokrát bude šlechta lidem na zámku rozlévat punč a čaj a dětským návštěvníkům rozdávat dárky a čokoládové kuličky, i tentokrát proběhne v poledne rituál zapálení další svíčky na adventním věnci. Jinak bude ale zámecký areál ponořen do většího klidu, než o jiných adventních nedělích. „Činíme tak úmyslně, abychom dali prostor i těch, kdo chtějí zavítat do kouzelného prostředí našeho zámku k pokojnému rozjímání. Těm, kdo si chtějí poslechnout ve skvostném zámeckém barokním kostele slavnou Rybovu Českou mši vánoční, doporučujeme právě termín třetí adventní neděle od 15 hodin. Loni jsme vypsali jen jediný termín Rybovy mše a v kostele s kapacitou zhruba 400 míst nenašli pohodlné místo všichni zájemci. Letos se proto rozezní tóny nejoblíbenější české vánoční skladby hned dvakrát, o třetí a čtvrté adventní neděli. První z obou termínů bude mít nepochybně volnější kapacitu a dobře tak zapadá do poklidného scénáře třetí z adventních nedělí," dává doporučení manažer zámku.

 


4. adventní neděle (20. 12.) - unikátní živý betlém a setkání s knížaty i králi
Poslední adventní neděli pojali na zámku jako skutečný vrchol předvánočního období. „Za předchozí dva ročníky si lidé už masově stačili oblíbit náš jedinečný živý betlém, který se na nádvoří zámku objeví tradičně v čase stmívání, tedy od 16 hodin," vyjmenovává Jiří Senohrábek hlavní lákadlo poslední adventní neděle na zámku Loučeň. Jakousi předehrou živého betlému bude o hodinu dříve podruhé opakovaná Rybova mše. Přes den se návštěvníci zámku budou setkávat s knížaty Thurn - Taxis, která předehrají před návštěvníky zbrusu nový rodinný příběh. Toto interaktivní divadlo, kdy se v zámeckých komnatách míchají současní návštěvníci s oživlými bývalými obyvateli zámku, patří tradičně k vyhlášeným programům zámku Loučeň. Po živém betlému se pak mohou návštěvníci vydat ještě na prohlídku zámku při svíčkách. K zámku zavítají o poslední adventní neděli také Tři králové, kteří budou před zraky přihlížejících hledat nejen kometu jako symbol narození Ježíška, ale v předvánočním shonu také jednoho z nich.

Pro ty, kteří by si chtěli užít slavnostní atmosféru na zámku v samotný čas vánočních a novoročních svátků, zůstává zámek Loučeň otevřen také ve dnech 25. - 27. prosince a 1. - 3. ledna vždy od 10 do 17 hodin.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací