Královské slavnosti na zámku Loučeň

Královské slavnosti na zámku Loučeň

13. - 14. Května
13. - 14. Května Královské slavnosti na zámku Loučeň

Královský průvod, rytířské turnaje, polní ležení a středověká hostina. Zveme Vás do dob, kdy českým zemím vládli Lucemburkové a český král Jan byl největším rytířem své doby.

Vydejte se s námi proti proudu času do roku 1323, do éry Lucemburků na českém trůně, mezi českou šlechtu,  a do reálií běžného života na královském dvoře a v lucemburském vojenském ležení.

Na loučeňském panství Berků z Dubé, kteří byli královskými hofmistry pro několik generací, táboří královská družina  a malý kralevic Václav, budoucí císař Karel IV. se připravuje na svůj odjezd na  pařížský královský dvůr ke své tetě, francouzské královně Marii a strýci, králi Karlovi IV. Sličnému. Můžete s námi sdílet okamžiky příprav, rytířského výcviku, výběru královské družiny na dalekou cestu a pasování malého kralevice panošem.


Těšit se můžete na jezdecký turnaj a dobovou hostinu 

Jan Lucemburský byl posledním velkým rytířem své doby a pořádání několikadenních rytířských turnajů k této době a jeho roli krále rozhodně patřilo. Turnaje se konaly při významných příležitostech jako svatby, narození syna, korunovace a podobně. Ovšem král Jan nevynechal jedinou příležitost, kdy sezvat šlechtice a rytíře své země k turnajům, hodování a oslavám.  Sedmé narozeniny prvorozeného syna a jeho odchod na dalekou cestu do ciziny jsou zajisté dobrým důvodem slavný turnaj uspořádat.

K programu této víkendové slavností bude patřit:

 • Rytířský turnaj na koních s účastí urozeného panstva v sobotu 13.května
 • Dobová hudba a tanec
 • Sokolnická vystoupení
 • Fakíři, kejklíři a šaškové
 • Středověká hostina v dobové polní krčmě v neděli 14.května

Ve víkendovém zážitkovém programu se návštěvníci setkají kromě mladého kralevice Václava s dalšími postavami této doby

 • Král Jan Lucemburský
 • Královna Eliška Přemyslovna
 • Hynek Berka z Dubé, královský purkrabí, jehož hlavní povinností bylo naplnit královskou pokladnu
 • Jan Volek, šlechtic bojující proti králi, nevlastní bratr královny
 • Jindřich z Lipé, jeden z předních mužů království
 • Chůva Kroketa, kojná malého prince, pečující od něj od kolébky, milující osoba, sdílející trápení a bolístky malého prince, které se bude po něm po jeho odchodu do daleké země stýskat


Děti se budou cvičit v rytířských dovednostech

Karlovi bylo v době jeho odjezdu do Paříže necelých 7 let. Byl to jistě šikovný klučina, který louskal první písmenka, učil se zvládnout psaní brkem, jezdil na koni, učil se udržet meč, měl zcela jistě svého sokola, a určitě si také chtěl hrát, běhat a dovádět. Jako jiné královské děti v té době své rodiče neviděl tak často jako dnešní děti, neboť ti měli své vladařské povinnosti.  Na královském dvoře mu proto nejbližší osobou byla jeho chůva a kromě učitelů častým společníkem také dvorní šašek.

V rámci programu pozveme dětské návštěvníky, aby prokázali své dovednosti a schopnosti a mohli se stát členy družiny malého kralevice Václava. Děti si po příchodu do areálu zhotoví svoji vlajku a vyberou si svůj erb šlechtického rodu. S tímto praporcem budou procházet zámeckým parkem a plnit úkoly, za které získají stuhy.

Jaké že svobodné umění, které musely šlechtická dítka zvládnout? 

 • Jízda na koni
 • výcvik šermu
 • výcvik dravců  
 • zápolení
 • hra v  šachy

Na celkem 5 stanovištích propojených ve výpravnou stezku dobovým lucemburským ležením získají děti za splněné úkoly historické fábory, které budou navazovat na svůj praporec s erbem svého rodu. 

Vojáci krále Jana rádi předvedou svoji zbroj a zbraně. Návštěvníci si s nimi budou moct vyzkoušet střelbu z luku či kuše, nebo si zadovádět při středověkých hrách.

V rámci celodenního programu se zde také budou odehrávat krátké scénky ze života v ležení a na královském dvoře. 


Fotogalerie akce - Královské slavnosti na zámku Loučeň

Nakupujte online Nakupujte online

Navštivte také náš zámecký e-shop, věříme, že si zde vybere opravdu každý návštěvník!

Nakupujte online Rezervujte si prohlídku

Zaujala Vás některá naše prohlídka? Nečekejte a rezervujte si prohlídku zámku dopředu!

Nakupujte online Kontaktujte nás online

Pokud si žádáte rychlejší odpovědi nebo jste již na cestě k nám na zámek Loučeň?

Svatby na zámku Svatba na zámku

Zámek Loučeň je svou romantickou scenérií a překrásným anglickým parkem tou pravou volbou pro Váš velký den. Kromě vhodné polohy a velmi dobré dostupnosti zaručuje nabídku kvalitních služeb v pohádkovém prostředí.

Více informací
Gastronomie Gastronomie

Součástí každého výletu nebo pobytu musí být dobré jídlo, jinak zážitek nebude dokonalý. A my, Češi, velmi dobře víme, že láska prochází žaludkem. Při Vaší návštěvě u nás na zámku můžete od rána do večera baštit a vyzkoušet naše "osvěžovny".

Více informací
Firemní eventy Firemní eventy

Konference, semináře nebo prezentace pro obchodní partnery. Firemní porady, incentivní programy a teambuildingové akce, které spojují pracovní část výjezdu s volnočasovými aktivitami a motivačními a pobídkovými prvky.

Více informací
Školná výlety Školní výlety

Můžete k nám přijet po celý školní rok a vybrat si ze široké nabídky pro školy. Jakmile tedy budete plánovat „kam na školní výlet“, nebo „kam na zajímavou exkurzi“, prostudujte naše nápady připravené právě pro školní a předškolní děti.

Více informací