1. adventní neděle: strom přání a věnec z knihy rekordů

1. adventní neděle: strom přání a věnec z knihy rekordů

Publikováno: 23.11.2012
1. adventní neděle: strom přání a věnec z knihy rekordů

V neděli 2. prosince se zámek Loučeň představí návštěvníkům v již plně vánočním hávu. Zajít sem můžete na odpolední křest největšího adventního věnce v celém Česku. Děti určitě dlouho nezapomenou na setkání s kněžnou pod stromem přání v jedné z nejhezčích komnat zámku.

První adventní neděle patří na Loučeni už od zpřístupnění zámku v roce 2007 stromu přání v jedné z nejhezčích zámeckých komnat. Novou tradicí s ní spojenou se stává křest obřího adventního věnce, který byl loni odpovědnými komisaři zapsán do České knihy rekordů jako největší adventní věnec Česka všech dob.

2. prosinec tedy slibuje na zámku Loučeň pohodový vstup do předvánočního období. „Víme, že vstup do adventního času bývá dnes i v té nejmenší obci zasvěcen rozsvěcení vánočního stromu. My nabízíme důstojnou předehru této povětšinou podvečerní tradici, kterou si chce většina lidí užít poblíž domova, v podobě odhalení stromu přání a především velmi působivého rituálu křtu největšího adventního věnce v celé zemi prostřednictvím čtveřice andělů. Všichni, kdo nejsou dál, než z Prahy, tedy v poklidu stihnou skloubit náš program a následné rozsvěcení vánočního stromu v obci, kde bydlí," láká v první prosincovou neděli návštěvníky manažer zámku Loučeň Jiří Senohrábek.

Strom přání: Řekni kněžně, co má přinést Ježíšek

Strom přání je na Loučeni už letitou a stále oblíbenou tradicí: Kníže či komorník provádí celé rodiny zámkem. Uprostřed prohlídky se objevuje kněžna s připraveným programem pro děti, které oddělí od rodičů, aby u dětí vypátrala jejich nejen veřejná, ale třeba i ta nejtajnější vánoční přání. Ty pak kněžna spolu s dětmi umístí pod kouzelný strom přání, aby je následně v nestřežené chvíli doručila přímo rodičům. Prohlídky čerstvě adventně vyzdobeného zámku spolu s nahlédnutím pod strom přání jsou na programu v neděli 2. prosince každou celou hodinu od 11 do 15 hodin.

Čtyři andělé u svíček obřího věnce

Vrcholem programu první adventní neděle bude od 14 hodin rituál odhalení a křtu obřího adventního věnce. „Náš věnec o naměřeném průměru 15, 67 m byl na sklonku loňského roku zapsán do České knihy rekordů. Letos ho instalujeme v totožných rozměrech znovu. Rituál jeho křtu čtyřmi anděly, z nichž každý je patronem jedné adventní neděle, je velmi dojemný a pro mne samotnou nezapomenutelný," tvrdí s příjemným pohnutím v hlase Kateřina Šrámková, jednatelka společnosti Loučeň. „Samotný křest věnce anděly bude doplněn malým koncertem tria lesních rohů, které se už předchozími fanfárami postarají o patřičně slavnostní nádech celého křtu. Znovu zdůrazňuji: V celé republice nenajdete větší adventní věnec, než je ten náš," dodal Jiří Senohrábek. Na obří věnec byly využity větve smrku pichlavého, který rostl přesně 37 let v Polabci, romantické místní části lázeňského města Poděbrady. "Tenhle jehličnatý velikán vyrostl do shodné výše jako staletá lípa, která stojí v bezprostřední blízkosti obřího věnce, dosahoval tedy více než 15 metrů," říká Noemi Koukolová, koordinátorka zámeckých slavností.

Adventní prohlídky a nedělní bonusy

Adventní prohlídky zámku nabízejí na Loučeni o víkendech takřka po celý prosinec - poslední z nich začne nějakých 26 hodin před Štědrým večerem. I každou další adventní neděli je k prohlídkám připraven doprovodný program: O druhé adventní neděli 9. prosince se v jednom ze salónů v přízemí zámku hraje Vánoční pohádka. Třetí adventní neděli 16. prosince zažijete pod názvem Knížecí štědrý den oživené prohlídky zámku s herci v rolích členů knížecí rodiny. Cyklus adventních akcí vyvrcholí čtvrtou adventní neděli, odpoledne 23. prosince, tradiční Českou mší vánoční J. J. Ryby v zámeckém kostele a následným Živým betlémem na nádvoří zámku.

Hlavní partner akce

%img-1590-s%

Otevřeno i mezi Štědrým dnem a Silvestrem

Na zámku Loučeň je otevřeno i mezi svátky, denně v období od 25. prosince do 1. ledna, pro ty, kteří návštěvu vánočně vyzdobeného zámku nestihnou v čase adventním. S rokem 2012 se pak na zámku rozloučí odpolední silvestrovskou oslavou s pravým šampaňským nazvanou Silvestr v jednu, na které jsou vítány především rodiny s dětmi.


Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

TIP - Nenechte si ujít žádnou novinku, zámeckou akci či skvělou nabídku z našeho eshopu

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací